Dva grba i dve zastave su već u Statutu
da njihovo isticanje nije u skladu s propisima. Liga je istakla da je ta zastava „grubi falsifikat, nije tradicionalna i da Skupština AP Vojvodine još nije usvojila odluku o njoj”.
Istina da Skupština Vojvodina još nije prihvatila predlog odluke Odbora za ustavnopravni položaj Skupštine Vojvodine da se tradicionalni grb može isticati i u sredini tradicionalne zastave u odgovarajućoj srazmeri, ali je suština u tome da je Statut Vojvodine uveo i opisao tradicionalne simbole – grb i zastavu iz 1848. i 1849. godine i istovremeno legalizovao i uvođenje oficijelnih simbola koji se koriste od 2002. i 2004. godine.
Te simbole pojedine političke stranke nazivaju Čankovim jer ih je tadašnja skupštinska većina usvojila na predlog LSV-a, mada, kako je to ranije za „Dnevnik” objasnio profesor ustavnog prava dr Slobodan Orlović, nisu bili utemeljeni u Ustavu. Vojvodina, naime, od 1945. do 2006. godine nije imala ustavno pravo na svoje simbole. To pravo je dobila tek Ustavom iz 2006. godine, ali ono nije iskorišćeno i u Statutu Vojvodine koji je donet 2009. godine. Ipak su korišćeni na osnovu pokrajinske skupštinske odluke.
Skupština Vojvodine 15. sptembra treba da usvoji odluku o izgledu i načinu korišćenja obeju simbola, i oficijelnih i tradicionalnih, koji se koriste ravnopravno. Oba su uvedena i opisana u članu 9 Statuta Vojvodine, koji je usvojen maja 2014. nakon usklađivanja neustavnog Statuta iz 2009. godine s odlukom Ustavnog suda.
Pravni akt je usvojen u pokrajinskom parlamentu dvotrećinskom većinom. LSV ga nije podržao, prvenstveno zbog uvođenja tradicionalnih simbola. Ligaši su kao razlog za takvo postupanje naveli da o tradicionalnim simbolima nisu konsultovani stručna javnost i Muzej Vojvodine. Smatraju takođe i to da ti simboli nisu tradicionalni jer su, kako Liga navodi, korišćeni samo dve nedelje. Niko, međutim, ne osporava da su ti simboli istorijski i da su prvi simboli koji se vezuju za Vojvodinu.
Nakon što je Statut usvojen u pokrajinskom parlamentu i potvrđen u Narodnoj skupštini, Skupština Vojvodina je donela odluku i o njegovom sprovođenju. Po toj pokrajinskoj skupštinskoj odluci trebalo je da do 30. avgusta 2014. godine bude doneta i odluka o izgledu i načinu korišćenja obeju simbola. Predlog odluke, koja je utvrđena na osnovu teksta dvojice profesora novosadskog Pravnog fakulteta, dr Slobodana Orlovića i dr Branislava Ristivojevića, bila je na dnevnom redu tek 15. marta 2015. godine. Nije, međutim, usvojena jer je LSV i DS, članice tadašnje vladajuće koalicije, nisu podržale.
E. Marjanov
Način korišćenja pred poslanicima
– Nedonošenjem odluke o izgledu i korišćenju simbola i tradicionalnih simbola nastala je dvogodišnja nenadna nepravna situacija – objasnio je ranije za „Dnevnik” profesor Orlović. – Simboli su Statutom utvrđeni ali nema odluke kojom bi se oni detaljnije uredili niti je utvrđeno kako i gde se koriste.
Postojala su manje-više dva pravna rešenja kojima bi se popunila ta pravna praznina. Jedno je pozitivno, direktna primena član 9 Statuta, time i Ustava, što bi značilo uvođenje u upotrebu tradicionalne zastave i grba jednako sa zastavom i grbom koji se već koriste. Druga mogućnost bi bila negativna i prilično upitna po pitanju ustavnosti i statutarnosti: da se ni stari simboli ne koriste sve dok AP Vojvodina na donese navedenu odluku – naveo je Orlović.
On je objasnio da bi to bilo pravno problematično zbog toga što u tom slučaju ne bi bilo ni delimične primene Statuta o simbolima. Argument pak za prestanak korišćenja starih simbola je da je Statutom otpočelo novo pravno stanje, koje podrazumeva da se moraju koristiti svi simboli ili nijedan, nikako delimično.
– Kao što znamo, pošlo se, evo, i još se ide, trećim putem: AP Vojvodina više od dve godine ignoriše sopstveni Statut. Sve su prilike, još kratko – naveo je ranije profesor Orlović.