Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Drecun: Nije bitna FIFA, ključ je u Ujedinjenim nacijama

14.05.2016. 22:14 13:33
Piše:

Nakon Evropske fudbalske federacije (UEFA), i Svetska je primila pod svoje okrilje Kosovo. „Za” je glasala 141

članica FIFA, dok su se ovom presedanu usprotivile 23 zemlje. Po oceni Kancelarije za KiM, ovom odlukom „FIFA je postala saučesnik u pravnom nasilju na osnovu kojeg je samoproglašeno Kosovo uvedeno u UEFA”. „FIFA je, umesto da se brine o interesima sporta, ovim na sebe preuzela ulogu političkog tela, potpuno zanemarujući činjenicu da će reprezentacije zemalja koje ne priznaju jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova biti dovedene pred veoma težak izbor ukoliko dođu u situaciju da igraju protiv selekcije nepostojeće države”, saopštila je Kancelarija.

– Najvažnije je da Kosovo ne postane članica Ujedinjenih nacija – kaže za „Dnevnik” predsednik Odbora za KiM u dosadašnjem sazivu Narodne skupštine Milovan Drecun. – Sve ovo drugo je pokušaj onih koji stoje iza samoproglašene nezavisnosti Kosova da nekako ojačaju taj međunarodni kapacitet, koji toliko nedostaje Tačijevoj paradržavi. Ali ti pokušaji ne mogu iole značajnije da promene položaj Kosova u međunarodnoj zajednici. Ključna bitka se, dakle, vodi u UN, što se pokazalo i u Unesku, i tu prepreku još uvek – a nadamo se da će tako i ostati – ni kosmetski Albanci ni njihovi mentori ne mogu da preskoče.

U sedmici za nama čelni kosovski zvaničnici, premijer Isa Mustafa i predsednik Hašim Tači, govorili su o briselskom dijalogu, prvi pominjući potrebu da razmotri format razgovora sa Beogradom, a drugi tvrdeći da „dijalog traži novu energiju i dinamiku”.

– U pitanju su dnevni, taktički potezi Prištine koja na sve moguće načine, pa i prizivanjem „novog formata, energije i dinamike”, zapravo samo pokušava da što je moguće duže odloži formiranje Zajednice srpskih opština, kako bi je nekako obesmislila, razvodnila, da od ZSO, kada konačno bude formirana, ne ostane ništa ili tek puka ljuštura onoga što je dogovoreno u Briselu. To Beograd neće prihvatiti, to srpski narod na KiM neće prihvatiti! Uostalom, i Brisel ima odgovornost da ne dozvoli Prištini da tako nešto uradi. U suprotnom, potpuno će biti obesmišljen proces normalizacije odnosa i on neće imati nikavu dalju perspektivu – poručuje Drecun.

Komentarišući nedavnu poruku Federike Mogerini da „ZSO neće biti paralelna struktura vlasti i da neče dovesti u pitanje teritorijalni integritet Kosova”, sagovornik „Dnevika” ističe da je visoka predstavnica za spoljnu politiku EU tom nespretnom izjavom pokazala da ipak nema dovoljno iskustva za posao koji joj je poveren. 

– Zajednica srpskih opština nije nikakva „paralelna struktura vlasti” već je u pitanju dogovor koji je postignut između Beograda i Prištine uz posredovanje Brisela. A taj dogovor, kojim je čvrsto precizirano da će ZSO imati određene nadležnosti i da će na dogovoreni način biti pozicionirana u sistemu vlasti koji funkcioniše na KiM, obavezujući je za sve strane. I njega ne može niko da menja. Dakle, imamo precizan dogovor i Zajednica će biti formirana bez obzira na sve to što rade pojedini zvaničnici EU.

U tom kontekstu Drecun je posebno apostrofirao potpredsednicu Evropskog parlamenta i izvestioca EP za Kosovo Ulrike Lunaček, koja je pre nekoliko dana ponovo poručila da će Srbija morati da prizna Kosovo ako hoće u EU...

– Takve i slične destabilizujuće izjave direktno nanose štetu daljem procesu normalizacije odnosa jer ohrabruju Prištinu, odnosno albansku stranu, da nastavi sa izbegavanjem obaveza koje je preuzela Briselskim dogovorom. Ulrike Lunaček se poziva na nekakvu realnost, a nikako da shvati da je realnost to da je Kosovo i Metohija deo teritorije Republike Srbije i da niko ne može jednostranom voljom da menja međunarodno priznate granice članice Ujedinjenih nacija. Tek kada bude to shvatila, kao navodno veliki borac za poštovanje evropskih standarda moći će da u punom moralnom kapacitetu radi posao evroparlamentarca  - da donosi zakone i poštuju ih, umesto što ih, kao što sada radi, na najgrublji način krši!

Miroslav Stajić

Piše:
Pošaljite komentar