Dačić: Neke zemlje igraju dvostruku igru po pitanju taksi
BEOGRAD: Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da nemaju svi u međunarodnoj zajednici želju da se nastavi dijalog Beograda i Prištine i da se nađe rešenje za Kosovo i Metohiju, a da neke zemlje igraju dvostruku igru.
Dačić je tako odgovorio na pitanje kako je moguće da ni SAD, niti EU i drugi veliki igrači ne mogu da prisile Prištinu da povuće takse na srpsku robu.
"Ja ne verujem da je to baš tako, izrazio sam i ranije sumnju da je reč o dvostrukoj igri i sada treba da utvrdimo ko igra te dvostruke igre i šta je cilj toga", rekao je Dačić.
Prema njegovim rečima, nisu svi zainteresovani da se ukinu takse kao preduslov za nastavak dijaloga.
"Imamo multipliciranje raznih geopolitičkih problema, nije više samo stvar da se tu prepliću Istok i Zapad, već se prepliću i različiti interesi unutar Zapada", rekao je šef srpske diplomatije.
Naveo je da neke zemlje hrabre kosovskog premijera Ramuša Haradijana da Priština ne ukine takse upravo da se ne bi nastavio dijalog.
"Neke zemlje mu kažu nemoj još", kazao je Dačić, dodajući da pojedine zemlje kažu Prištini da sačeka sa ukidanjem taksi dok se ne završe izbori u EU.
Naveo je da je očigledno da Nemačka i Velika Britanije iz različitih razloga ne dele entuzijazam kada je reč o brzom pronalaženju nekog rešenja.
Jedni su protiv, kako kaže Dačić, zbog izbora, drugi zato što će doći novi ljudi na čelo organa EU, a treći su protiv jer se protive principu razgraničenja i zalažu se da Kosovo ne manja granice.
"Mi smo najveće pristalice nemenjanja granica Kosova, samo što su taj princip odavno narušili, sada ste se setili nemenjanja granica. To bi bilo kao kad je (Sadam) Husein zauzeo Kuvajt pa kaže nema više promena granica", rekao je Dačić.
Dodao je da je logično pitanje kako je moguće da takse sada opstaju i što pritisak međunarodne zajednice ne daje efekta i ocenio da je to zato što nema jasno preciziranih mera protiv Prištine, zbog čega i neće doći do ukidanja taksi.
"Nama je najvažnije da se dijalogom dođe do rešenja, a ne jednostranim rešenjima", poručio je Dačić.
Dačić je u nedavnoj izjavi visoke predstavnice EU Federike Mogerini da finalni sporazum Beograda i Prištine mora biti u skladu s međunarodnim pravom i dobiti podršku Saveta bezbednosti UN, ne vidi ništa novo u odnosu na ono o čemu je Beograd govorio i ranije.
Dodao je i da ne veruje da će doći do promene formata dijaloga.
Dačić je danas na zajedničkoj konferenciji za novinare sa ministrom spoljnih poslova Grenade, na pitanje da li i on, kao neki, tu njenu izjavu, kao i stav izaslanika Evropskog parlamenta Dejvida Mekalistera o uključivanju Rusije i SAD u dijalog, vidi kao izraz nemoći EU u pronalaženju rešenja za KiM, rekao:
"Ta izjava nije ništa novo u odnosu na ono što smo i mi govorili ranije, samo neke izjave prolaze nezapaženo. Oduvek sam govorio da svako rešenje na kraju mora da bude verifikovano i pretočeno u pravne tekovine međunarodnog poretka nekom odlukom Saveta bezbednosti UN."
Dodao je i da su i uslovi pod kojima su prekinuta oružana dejstva na Kosovu, Kumanovski sporazum, kasnije postali deo Rezolucije SB UN 1244.
"To ne znači da će doći do promene formata i da se o tome razmišlja, mada ima država, posebno nekih EU zemalja, koje smatraju da Mogerini ne radi kako treba i da bi oni trebalo da preuzmu inicijativu. Ja želim tim zemljama da kažem da ako misle da Srbiju treba više da pritiskaju da prizna nezavinost Kosova - da ne računaju na to", istakao je Dačić.
Neke od tih zemalja pojavljuju se sada sa idejama da daju neke nove planove da Srbija prizna Kosovo, a ZSO da ima neku veliku autonomiju.
"Nemojte da mislite da je to realno, nemojte da se zanosite. Srbija je rekla da želi kompromis, a to što oni traže nije kompromis, nego prihvatanje jednostrane odluke Prištine. I mi možemo da kažemo, imamo našu platformu - Kosovo kao autonomija u okviru Srbije. Koji će mađioničar naći kompromis za to?", upitao je Dačić.
Takođe je rekao da Srbija generalno pozitivno ocenjuje aktivnosti SAD, jer su pokazale visok nivo zainteresovanosti da se dođe do kompromisnog rešenja.
"Treba biti precizan, ne treba govoriti da se SAD, Rusija slažu sa svim predlozima koji se čuju. Oni se slažu sa idejom da će Beograd i Priština da se nešto dogovore", objašnjava Dačić.
On dodaje da se stvara situacija da kada SAD, koje do sada nisu htele da čuju da se iznova razgovara, dopuštaju tu mogućnost, neke evropske zemlje huškaju Albance da ne prihvate bilo kakav kompromis.
"Tražite ekstremne zahteve, Srbija mora da popusti. Srbija neće popustiti", istakao je Dačić.