Brnabić: Dijalog Beograda i Prištine preduslov za bezbednost regiona
BEOGRAD: Premijerka Ana Brnabić izjavila je danas da je dijalog Beograda i Prištine najvažnija stvar jer garantuje bezbednost Srba na Kosovu i Metohiji, ali i da predstavlja preduslov za bezbednost i prosperitet čitavog regiona.
Brnabić je na TV Pink izjavila da je nažalost nemoguće razgovarati sa premijerom privremenih prištinskih institucija Aljbinom Kurtijem, jer deluje tokom razgovora da on ne vidi svrhu tog dijaloga.
"To je teška situiacija za čitav region i to smo videli na primeru toga što poslednjih skoro godinu dana nemamo nijedan novi dogovor u regionu", kazala je.
Premijerka ističe da Beograd insistira na implementaciji Briselskog sporazuma, kao i da je osnovno pitanje za nastavak dijaloga formiranje zajednice srpskih opština.
Kako kaže, Beograd je spreman da razgovara i o drugim pitanjima - nestalima, energetskim pitanjima, povratku, problemima, sve većem broju incidenata nad Srbima...
"Ali, prvo i osnovno pitanje je zajednica srpskih opština, jer ako nećete da formirate ZSO, bežite od implementacije Briselskog sporazuma koji je prvi sporazum o normalizaciji. Kako očekujete da razgovaramo o nekom drugom sporazumu, ako nećemo o prvom. Ne verujem da to iko želi jer bi to značilo da se vraćamo na 2012. godinu", kazala je Brnabić.
„Srbija će u narednih nekoliko godina uložiti gotovo šest milijardi evra u upravljanje vodama, od čega 4,3 milijarde za zaštitu voda od zagađenja, a milijardu i po evra u vodosnabdevanje”, najavila je premijerka Ana Brnabić u obraćanju na kineskom globalnom Eko forumu “Guejang 2021”.
Brnabić je istakla da je jedan od najvažnijih prioriteta Vlade Srbije unapređenje sistema finansiranja i investicionih ulaganja i planiranja u sektoru žaštite sredine i realizaciji konkretnih projekata u ovoj oblasti.
“Uložićemo sredstva u unapređenje monitoringa kvaliteta vazduha, u zamenu kotlova za grejanje putem prelaska na gorivo koje manje zagađuje. Gradićemo nove regionalne centre za upravljanje optadom i radiiti na zatvaranju i saniranju oko 3.500 nelegalnih deponija u gradovima i opštinama širom Srbije, a izdvojićemo sredstva i povećanje pošumljenosti zemlje”, navela je Brnabić.
Sednica Kriznog štaba sutra, doktori zabrinuti
Brnabić je najavila da će sutra biti održana sednica Kriznog štaba na kojoj će se razgovarati o trenutnoj epidemiološkoj situaciji.
Brnabić je na TV Pink rekla da je lekarski deo Kriznog štaba zabrinut zbog eventualnog novog talasa korona virusa i slabe imunizacije.
"I dalje nastavljamo da pratimo naše brojke na dva sata i gledamo kako je po gradovima, opštinama. Najsigurnija je situacija tamo gde imate veći procenat vakcinisanih", kazala je Brnabić i dodala da je od jutros i Gornji Milanovac prešao više od 50 odsto vakcinisanih.
Brnabić kaže da nije važno samo da pređemo 50 odsto punoletnih vakcinisanih građana, već da je potrebno posebno ponovo apelovati na mlade da to učine.
Ponovila je da će 23. jula Nacionalno telo za imunizaciju (NITAG) završiti svoje studije o potrebi treće doze i da će Kriznom štabu dati preporuku do 1. avgusta.
Premijerka je napomenula da Srbija i Kina imaju intenzivnu saradnju i u oblasti zaštite životne sredine, sa ogromnim potencijalom za njeno dalje unapređenje i proširenje.
Podsetila je da je sa kineskom kompanijom CRBC potpisan ugovor za izgradnju kanalizacione infrastrukture u vrednosti od 2,73 milijardi evra, kao i izgradnju infrastrukture za odlaganje komunalnog, čvrstog otpada 265 miliona evra.
“Ukupna vrednost projekta ''Čista Srbija'' je oko 3 milijarde evra i realizovaće se u sedamdesetak opština u Srbiji. Ovaj projekat vidimo samo kao početak saradnje Srbije i Kine u oblasti zaštite životne sredine”, napomenula je Branabić.
Ona je izrazila uverenje da postoji značajan prostor da se svestrana saradnja u oblasti zaštite životne sredine i zelene transformacije dalje produbuljuje.
Premijerka je napomenula da je svetu danas potreban novi koncept razvoja koji smanjuje zavisnost od fosilnih goriva, odvaja rast od upotrebe novih resursa i u kojem su najsiromašniji i najranjiviji zaštićeni od posledica tranzicije.
“Eko civilizacija kao koncept je važan doprinos svim manjim državama, kao ideja čiji je cilj da pospeši održivi razvoj putem razmena znanja, iskustava i praktične saradnje sa Kinom i drugim zemljama. Saradnja će nas dovesti bliže ostvarenju ciljeva održivog razvoja UN do 2030”, rekla je Brnabić.
Premijerka je istakla i da se Srbija danas nalazi u fazi razvoja kada je neophodno okretanje temi životne sredine i ekološke održivosti, te da Vlada Srbije radi na razvoju strateškog i pravnog okvira za niskougljenični razvoj i cirkularnu ekonomiju.
Podsetila je da je i predsednik Aleksandar Vučić na Samitu o klimatskim promenama istakao stremljenje Srbije da smanji emisiju gasova sa efektom straklene bašte od 13,2 odsto u poređenju sa 2010. i od 33,3 odsto u poređenju sa 1990 godinom.
Brnabić je istakla i da će Srbija povećati energetsku efikasnost i procenat obnovljivih izvora energije u proizvodnji električne energije, kao i u industriji, grejanju i transportu, a te ambicije će biti iskazane u budućoj strategiji niskougljeničnog razvoja sa akcionim planom i integrisanim planom za energetiku i klimu, koje će ubrzo biti usvojene.
“Vidimo Srbiju 2050. godine kao niskougljenično društvo sa kompetitivnom i ekonomijom koja efikasno koristi resurse, a građanima omogućava nova zelena radna mesta i kvalitet života u klimatski otpornijem društvu”, rekla je Brnabić.
Ona je navela i da je Srbija trenutno jedina zemlja u regionu koja je izradila mapu puta za cirkularnu ekonomiju, koja daje smernice za razvoj moderne, resursno i energetski efikasne cirkularne ekonomije i povezuje aktere koji učestvuju u procesu tranzicije iz linearne u cirkularnu ekonomiju.
Dodala je da je Srbiji veoma značajno iskustvo partnera iz Kine u dostizanju balansa između zahteva za brzim rastom BDP-a, pravednom raspodelom nove vrednosti i očuvanjem životne sredine i održivim razvojem.
Brnabić je istakla i da su politički odnosi Srbije i Kine izvanredni i da ih karakteriše sveobuhvatno strateško partnerstvo i čelično prijateljstvo, dodajući da je ponosna što su odnosi dve zemlj na najvišem istorijskom nivou.
Premijerka je ponovila da Srbija pridaje veliku pažnju i podršku kineskoj inicijativi “Pojas i put” i sveobuhvatnoj platformi saradnje Kine i zemalja Centralne i Istoične Evrope.
“Eko Forum Global Guejang” se organizuje od 2009. godine i jedini je forum na visokom nivou na temu ekologije i zaštite životne sredine koji se organizuje u Kini na nacionalnom nivou.
Održava se danas i sutra u gradu Guejang u provinciji Guejdžou, a tema ovogodišnjeg foruma je niskougljenična transformacija i zeleni razvoj.
„Srbija trpi ogromne pritiske koji će biti sve veći”, izjavila je danas premijerka Brnabić uz napomenu da pritisci postoje jer mnogima ne odgovara stabilna i jaka Srbija kakva je danas.
Brnabić je za TV Pink rekla da je naša zemlja danas jedan od ekonomskih lidera u Evropi, kao i da se tokom korona krize pokazalo da je izdržljiva, odnosno da i srpska ekonomija i privreda mogu da izdrže.
"Pokazali smo da smo finansijski stabilni, povećali smo neto zaposlenost 2020. godine, pokazali smo da imamo predsednika, Vladu, odgovorne političare koji mogu da nađu pravi i brz odgovor kako da se borimo protiv krize", kazala je Brnabić.
Prema njenim rečima, ove godine biće nastavljen rast, a Srbija je pokazala i da ima jasnu perspektivu budućnosti i da preuzima primat u regionu.
"Naravno da će biti pritisaka da se Srbija zaustavi jer jaka Srbija ne odgovara mnogima", kazala je Branabić i objasnila da je to deo jedne iste priče koja je, kaže, dobro osmišljena i usmereva se i spolja i iznutra tako da svako zna šta treba da radi da se stabilna i jaka Srbija poljulja.
"Naše je da nastavimo da radimo, da ne gubimo fokus, da nastavimo da radimo na jakom i stabilnom regionu", poručila je.
Navela je i da koliko god u regionu imali one koji imaju svoju ulogu u destabilizaciji Srbije, naša zemlja i rukovodstvo moraju da budu pametniji i da nastave da grade jak i stabilan region.
"Moramo i da nastavimo da pravimo veze i da ako baš neko ne želi, mi nastavimo svojim putem, a njima ostavimo da se pridruže kada budu spremni", kazala je.
Podsetivši da je premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti izjavio da je ono što se desilo u Srebrenici najgori zločin u Evropi od kraja Prvog svetskog rata, Brnabić kaže da to nema veze sa Srebrenicom, niti poštovanjem žrtava, već da su sve poruke iz Potočara s ciljem da se napadne Srbija.
"Porede sa Holokaustom i u potpunosti zaboravljaju Jasenovac i sve ono što se Srbima desilo od početka Drugog svetskog rata. Izbrisali su sve srpske žrtve tokom ratova devedesetih, niko ne ode u Bratunac, niko ne kaže ni reč o 3.000 žrtava u Podrinju, a krenu i da negiraju i svu srpsku, romsku, jevrejsku, ali pre svega srpsku decu, koja su na najužasniji način stradala u prvom koncentracionom logoru u Jasenovcu", navela je premijerka.
Na taj način, kako kaže, poništavaju se i žrtve Srebrenice, ali mnogima je i to u redu sve dok dodatno ponižavaju Srbiju i iznova ubijaju srpske stare ljude, žene, decu.
"Moja poruka i želja svima onima koji danas šalju te poruke je drugačija budućnost, da ne pričamo o prošlosti, da razgovaramo o tome šta zajedno možemo da radimo da bi ovaj region bio jedan od prosperitetnijih u Evropi", kazala je Brnabić.
Dodala je da ne smatra da su danas svi u regionu protiv Srbije i u tom smislu navodi da nikada u istoriji nismo imali bolje odnose sa Albanijom, Severnom Makedonijom.
"U svakom slučaju, naše je da se tim pritiscima odupremo, da se borimo dalje", kazala je.
Brnabić je izjavila je da je u interesu naše zemlje da međustranački dijalog bude uspešan i da imamo što bolje izborne uslove uz napomenu da ona kao predstavnik izvršne vlasti učestvuje u tome tako što implementira preporuke ODIR-a.
Brnabić je na TV Pink kazala da smatra da nisu potrebni predlozi u dijalogu u vezi fer izborne utakmice jer su i izbori koji su prošle godine održani bili fer i slobodni.
"Bili su mnogo bolji nego što su bili za vreme dok su Marinike, Đilasi, Jeremići bili na vlasti kada niste imali nijedan slobodan medij ili medij koji sme da piše i kaže nešto što im se ne sviđa", kazala je.
Podseća da sada postoji jedinstveni birački spisak, medije koji su i za poziciju i opoziciju, ali i one koji se štampaju u Hrvatskoj.
"Meni to ne smeta, sve to doprinosi demokratiji u Srbiji", kazala je.
Ironično je primetila i da se od celog međustranačkog dijaloga mogao videti automobil marke "porše".
Komentarišući izjavu lidera S SP Dragana Đilasa da svačija imovina treba da se proveri, Brnabić je rekla da je to licemerje
"Đilas kaže da svačija imovina treba da se proveri pa i njegova. Čovek se smeje narodu u lice, Đilas priča o imovini i kako treba da se proveri, a ušao je bez ičega u politiku i izašao kao jedan od najbogatijih ljudi u Evropi", kaže Brnabić.
Dodaje da je očigledno da nigde po Srbiji ne mogu da krenu bez poršea.
"Ali, narod sve vidi i zna, jedino što su rekli jeste šta će da sruše, ništa neće da izgrade, rušiće i auto-puteve, možda i bolnice", kazala je premijerka.
Ukazujući na to da su tvrdili da su Srbiji samo potrebne vakcine koje imaju Evropljani i da uđemo u Kovaks sistem, Brnabić kaže da bismo da je Đilas bio na vlasti za vreme pandemije prvih 50.000 vakcina dobili verovatno u maju.