EKSKLUZIVNO Dnevnik u obnovljenoj Opštoj bolnici u Pančevu (foto)
Centralna klimatizacija, mogućnost podešavanja temperature u sobama, kupatilo u svakoj sobi, stolarija koja poboljšava toplotne karakteristike, moderna oprema, bazen, sve to nije deo ponude nekog hotela, nego obnovljena Opšta bolnica u Pančevu.
Umesto nekadašnjih pohabanih podova, plafona koji su se urušavali, kreveta koji nisu smeli da se pomere, jer su mogli da se raspadnu, posle godinu i po od kako je počela rekonstrukcija, ova bolnica je spremna i u njoj su već prvi pacijenti. Svi radovi treba da budu završeni sutra, dan pred prvomajske praznike, a „Dnevnik“ je ekskluzivno posetio bolnicu dok su majstori izvodili poslednja doterivanja.
Opšta bolnica u Pančevu je paviljonskog tipa i u krugu imaju više starih objekata, a dve centralne spojene zgrade su hirurško i interno odeljenje. Pomoćnik direktora za nemedicinske poslove Zoran Milošević kaže da je hirurški deo glavne bolničke zgrade obnovljen pre 12 godine, a internistički deo je star 40 godina i od izgradnje, osim redovnog održavanja, nikada nije obnavljan.
- Rekonstruisano je 6.000 kvadrata i to tako što su u zgradi ostali samo spoljni zidovi, a sve ostalo je rađeno ponovo. Na prizemlju, gde nam je bilo prijemno – urgentno odeljenje, plafon je otpadao, pločica skoro da nije bilo, svetlo je bilo loše. Slična situacija je bila na trećem i četvrtom spratu, a u suterenu gde je rehabilitacija, bazen godinama nije radio, a svaka malo veća kiša je značila poplavu. U nekim delovima je toliko bilo buđi, da ni krečenje nije pomagalo i nije davalo dugotrajna rešenja – nabraja Milošević i napominje da je rekonstrukcija bolnice počela 17. oktobra 2017. godine.
Nema kreveta zbog žalbe ponuđača
Opšta bolnica u Pančevu nabavlja novih 120 kreveta za obnovljeni deo bolnice, ali isporuka kreveta kasni. Milošević objašnjava da je sve blagovremeno urađeno i trebalo je da bude gotov postupak, ali nabavka još nije završena.
- Prvo se u novembru prošle godine jedan od tada potencijalnih ponuđača žalio na konkursnu dokumentaciju Republičkoj komisiji za zaštitu prava ponuđača u postupcima javnih nabavki. Posle nekoliko meseci odbijen je taj zahtev i mi smo nastavili postupak javne nabavke. Imali smo dva ponuđača, doneli odluku, ali se isti ponuđač žalio na odluku u aprilu ove godine. Sada čekamo da se taj postupak završi, kako bismo videli šta dalje. Dolazimo u situaciju da u obnovljenu bolnicu vraćamo stare krevete, a mnogi od njih su se raspali i uništeni su . Znači da ni starih kreveta nemamo dovoljno. Svakodnevno upućujemo molbe Komisiji da što pre okončaju postupak – kaže Milošević.
Dnevno pregledaju 2.000 ljudi
Grad Pančevo ima 123.414 stanovnika, a ka bolnici gravitira oko 200.000 ljudi. Milošević navodi da u proseku svakoga dana na specijalističke preglede dođe 2.000 pacijenata, a uradi se 1.000 laboratorijskih i dijagnostičkih usluga. Podaci o broju pregleda u prošloj godini nisu merodavni, jer se zbog obnove radilo u smanjenom obimu, ali su imali 20.877 pacijenata koji su bili na bolničkom lečenju i proveli 119.425 dana u ovoj ustanovi, što znači da je svaki pacijent u proseku u bolnici bio 5,7 dana.
Najsavremeniji RTG Aparat
Posle više godina, bolnica ponovo ima sređenu rehabilitaciju, popravljen je bazen, sređena sala za vežbe, kao i za elektroterapiju. Bolnica dobija i novu opremu, stiglo je i 26 novih aparata za hemodijalizu, kao i najsavremeniji rendgen kakav nema nijedna opšta bolnica u Vojvodini. Stavljena je i nova fasada i izolacija, zamenjen krov, a grejanje bolnice je rešeno preko sedam toplotnih pumpi.
U prizemlju bolnice sada je prijemno-urgentna služba i to napravljena po najsavremenijim standardima, sa „kružnim“ tokom kretanja pacijenata. Tu je dijagnostika i trijaža svih pacijenata koji dolaze u bolnicu.
- Možda je najznačajnije to što će sada u rekonstruisani deo bolnice preći pulmološki i neurološki bolesnici, koji su boravili u izuzetno starim i lošim objektima u krugu bolnice. Neurološki pacijenti su do sada preko celog bolničkog kruga transportovani radi dijagnostike, a sada je to sve na jednom mestu. Na drugom spratu bolnice sada je koronarna jedinica i hemodijaliza, a ovi pacijenti su prvi koji borave već sada u obnovljenom delu bolnice. Na trećem i četvrtom spratu su ostale internističke grane i to kardiologija, gastroenterologija sa endoskopijom, endokrinologija, reumatologija, nefrologija i hematologija – navodi Milošević.
Hemodijaliza je radila bez prekida i tokom obnove, jer imaju oko 150 pacijenata koji su morali redovno da dolaze na dijalizu i najveći su centar za hemodijalizu u ovom delu Vojvodine. Pošto terapija ovim bolesnicima nije prekidana, nije mogla da se radi obnova u celoj vertikali gde su bili pacijenti na dijalizi. Ta vertikala rađena je tek kada su pacijente mogli da presele u drugi deo bolnice, te su oni preseljavani u dve etape. Milošević ističe da ovi pacijenti sada dolaze na terapiju u obnovljeni deo i prvi su koji su se uselili u rekonstruisanu bolnicu.
- Imali smo neke velike sobe, koje smo pregradili, kako ne bi bilo po osmoro pacijenata u istoj sobi. Tako da smo dobili otprilike isti broj kreveta, ali svaka soba sada ima kupatilo sa toaletom. Ranije su bila po dva kupatila na celom spratu. Pored toga, na svakom spratu postoje i zajednički toaleti, po jedan za pacijente i za zaposlene. Svuda su obnovljeni podovi, sređena stolarija i to aluminijumska sa poboljšanim toplotnim karakteristikama, dok ranije nisu svi prozori mogli ni da se otvore. Postavljena je i centralna klimatizacija, a može da se podesi temperatura za svaku sobu. Rasveta u kupatilima je senzorska i pali se čim se otvore vrata, a na displejima u hodnicima može da se vidi i spoljna temperatura, kao i unutrašnja. U celoj bolnici su postavljeno je i moderno ozvučenje, te se svuda čuje ista muzika – nabraja Milošević.
Hodinci su sada prošireni i njima mogu da prolaze i pacijenti u kolicima, kao i oni koje guraju na krevetima. Umesto dosadašnja dva, bolnica sada ima tri lifta, a po prvi put imaju lift u koji može da uđe krevet.
Pokrajinska vlada dala je 700 miliona dinara i to 550 za rekonstrukciju i 150 miliona dinara za opremanje Opšte bolnice u Pančevu. Milošević naglašava da su zahvaljujući Pokrajinskom sekretarijatu za zdravstvo nabavljeni i specijalni bolnički setovi sa dovodima za vazduh, kiseonik, medicinske gasove, sistemom za dozivanje medicinskog osoblja.
Posle više godina, bolnica ponovo ima sređenu rehabilitaciju, popravljen je bazen, sređena sala za vežbe, kao i za elektroterapiju. Bolnica dobija i novu opremu, stiglo je i 26 novih aparata za hemodijalizu, kao i najsavremeniji rendgen, a Milošević kaže kako takav RTG nema nijedna opšta bolnica u Vojvodini. Stavljena je i nova fasada i izolacija, zamenjen krov, a grejanje bolnice je rešeno preko sedam toplotnih pumpi. Napravljena je i rampa za ulaz pacijenata u kolicima, do prijemno-urgentnog odeljenja. Teško je nabrojati sve što je urađeno i doterano u ovoj banatskoj bolnici, a razliku u odnosu na prethodne četiri decenije najbolje će osetiti i videti pacijenti, već ovih dana.
Ljubica Petrović