Ćutilo: Jačanje saradnje sa Srbima u regionu
NOVI SAD: Odlukom Skupštine Vojvodine, 17. decembra 2020. Fond za pružanje pomoći izbeglim, prognanim i raseljenim licima promenio je naziv i dobio nove nadležnosti, kaže za naš list direktor Fonda Duško Ćutilo.
– Ta pokrajinska ustanova, osnovana 2006. godine sada se naziva Fond za izbegla, raseljena lica i saradnju sa Srbima u regionu, i, po novim nadležnostima, osim programa stambenog zbrinjavanja i ekonomskog osnaživanja izbeglih, raseljenih i prognanih lica, ubuduće će realizovati i aktivnosti kojima će se unaprediti saradnja Vojvodine sa Srbima u regionu. Fond će i dalje, kao i u prethodnom periodu, da se prvenstveno bavi stambenim zbrinjavanjem i ekonomskim osnaživanjem izbeglih, prognanih i raseljenih lica, a misli se na lica izbegla i prognana iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske i interno raseljena s Kosova i Metohije, ali, osim tog osnovnog programa zbog kojeg je Fond i osnovan, uvešćemo i nove programe. U skladu s našim mogućnostima, to se prvenstveno odnosi na predlaganje i održavanje kulturne, naučne i sportske saradnje Autonomne Pokrajine Vojvodine s organizacijama Srba u regionu, zatim aktivnosti za negovanje i očuvanje ćiriličnog pisma, kao i negovanje kulturnog i etničkog identiteta Srba u regionu. Osim toga, Fond će organizovati i aktivnosti koje se odnose na privrednu saradnju – kaže Ćutilo.
Kako navodi, Fond će kroz nove programe i mere pokušati da podržava i aktivnosti organizacija, fondacija, zajednica Srba u regionu.
– Kada kažemo Srbi u regionu, prvenstveno mislimo na pripadnike srpskog naroda u Republici Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Republici Severnoj Makedoniji, Rumuniji, Albaniji i Mađarskoj – objašnjava Ćutilo.
O konkretnim merama kaže da će u januaru krenuti prve aktivnosti programa i plana za narednu godinu.
– Čim prođu novogodišnji praznici, raspisaćemo prve javne konkurse. Oni će se odnositi na naš stari program – stambeno zbrinjavanje izbeglih, prognanih i raseljenih lica. Raspisaćemo konkurs za kupovinu seoskih kuća s okućnicom i za ekonomsko osnaživanje izbeglica, prvenstveno ženskog preduzetništva. Što se tiče novog programa saradnje sa Srbima u regionu, imaćemo konkursne linije među kojima je konkurs za podsticanje javnog informisanja na srpskom jeziku, ali i one kojima želimo da podržimo organizacije Srba koje neguju tradiciju i običaje srpskog naroda.
Pokrajinska vlada je izdvojila ukupno 18 miliona dinara za pomoć postradalima u zemljotresu u Hrvatskoj. Šest miliona dinara obezbeđeno je za nabavku građevinskog materijala koji će biti doniran porodicama čije su kuće i pomoćni objekti oštećeni ili uništeni u zemljotresu koji je pogodio opštine Glina i Petrinja.
Pomoć će biti realizovana preko Fonda za izbegla, raseljena lica i za saradnju sa Srbima u regionu.
Ukupno 12 miliona dinara biće usmereno Srpskoj pravoslavnoj crkvi, odnosno Mitropoliji zagrebačko-ljubljanskoj i Eparhiji gornjokarlovačkoj, za sanaciju oštećenih hramova i nabavku montažnih kuća za porodice na teritoriji Banije, koje su pretrpele štetu.
Podseća na to da je Fond u prethodnom periodu imao dobru saradnju sa Srbima u Republici Hrvatskoj, u Osječko-baranjskoj županiji. Navodi da je Pokrajinska vlada u poslednjih nekoliko godina izdvajala novac za nabavku uybenika za učenike koji pohađaju nastavu na srpskom jeziku u toj županiji. Te aktivnosti, kako dodaje, Fond će svakako i nastaviti. Ćutilo smatra značajnim da istakne da će proširivanjem nadležnosti Fonda jačati i saradnja s lokalnim samoupravama u zemaljama u okruženju na prostorima u kojima žive Srbi jer, kako dodaje, Fond će pokušati da kroz zajedničke i prekogranične programe unapredi tu saradnju.
– Čekaju nas prvi razgovori s predstavnicima srpskih organizacija iz zemalja u okruženju, čim se steknu uslovi i epidemiološka situacija izazvana koronavirusom bude pod kontrolom. Bićemo domaćini nekolicini značajnih foruma. Veoma je značajno ono što Matica srpska čini za srpski narod u okruženju, a mi ćemo, kao jedan od instituta AP Vojvodine, dati svoj doprinos svemu tome – ističe Ćutilo.
Za ovu godinu Fond raspolaže buyetom od 90 miliona dinara, što je 30 miliona dinara više nego u 2020. Ćutilo smatra da je to konkretan korak, koji stvara uslove da krenu u realizaciju prvih programa.
E. Marjanov