BRNABIĆ: Vlada će nastaviti da podržava Muzej žrtava genocida
BEOGRAD: Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić otvorila je danas Međunarodnu naučnu konferenciju "80 godina pojma genocid - Studija slučaja: Genocid nad Srbima, Jevrejima i Romima u NDH" i tom prilikom istakla da će Vlada nastaviti da podržava Muzej žrtava genocida.
"Želim da ovde stvarno dam podršku i da kažem da ćemo mi nastaviti u potpunosti da podržavamo Muzej žrtava genocida i da ćemo uraditi sve što je potrebno da država iza ovakvog teškog, ozbiljnog i odgovornog posla stane", istakla je Brnabić.
Navela je da se zaista zaprepastila kada je pročitala koliko je u prethodnih nekoliko decenija na univerzitetima u Srbiji i na čitavom post-jugoslovenskom prostoru odbranjeno doktorata u vezi sa Jasenovcom, kao i koliko je naučno-istraživačkih projekata realizovano na teme Jasenovca i stradanja civila u Drugom svetskom ratu.
"To nudi poražavajuću istorijsku sliku i mislim da je to ono gde naša nauka stvarno treba da se probudi i kako god bude potrebno da država tome pomogne, da li kroz naučne stipendije, da li kroz drugačiju vrstu podrške, hajde da razgovaramo o tome u budućnosti i da ponudimo stipendije da dotatno motivišemo naučnike, istraživače, studente", rekla je premijerka.
Dodala je da je država u prethodnih nekoliko godina uložila značajnu sumu novcu za početak rekonstrukcije objekata nekadašnjeg logora na beogradskom Starom sajmištu.
"Obnovili smo i opremili objekat stalne muzejske postavke u okviru Kruševačkog spomen područja Slobodište, otpočeli smo intenzivne radove na zaštiti spomen groblja streljanih u Kraljevu", rekla je Brnabić. Navela je da je posebno ponosna na to što su, kao Vlada Srbije, Muzeju žrtava genocida predali na staranje i upravljanje spomen područje Jajinci.
"Mislim da je to izuzetno važno, zato što mislim da Muzej žrtava genocida jedini ima kapacitet da upravlja tim spomen područjem na način kako je potrebno upravljati i da daje inicijativu da to spomen područje obilaze naši đaci, mladi ljudi, obrazovne institucije, na kraju krajeva i nevladine institucije", rekla je premijerka.
Istakla je da Beograd i Niš danas konačno imaju ulice jasenovačkih žrtava.
"Vlada Srbije na inicijativu predsednika počela je da finansira filmove i snimanje filmova od nacionalnog značaja poput filma 'Dara iz Jasenovca', a upravo je završeno i snimanje filma 'Deca Kozare'", poručila je Brnabić.
Dodala je Vlada podržala Muzej žrtava genocida da zaposli veći broj ljudi, broj stalno angažovanih stručnjaka u muzeju, samo u prethodne dve godine je upetostručen, ali da ne misli da je to dovoljno, već da je ovo samo početak.
Direktor Muzeja žrtava genocida Dejan Ristić rekao je da Muzej žrtava genocida ovu konferenciju organizuje uoči 80. godišnjice objavljivanja knjige Rafaela Lemkina "Axis Rule In Occupied Europe", kojom je, prema rečima, Ristića na pravni i naučni način utvrđeno, definisano i dokazano postojanje genocida kao ultimativnog zločina koji jedna grupa može da počini nad drugom grupom.
"Želeli smo da ova dvodnevna konferencija obuhvati i 9. novembar, kao Međunarodni dan borbe protiv antisemitizma i fašizma, kako bismo pokazali da su i neofašizam, neonacizam i neoustaštvo prisutni u našim društvima, u čitavoj Evropi, čitavom svetu i da su to ideologije zla koje nisu trajno pobeđene 9. maja 1945. godine", rekao je Ristić i dodao da su pred nama bitke, ne na bojnom, već na naučnom polju.
Episkop pakračko-slavonski gospodin Jovan je na konferenciji koju organizuje Muzej žrtava genocida održanoj u Palati "Srbija" pokazao prvo izdanje Lemkinove knjige "Axis Rule In Occupied Europe", objavljene 1944. godine, i rekao da je to knjiga u kojoj je formiran pojam genocida kao i da je među primerima za genocid navedena situacija Srba u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj i situacija srpskog naroda u okupiranoj Srbiji.