Brnabić: Izveštaj EK pozitivan, ali ima i političke ocene
BEOGRAD: Premijerka Ana Brnabić izjavila je danas da je izveštaj EK o Srbiji u osnovi pozitivan, jer prepoznaje napredak u nekim oblastima, pre svega u ekonomiji, ali je izrazila očekivanje da u budućnosti više neće biti političkih ocena o napretku ka EU kada je reč o nekim važnim oblastima.
"Da se izbegnu političke ocene i da se ocene o napretku svode na činjenice, a ne na političke prercepcije nekih strana", rekla je Brnabić na konferenciji za novinare u Vladi Srbije.
Premijerka je kazala da je pre konferencije imala "otvoren sastanak" sa šefom Delegacije EU u Srbiji Semom Fabricijem i da mu je prenela očekivanje da političke ocene ne utiču na ocenu evropskih integracija naše zemlje.
"Izveštaj je u nekim oblastima jako zanimljiv, zanimljiviji nego uobičajeno", ocenila je Brnabić.
Predsednica vlade je navela da je ostavljeno malo vremena da se analizira Izveštaj, manje od dva sata, i kazala da je za sada mogla da stekne uvid u to da su pozitivno ocenjene ekonomija, regionalna saradnja, kao i poglavlje 24 i odnos prema nacionalnim manjinama.
“Mislim da sada više u velikoj meri ne možemo da govorimo zajedno o poglavljima 23 i 24, u poglavlju 23 ima još da se radi, dok je u poglavlju 24 dosta toga urađeno”, kazala je Brnabić.
Istakla je da su joj za oko zapale i da su joj interesantne ocene u oblasti medija i slobodi izražavanja, kao i sve što je izneto kao kritika na račun rada parlamenta i u velikoj meri protesti i saradnja sa civilnim društvom.
Kada su u pitanju mediji, tu nam je ukupna ocena ista kao i u prethodnom izveštaju, a to je nema napretka i stanje u toj oblasti izaziva zabrinutost, kazala je Brnabić.
Ona kaže da joj nije jasno da EU ni za najmanji napredak nije važna osuda za ubistvo Slavka Churuvije, 20 godine nakon ubistva, kao ni rad na medijskoj strategiji koji je bio težak i kompleksan.
“Rad na medijskoj strategiji je konstatovan, ali ni to nije bilo dovoljno da se oceni ni najmanji napredak”, kazala je predsednica vlade.
Istakla je da Srbiji nije toliko važno da li ima napretka ili ne, jer kako kaže, sve reforme koje sporovodimo radimo zbog sebe, građana, tako da će Srbija nastaviti da radi, bilo da se konstatuje da li ima ili nema napretka.
Što se tiče parlamenta, Brnabić navodi da joj se čini da su po prvi put iznete u ovoj meri i ovakve kritike, kao što su opstrukcija rada parlameta, nedostatak važne debate, bojkot dela opozicije.
Kako kaže, ozbiljna opstrukcija parlamenta od strane opozicije počela je još pre nekoliko godina, i to na dva načina - konstantnim dopunama dnevnog reda i podnošenjem velikog broja amandmana, koji su se u velikoj meri odnosili na tačke, zareze i tome slično.
“Mi smo dane i dane, nedelje i nedelje gubili u Skupštini”, istakla je Brnabić, što je kao direktnu posledicu imalo usporavanje sprovođenja reformi u procesu evropskih integracija.
“Tada niko nije mislio da parlamentu nedostaje značajna debata, tada je bila demokratska atmosfera, nešto što je dozvoljeno poslovnikom. E kada je došlo zbog toga do opstrukcije vladajuće većine po poslovniku, tada smo došli do ovog izveštaja gde imamo problem da nam nedostaje debata”, rekla je premijerka.
Druga stvar koja je neverovantna jeste da se konstatuje da je nekoliko partija iz opozicije otpočelo blokadu parlamenta ne navodeći se koje, kaže Brnabić, navodeći da to razume, jer ni ona ne zna koliko stranaka opozicije ima, koje bojkotuju, a koje ne, sa kojom se koja udružuje.
“Pominje se samo da je deo opozicionih stranaka uključujući i one u SzS. Sada se SzS kao neparlamentarni savez nađe u sred Izveštaja o napretku da bojkotuje parlament. Savez koji nije u parlamentu bojkotuje rad - ja to nisam očekivala u Izveštaju. Nije me iznerviralo, ali me je zabavilo. Ovo ukazuje na političke ocene u Izveštaju o napretku kojima tu nije mesto”, navela je predsednica vlade.
Dodaje da je u Izveštaju konstatovana inicijativa predsednice Skupštine za dijalogom, ali nije konstatovano da je taj deo opozicije odbio i to.
“Ako to nije poluistina, ja ne znam šta je”, kazala je Brnabić, ističući da je navedeno u Izveštaju da su protesti izazvani napadom na jednog od lidera opozicije, ali da nije navedeno da je MUP zaštitio tog čoveka, da su napadači pronađeni i procesuiraniali, ocenivši ironično da to očigledno nije važna informacija.
Prema njenim rečima, navedeno je i da su protesti u globalu mirni, ali nigde nije nađeno za shodno da se napomene upad u RTS.
“Meni se čini da je to relevantna informacija u skladu sa slobodom medija”, ističe Brnabić.
Kada je u pitanju oblast civilnog društva takođe je ocenjeno da nema napretka, navela je premijerka i dodala da nije konstatovana podrška Vlade civilnom sektoru.
“Nisam zabrinuta za naše evropske integracije, mi ne radimo ništa zbog Izveštaja ili da bi nam rekli da ima napretka, radimo zato što želimo evropsku Srbiju. Mi ćemo nastaviti da radimo i po preporukama koje smo dobili, i u smislu otvaranja i zatvaranja poglavlja. Da li će biti otvoreno neko poglavlje, to više nije ni bitno. Mi treba da damo sve od sebe, na otvaranje poglavlja u ovom trenutku više utiče politička situacija u EU, nego napredak”, navela je premijerka.
To nije EU u koju verujem
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić ocenila je danas da je izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije ukupno gledano pozitivan, ali da ima nekoliko stvari koje su nejasne, a posebno je kritikovala što EU primenjuje dvostruke aršine po pitanju Kosova.
Brnabić je, na konferenciji za štampu pošto joj je šef Delegacije EU Sem Fabrici predao izveštaj o napretku, koji je u Brisleu danas predstavio evrospki komesar Johanes Han, rekla da ima nekoliko stvari u tom dokumentu koje su nejasne, nemaju logiku i „ulaze u domen zabave“.
Rekla je da nije uspela da uđe detaljno u preporuke, i dodala da su nam ocene važne, ali da su prepopruke još bitnije.„Nastavićemo da implementiramo preporuke Evropske komisije, i nastavićemo da obraćamo pažnju na suštinu, ne formu“, poručila je Brnabić.Ona je rekla da je zabrinuta zbog situacije na Kosovu i Metohiji, i stalnim i sve češćim incidentima.
„Zabrinuta sam nedostatkom konkretne reakcije EU na sve što se dešava. Pre svega danas je 2.226 dana od potpisivanja Briselskog sporazuma i obaveze formiranja Zajednice srpskih opština. Brisel je garant Sporazuma, i EU je garantovala njegovu primenu“, objasnila je Brnabić.
Prenela je da u izveštaju o napretku stoji da Priština „tek treba da se angažuje oko uspostavljanja ZSO“ i podvukla da to pokazuje dvostruke standarde.
„Zabrinuta sam i zbog nedostatka reakcije na incidente kakvi su bili juče i svakako na to da Priština od 6. novembra ne samo da krši CEFTA sporazum, već jasno krši i S SP. Brisel ima mehanizme da pokrene postupak zbog kršenja S SP. Ali osim verbalnih osuda nisu pokrenuli te mehanizme“, podvukla je ona.
Brnabić je kazala da to nije EU u koju ona veruje.
„Ako je EU za vladavinu prava i ako toliko instsira na tome, neka institiraju na vladavini prava kada su oni u pitanju, neka garantuju primenu Briselskog sporazuma i ZSO, neka poštuju sporazum o S SP. U tom sporazumu ima mehanizhama šta se dešava kada neko krši“, podvukla je i istakla da Srbija nastavlja svoj evropski put.
Brnabić: Relativizuje se sve što uradi Priština
BEOGRAD: Premijerka Ana Brnabić izjavila je danas da je plaši relativizacija svega što uradi Priština, koja je uspela novcem da okrene priču kako se na severu KiM Srbi bave kriminalom i korupcijom, iako je istina da je upravo Kosovo centar Evrope za trgovinu drogom, oružjem i ljudima.
"Teritorija Kosova je samo srce Evrope za trgovinu drogom, oružjem i ljudima, ali svi danas pričaju o organizovanom kriminalu i korupciji kod Srba na severu KiM. Vi bi pomislilil danas - na šta liči onaj sever KiM, svi mafijaši, organizovani kriminal i korupcija, a ovaj ostatak Kosova ne znate da li je Cirih ili Ženeva", rekla je Brnabić odgovarajući na pitanje novinara da prokomentariše jučerašnju akciju Rosu na severu KiM.
Istakla je da je Priština verovatno velikom svotom novca uspela da zameni teze kada je reč o kriminalu na Kosovu."Činjenice, koje ima i kosovska policija, kažu da je najmanje kriminlaa i korupcije na severu", naglasila je Brnabić.Kaže da sada neki pričaju kako je sve to što se desilo bilo dogovoreno i izrežirano i zapitala da li je bilo dogovoreno i to da albanski specijalci hapse i penzionere koji su gluvonemi, kao i administatore Unmika sa diplomatskim pasošem.
"Svi su zaboravili šta je Kosovo i da najviše odatle, po glavni stanovnika, dolazi boraca za Islamsku državu. Pa kažu, to što se desilo je izrežirano i zato nije ni strašno", rekla je predsednica vlade.Ona je zamolila te političare da to ne rade zbog naših građana koje tim izjavama dovede u opasnost i potpuno aboliraju Prištinu.
Ističe da Priština ne razmišlja racionalno ni o kvalitetu života Albanaca, a kamoli Srba na KiM.Brnabić je rekla da je videla analizu kosovskog instituta o uticaju taksi na kosovsku ekonomiju i da se vidi da one najviše idu na štetu njihovih građana.Po toj analizi, navodi, vidi se da su maloprodajne cene na Kosovu skočile zbog taksi 5,3 odsto i da je Kosovu deficit porastao za 6,4 odsto.
"To je politička odluka i njima je svejedno kako Albanci žive na KiM. Tu nema nikakve vizije kada govorimo o budućnosti. Sa druge strane, Srbija je ozbiljan i racionalan partner i samo zato je još mir na Kosovu", naglasila je premijerka.Ona ističe da srpska strana bukvalno ima posla sa ljudima iz šume, koji predstavljaju Prištinui, teroristima koji su bili u Hagu i nisu osuđeni za zločine samo zato što su svi svedoci pobijeni.
"Kako da znamo šta će oni uraditi sutra, njima je svejedno da li je tamo rat ili nije, to me užasno plaši", kazala je Brnabić.