Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Brnabić: Balkan u EU znači mir i prosperitet za sve

09.09.2019. 11:39 19:15
Piše:
Foto: Tanjug/S.Radovanović, arhiva

LUKSEMBURG: Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić zahvalila je danas Luksemburgu na podršci politici proširenja EU, navodeći da je ta agenda važna ne samo za mir i prosperitet na Balkanu, već i u celoj Evropi.

Brnabić je na zajedničkoj konferenciji za štampu sa premijerom Luksembura Gzavijem Betelom ukazala na to da su posle decenija mira, prosperiteta i stabilnosti, građani EU počeli zdravo za gotovo da to uzimaju, ali da "mi na Balkanu i u Srbiji znamo da se to ne sme uzimati zdravo za gotovo".



"Zato imao tako jaku težnju za Evropom", poručila je Brnabić i pozvala premijera Batela i njegovu zemlju da nastave da podržavaju agendu proširenja u novoj Evropskoj komisiji.



Ona je istakla da Luksemburg ceni potrebu EU, ne da se širi, već da uključi Zapadni Balkan u "evropsku porodicu nacija", jer je i inače okružen članicama te zajednice.



"Mislim da ta agenda važna za Balkan, kao i za Evropu jer dugorcni mir i stailnost mogu doći samo u okviru EU", naglasila je Brnabić.

 Brnabić je, u izjavi novinarima tokom posete Luksemburgu, rekla da je ta zemlja uvek pružala podršku Srbiji i u pogledu otvaranja poglavalja i u procesu reformi.

"Sa Luksemburgom imamo razumevanje i važno nam je da u Luksemburgu imamo partnera koji će da razgovara sa ostalim zemljama EU, pre svega sa onima koje su možda malo više skeptične, poput Francuske i Holandije, i ukaže da je agenda proširenja značajna za Srbiju i region, ali i za samu EU", rekla je Brnabić.

Koliko je ulazak u Uniju važan za Balkan, toliko je i Balkan važan za EU, podvukla je ona.

"Važno je da to imamo sada kao zajedničku agendu pred dolazak nove Evropske komisije i čini mi se da smo taj zadatak ove posete ispunili", istakla je Brnabić.

Ona je rekla da je Srbija izuzetno počastvovana time što je pozvana na obeležavanje 75. godina oslobođenja Luksemburga u Drugom svetskom ratu.

“To je izuzetno je to vazan signal i priznanje Srbiji i našem antifašizmu i borbi u Prvom i Drugom svetskom ratu. Ovo je stvar kojom treba da se ponose svi građani Srbije”, rekla je Brnabić.

Kako je navela, sa premijerom Luksemburga Gzavijeom Betelom tokom današnje posete bilo je reči o svim standardnim pitanjima, od evropskih integracija, agende proširenja za ceo Zapadni Balkan, regionalne stabilnosti i dijaloga Beograda i Prištine, do ekonomske saradnje i potencijala u oblasti inovacija, obrazovanja, kulture, startap preduzeća.

“Nadam se da će ta saradnja doneti benefite i Luksemburgu i Srbiji”, istakla je Brnabić.

Brnabić s predsednikom parlamenta Luksemburga

Ana Brnabić posetila je danas, tokom zvanične posete Luksemburgu, i parlament, gde je razgovarala s predsednikom Donjeg doma Fernanom Etgenom.

Ona se sastala i sa članovima Kancelarije i Odbora za spoljne i evropske poslove, saradnju, imigraciju i azil.

Brnabić se upisala u Zlatnu knjigu, u koju se upisuju visoki zvaničnici koji posete parlament.

Premijerka je učestvovala i na Ekonomskom forumu Srbija-Luksemburg, na kojem su najvažnije teme bile digitalizacija i informaciono-komunikacione tehnologije.

Na marginama foruma, potpisan je Memorandum o saradnji Privredne komore Srbije i Privredne komore Luksemburga.

Brnabić u Srpskom kulturnom centru u Luksemburgu

Ana Brnabić, koja boravi u zvaničnoj poseti Luksemburgu, obišla je večeras Srpski kulturni centar, mesto koje neguje srpsku kulturu i tradiciju i okuplja Srbe u toj zemlji.

U državi Luksemburg, prema nekim statistikama, živi oko 5.000 Srba, većina njih je visoko obrazovana, rade u finansijskom, IT, građevinskom sektoru i predstavljaju važan deo luksemburškog društva.

Brnabić je zahvalila gradu Luksemburgu na pomoći koju pruža Srpskom kulturnom centru, kao i Srbima koji se sami organizuju, uz malu pomoć ambasade.

Ona je istakla da Srbija radi na tome da se otvori još kulturnih centara širom Evrope i posebno zahvalila SKC što organizuju časove srpskog jezika za najmlađe.

Istakla je i da će razgovarati sa ministrom obrazovanja Mladenom Šarčevićem o tome na koji način Srbija može da pomogne centru.

"Ulaganje u kulturu i kulturnu diplomatiju ostaje prioritet vlade i veoma znači za naš narod", poručila je Brnabić.

Premijerki je društvo tokom posete Sprskom kultrunom centru pravila i gradonačelnica Luksemburga Lidi Puafe, koja je navela da je ponosna što je Luksemburg postao demokratsko, otvoreno društvo koje poštuje različitosti i trudi se da svaki čovek, bez obzira na nacionalnost, da svoj maksimum i za sebe, svoju porodicu, ali i društvo u kojem živi.

“Teško je reći koliko ima Srba u Luksemburgu, jer većina ima dvojno državljanstvo, pa se ne vodimo u statistici. Ali taj broj je između četiri i pet hiljada, što je za zemlju koja ima ukupno 620.000 stanovnika, velika zajednica”, rekao je Tanjugu predsednik Srpskog kulturnog kluba Marko Katanić.

On je dodao da u Luksemburgu, prema nekim procenama, živi 15.000 do 20.000 ljudi sa prostora bivše Jugoslavije.

Katanić navodi da je škola srpskog jezika osnovna aktivnost centra, jer se trude da deca srpskih porodica ne zaborave, odnosno nauče jezik.

“Organizujemo razna druženja, imamo kulturne i sportske aktivnosti”, rekao je Katanić i dodao da se u SKC organizuju projekcije filmova, sportske utakmice…

Tako će se i sutra mnogi Srbi koji žive u Luksemburgu okupiti u SKC kako bi gledali fudbalsku utakmicu dve reprezentacije.

Srpski kulturni centar svake godine učestvuje na festivalu imigracije u Luksemburgu, na kojem prodaju srpske proizvode, promovišu srpsku kulturu i istoriju, ali i turističke potencijale naše zemlje.

Kako kaže Katanić, centar često organizuje pomoć za Srbiju, pa su tako pomogli i nakon poplava 2014. godine.

Katanić kaže da članovi sami organizuju i finansiraju rad centra, a ističe i da im je opština Luksemburg besplatno dala prostorije na korišćenje.

Piše:
Pošaljite komentar