Babić: Opozicija propustila priliku za dijalog
Srbija gradi prijateljstva na svim stranama sveta – konstatuje u intervjuu „Dnevniku” Zoran Babić, čovek koji je u proteklom mandatu u Skupštini Srbije predvodio poslanički klub
SNS-a. – Imamo i jasnu politiku evropskih integracija i jasno trasiran put ka punom članstvu u EU, ali i stazu ka najkvalitetnijim odnosima s Rusijom. Mislim da takvom reformskom politikom koju vodi, Srbija konačno počinje da slavi pobede, a ne poraze.
Babić nije na listi SNS-a za naredni saziv parlamenta, a o tome koju će funkciju obavljati posle izbora odlučiće stranački organi.
* Šta je najznačajnije što je Skupština uradila od kada ste vi bili šef vladajuće poslaničke grupe SNS-a?
- Protekla 22 meseca parlament je bio u intenzivnom zasedanju, baš onako kako je premijer Vučić i obećao u ekspozeu – da ćemo u parlamentu i jesti i spavati, živeti i raditi. Usvojeno je više od 300 zakona i drugih akata. Kao poslaniku, ali i građaninu, bitno mi je što se efekat toga i vidi i kroz smanjenu stopu nezaposlenosti. Ona je i dalje visoka, ali smo je s nasleđenih 26 odsto smanjili na nešto ispod 18. To se vidi i na listi Svetske banke „Duing biznis 2016”, na kojoj je Srbija najviše napredovala, te u sme-
njenju deficita, kroz 27 fabrika koje je premijer otvorio, ali i po svim investicijama, kilometrima izgrađenih auto-puteva. Tim, reformskim putem, nastavićemo i u budućnosti.
* Koji je, po vama, najznačajniji doneti zakon?
- Ima ih mnogo, ali bih istakao Zakon o radu, za koji smo dobili podršku i međunarodne zajednice i stručne javnosti, potom Zakon o ulaganjima, koji je prvi put izjednačio domaće i strane ulagače te uveo i pokazao transparentnost u dodeljivanju državnih subvencija. Izdvojio bih i Zakon o izmenama i dopunama Zakona o planiranju i izgradnji, koji je doprineo da se izdavanje građevinskih dozvola meri nedeljama, a ne, kao ranije, mesecima, pa i godinama. Tu je i sistemski značajan Zakon o policiji, koji je prošao svu proceduru javnog slušanja, zaista usvojen na kvalitetan način. Zatim je tu niz drugih zakona, poput onih o privatizaciji, o stečaju, o sportu. Zakonom o ozakonjenju stavljamo tačku na nelegalnu gradnju, a povoljan je za građane koji imaju takve objekte.
* Da li su poslanici ispunjavali ono što birači, narod, od njih očekuje, i u kojoj meri?
- Narodni poslanici bivšeg režima su pokazali svoje nesnalaženje i nepoštovanje prema građanima tokom rasprava i sednica, bilo da su noću ili danju, time što nisu prisustvovali. Mesta koja oni zauzimaju u sali bivala su prazna. Neko ko se navikao na vlast, na automobile sa zatamnjenim staklima, na pravljenje tzv. političke elite i beneficija, očito da ne može da prežali za tim minulim vremenima, teško mu je da sedi u poslaničkoj klupi. To nepoštovanje pokazuju i poslanici SDS-a Borisa Tadića, ali i DS-a Bojana Pajtića.
Vladimir Đuričić
Folklor
* Šta je iz parlamentarnog života na vas ostavilo poseban utisak?
- Voleo bih da zaboravim sve ružne stvari, vređanja, teške reči koje su nam uputili, poput uvreda poslanika DS-a Dragana Šutanovca upućenih našoj poslaničkoj grupi, ali i predsednici parlamenta Maji Gojković. Voleo bih da zaboravim i što je šef poslanika SDS-a Marko Đurišić mene nazvao majmunom i dobačene reči Zorana Živkovića – stoko, đubre, ološu. Dakle, sve te neprimere reči kojima u parlamentu nije mesto. S druge strane, žalim što se desio manjak dijaloga jer bivši režim nije bio spreman za razgovor. Jedina njihova politika je „mrzimo Vučića“, zaustavljanje i vraćanje Srbije u doba političkih elita i pljačkaških privatizacija, svih ružnih stvari iz perioda do 2012. godine.
* Da li vam je smetalo što ste često bili na udaru opozicije?
- Što se tiče udara bivšeg režima, to je uobičajeno jer fauli uvek idu na najisturenije igrače, ali je to ništa spram svih onih laži i izmišljenih afera kojima je izložen sam premijer. Mada, eto, i to je deo političkog folklora, ali se uvek nadam da će ga ubuduće biti manje, a više dijaloga.