Dačić: Naplata za ulazak u Šengen veoma loša odluka
BEOGRAD: Odluka o plaćanju ulaska u Šengen za građane trećih zemalja koji su inače oslobođeni plaćanja viza, među njima i gradani Srbije, veoma je loša odluka, izjavio je danas ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić i dodao da bi on svakome odgovorio recipročno.
"Oni govore da ce to važiti za sve, ne samo za nas i smatram da je to veoma loša odluka. Svako voli da prikuplja pare i tako bi trebalo i mi da se ponašamo. Iako znam da se predsednik Vučić ne bi složio sa mnom, ja bih svima udario reciprocitet. I kada je reč o vizama, taksama, poniženju naše države... Kad bi se tako osećali, drugačije bi se ponašali", zaključio je Dačić.
Dogovorom o Evropskom sistemu za putne informacije i odobrenja (ETIAS) predviđeno je da gradani trećih zemalja od 2021. godine plaćaju sedam evra odobrenje za ulazak u šengensku zonu, a taj dogovor su potvrdili predstavnici zemalja clanica EU.
Ostaje da tu odluku usvoje Evropski parlament i Evropski savet.
"Sistem će se primenjivati na državljane trećih zemalja koje su oslobođene viznog režima. Oni će prijavom preko interneta morati da dobiju ovlašćenje za putovanje pre ulaska u Šengen. Za takvu prijavu podnosilac zahteva će placati naknadu za putovanje u iznosu od sedam evra", naveli su u Evropskom savetu.
Sistem ETIAS je predložila Evropska komisija u novembru 2016. godine, a ukoliko se, kako se i očekuje, do kraja ove godine dobije saglasnost Evropskog parlamenta i Saveta EU, novi sistem mogao bi da stupi na snagu do 2021. godine.
Dačić: Ne želimo da se u ovom smeru razvijaju odnosi sa HR
Ivica Dačić izjavio je da smatra da nema potrebe da Srbija i Hrvatska povlače svoje ambasadore na konsultacije, ističući da Beograd ne želi da se u ovom smeru razvijaju odnosi sa Zagrebom.
"Mi ne zelimo da se u ovom smeru razvijaju odnosi sa Hrvatskom", istakao je Dačić.
Podsetivši na spor koji je nastao između Srbije i Hrvatske nakon što je Hrvatska ministra odbrane Srbije proglasila nepoželjnom osobom, on je naglasio da su potezi Srbije nakon toga bili iznuđeni.
"Oni su izašli iz svih oblika i normi diplomatskog ophođenja jer su tu notu poslali na telefaks i mejl našoj ambasadi, što je inače neuoobicajen slučaj u diplomatiji, pa smo mi odgovorili na isti način. Ako žele da se na ovaj paradoksalan način razvijaju naši odnosi, mi smo spremni da reagujemo na recipročan način na svaku dalju meru", rekao je Dačić gostujući u dnevniku RTS-a.
Dačić je kazao da ako Hrvatska odluči da povuče svog ambasadora iz Srbije, Srbija će odgovoritri recipročnim merama, ali i naglasio da misli da "nema nikakvog razloga za tako nešto".
"Ali kad je u pitanju ministar Vulin, mi moramo da zaštitimo naše dostojanstvo", poručio je Dačić.
Dodaje da nije izvesno da će Hrvatska blokirati otvaranje poglavlja Srbije u junu.
"Nijedna zemlja nema razumevanja za ovakve odnose i Hrvatska ne može da računa ni na čiju podršku", objašnjava Dačić.
Kaže da postoji dosta problema iz prošlosti i da Hrvatska negira zločine koji su počinjeni nad Srbima.
"Mi ne možemo da očekujemo da EU reaguje protiv Hrvatske. Bojim se da je neizlečiva bolest kada se govori o srpskim problemima", konstatovao je Dačić.
Kaže da Srbija treba da nastavi sa svojom politikom i da se nama ne žuri više nego svima njima.
"EU je zainteresovana da ovaj region bude deo evropskih integracija i to bi bio njihov najveći uspeh", zaključio je Dačić.