Dačić: Neviđena provokacija - traže da Srbin prisustvuje proslavi Oluje
BEOGRAD: Hrvatska traži da na proslavi Oluje prisustvuje Srbin, jer bi im tako bilo malo lakše na savesti, kaže prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić i poručuje da je takav zahtev za učešće na proslavi etničkog čišćenja Srba "neviđena politička provokacija".
On je na TV Pink rekao da Hrvatska ne traži da se na proslavi godišnjice Oluje pojavi predstavnik Srbije, nego Srbin, i to Srbin iz Hrvatske.
Naveo je da je u Hrvatskoj pre rata živelo 560.000 Srba, a sada ih je ostalo 180.000.
"Oni su izvršili etničko čišćenje sopstvene države i izvršili su ono što je bio cilj svih pokreta na kraju i ustaškog pokreta", rekao je Dačić.
Dačić kaže da je Crna Gora se osetila prozvanom povodom njegovog negodovanje što će predstavnik Crne Gore biti na proslavi Oluje.
"Siguran sam da nikoga u Srbiji nije zabolelo mnogo kad je Albanija priznala takozvano Kosovo, ali mislim da je svakog Srbina zabolelo kad je Crna Gora to učinila", kaže Dačić.
Hrvatski premijer i predsednik HDZ Andrej Plenković juče je rekao da bi bilo "jako dobro i korisno" kada bi na obeležavanje godišnjice hrvatske vojno-policijske akcije "Oluja" u Kninu došao i potpredsednik vlade iz redova Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS) Boris Milošević i dodao da se razgovara o mogućnosti da ove godine predstavnici vlade obeleže i srpska stradanja.
„Priština iza leđa Srbije nastavlja da lobira za nezavisnost takozvanog Kosova i da razrađuje mogućnosti za učlanjenje u međunarodne organizacije, dodao je Dačić.
Dačić kaže da je to poznato Srbiji, a veruje i međunarodnoj zajednici.
"Tako su nedavno podneli i zahtev u međunarodnoj organizaciji kao što je Euroimaž pri Savetu Evrope, tražili su tu takođe članstvo", rekao je Dačić na TV Pink.
Naveo je da ovde nije reč o tome da li se mi sada inatimo sa Prištinom pa ne želimo da budu članovi međunarodnih organizacija, nego da Priština želi da pokaže da su oni ravnopravni sa Srbijom i da time stvore jednu osnovu za svoje dalje korake za učvršćenje nezavisnosti.
Napomenuo je da Beograd ne veruje ništa Prištini jer, kaže, sve što je radila zasnovano je na lažima, na koje međunarodna zajednica ćuti.
"Nisam čuo neku negativnu rekaciju. Zamislite da je sada neka zemlja povukla priznanje, da li bi ćutala međunarodna zajednica? Verovatno bi nas svi osuđivali zbog toga. Oni smatraju da to Priština ima pravo, a da mi nemamo pravo da se borimo za interese države", rekao je Dačić.
Ukoliko, kaže, zaista dođe do zahteva Prištine za učlanjenje u međunarodne organizacije ili do nekog priznanja takozvanog Kosova, Beograd će svakako nastaviti svoju akciju za povlačenje priznanja.
"To je nešto što je omogućilo da se pitanje KiM ponovo vrati na sto", kaže Dačić.
Dačić navodi da je Beograd zadovoljan što su nastavljeni razgovori i da je dobro je što postoji dijalog.
"Ali, kao što je i predsednik Vučić rekao, mi moramo da vidimo prvo da li smo u nekoj fazi implementacije onog što smo već potpisali ili sada pričamo o nečem sasvim novom o čemu uopšte nismo ni razgovarali", kaže Dačić.
Poručio je da je Beograd spreman za razgovore, ali i da je spreman da najoštrije brani nacionalne i državne interese.