Banjaluka traži povratak na izvorni Dejton
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijerka Ana Brnabić sastaće se danas pre podne sa srpskim članom Predsedništva BiH Miloradom Dodikom, predsednicom Republike Srpske Željkom Cvijanović i predsednikom Vlade RS Radovanom Viškovićem.
Kako je ranije najavljeno, osim što je reč o uzvratnoj poseti, jedna od tema sastanka biće dokument koji je Banjaluka poslala u Beograd. Radi se o Informaciji o neustavnoj transformaciji dejtonske strukture BiH i uticaju na položaj i prava Republike Srpske i Informaciji u vezi s antidejtonskim delovanjem Ustavnog suda BiH, zajedno sa zaključcima, koje je skupština Srpske usvojila u dva navrata, krajem prošle godine i početkom ove. U njima se, između ostalog, insistira na izvornom Dejtonu, prepoznavanju njegovog kršenja, kao i Ustava BiH, od sudija i visokih predstavnika, a traži se i odlazak stranih sudija iz Ustavnog suda BiH.
Kako je pojasnio šef kluba poslanika SNSD-a Igor Žunić, zaključci su usvojeni na nekoliko posebnih sednica, na kojima se raspravljalo o radu Suda BiH i svim antidejtonskim elementima koje su donosili visoki predstavnici u BiH, a što je, ocenio je, išlo na štetu Republike Srpske.
Kako je upozorio Dodik, „visoki predstavnik je u kontinuitetu otimao ovlašćenja RS, vršio politički i svaku drugu vrstu pritiska, međunarodna blefiranja, koja su dovela do toga da on u jednoj zastrašenoj atmosferi koja je vladala među tada političkom elitom promeni određene elemente Dejtonskog sporazuma”.
U Stranci demokratske akcije tumače te dokumente kao navodno koordinisano delovanje predsednika Srbije s vlastima Republike Srpske zbog povezivanja statusa KiM sa Srpskom u aktuelnim pregovorima Beograda i Prištine.
Predsednica RS Željka Cvijanović uoči današnje posete poručuje da je „prijatno znati da Republika Srpska ima za partnera Srbiju, kojoj može da se obrati, koja će pomoći u rešavanju problema”. Da ima Srbiju, dodala je, koja će voditi računa o Srpskoj, a koja ima takvu formalno-pravnu obavezu kao potpisnik i garant Dejtonskog sporazuma, kao i na osnovu Sporazuma o specijalnim paralelnim vezama koje su proistekle iz Dejtonskog sporazuma. Po njenim rečima, mnogi su ljubomorni na ono što Srpska ima sa Srbijom, među kojima su i oni iz Sarajeva, prvenstveno SDA, jer su uskraćeni za takav iskren, pošten, prijateljski i bratski „link”.
– Sve što su oni imali kao podršku bila je samo kalkulantska priča nekih da bi se ostvarili širi politički ciljevi i pozicionirale neke politike koje su možda globalne, a često se prelamaju na lokalnom terenu, ali ono što mi imamo sa Srbijom to nema niko – zaključila je Željka Cvijanović.
Šta treba posmatrati u paketu?
Kako je najavljujući posetu Beogradu pre nekoliko dana rekla predsednica Republike Srpske, „u suštini to je dokument koji pokazuje stvarno stanje kada je reč o BiH”.
– Zbog pravnih i međunarodnopravnih obaveza koje ima Srbija, smatramo da ona treba da bude informisana o tome kakvo je stanje, na koji način je kršen Dejtonski sporazum, kako smo dolazili do nedejtonskih ili antidejtonskih rešenja, na koji način su blokirane mnoge stvari – kazala je Željka Cvijanović.
Po njenim rečima, dokument ne tretira pitanje Kosova, ali tretira pitanje Republike Srpske.
– I ako negde postoje određena rešenja koja se gledaju u paketu, onda bi se moglo kazati da su i ovo pitanja koja treba posmatrati u paketu – predočila je ona.
Podvukla je da su institucije Srpske i Srbije opredeljene za saradnju iz obostranog interesa, uz svest o tome da s obe strane Drine živi isti narod koji je upućen jedan prema drugom i da ta veza mora uvek da postoji.
– Zadovoljna sam činjenicom da u poslednjih nekoliko godina imamo možda i najbolje odnose u istoriji Srpske i Srbije. Velika zahvalnost od naših institucija i naroda ide prema predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, prema Vladi i institucijama Srbije jer su se uvek stavljali i stavljaju na raspolaganje Srpskoj i našim potrebama – rekla je Željka Cvijanović novinarima.
Ocenila je da su dobri odnosi Srbije i Srpske jedino rešenje za obe strane, da je svaki međusobni razgovor uvek dobar i konstruktivan, s političkim razumevanjem, i ujedno da nosi realizaciju važnih projekata.
Vučić je pre nekoliko dana najavio da će pozvati politički vrh Republike Srpske u Beograd da bi razgovarali o dokumentu koji su mu dostavili.
– Neću ja da govorim bilo šta o dokumentu koji sam dobio. Neka o tome govore predsednici Dodik i Cvijanović. To su njihovi dokumenti. U pisanju takvog dokumenta nisam učestvovao – rekao je Vučić novinarima.
S. Stanković