Anđelković: Tri uslova Zapada; Radun: Vašington gura Dačića u vladu
Politički analitičar Dragomir Anđelković ukazuje za „Dnevnik” da kada jedna partija, ili lista ima više od polovine mandata u Skupštini,
uticaj stranaca na formiranje Vlade nije veliki. Po njegovom uverenju, stranci pokušavaju da utiču ne toliko na formiranje, nego na delovanje Vlade. „Oni isporučuju zahteve kako će Vlada da se ponaša, jer nemaju mogućnost sa ovakvim izbornim rezultatom da isporučuju zahteve kako će biti formirana”.
- Ti zahtevi su vrlo jasni, oni ih čak i ne skrivaju. Svode se na tri stvari. To je podrška ustavnoj rekonstrukciji BiH, što znači centralizaciju i smanjivanje jurisdikcije RS i uklanjanje sa vlasti Milorada Dodika. Drugo je prihvatanje ulaska Kosova u UN, odnosno normalizacija koja podrazumeva potpuno prihvatanje Kosova kao države i treće prekid vojno – tehničke saradnje sa Rusijom. Ne traže od nas sankcije, ali žele distanciranje od Moskve. To su sve zahtevi koji su Beogradu neprihvatljivi, jer su direktno protiv srpskih nacionalnih interesa. Svako ko je pametan u Beogradu, svestan je da kada se ti zahtevi ispune, sledeći će biti i direktan udar na vlast.
Jer, Zapad ne želi da ima nikoga ko je prejak, čak i kada bi ga poslušao, jer mu je mnogo zgodnije da ima situaciju kao 2006, 2007. i 2008. godine kada je najjača partija bila na 25 posto. Otuda mislim da je sadašnja reakcija Beograda ispravna i da ne treba čekati da nas Zapad pritiska i da oni zategnu omču, već treba krenuti u ofanzivu. Ovo je pravi momenat da Srbija pošalje poruku da će nas, ako nastave toliko da nas pristiskaju, oterati od sebe. Jer dolazi nam kineski predsednik, što je prvorazredni događaj.
Nije isto ako odnose sa takvom države gradite samo ekonomski, ili i geopolitički. Uskoro nam dolazi i predsednik Rusije Dmitrij Medvedev, što otvara mogućnost za unapređenje geopolitičkih odnosa i sa Rusijom, ne samo ekonomskih, objašnjava Anđelković. Kako ističe treba Zapadu poslati poruku – ili će prihvatiti neki minimum naših interesa, a to znači da se ne dira Republika Srpska i da nas ne pritiskaju previše oko ova dva druga pitanja. “ U suprotnom krajnje je vreme da Srbija energičnije krene na drugu stranu ”, poručuje Anđelković.
S. St.
Radun: Vašington gura Dačića u vladu
Na pitanje da li se su sva ova dešavanja mogu dovesti u vezu sa formiranjem novog Vučičevog kabineta, politički analitičar Branko Radun podseća da uvek kada se formiraju Vlade u Srbiji postoje pritisci iz inostranstva, koji dolaze uglavnom sa Zapada, pre svega iz Vašingtona.
- Tu nema veće dileme, to je uvek tako, tvrdi Radun u izjavi za “ Dnevnik ”. – Ovde je očigledno da postoje neki pritisci i da Aleksandar Vučić neke stvari ne želi da uradi, ili pregovara o tome. Reč je o sastavu Vlade, o njenoj politici, o kadrovskim rešenjima, o svemu tome….
Sa Zapada dolaze pritisci da SPS uđe u Vladu. I Rusi imaju neke interese tu, ali pre svega mnogo veći pritisak za SPS dolazi sa Zapada. Ali može se reći da SPS u nekim stvarima ima podršku i ovamo i tamo, podvlači Radun.
Na podsećanje da je Dačić važio za ruskog čoveka i dilemu koji su interesi Vašingtona vezani za SPS, Radun kaže da “ su SAD uvek gurali SPS u Vladu “.
- U svakoj vladi SPS je zapravo bio voljom Amerikanaca. Zato što su im nalojalniji, a manji su partneri i lakše je sa njima izaći na kraj, nego sa Vučićem koji ima preko 50 posto podrške izašlih glasača. A i Dačić se do sada pokazao, ili je barem uspeo tako da se predstavi, da će Vlada biti kooperativnija ako on bude u njoj.To je neka formula uspeha Dačića preko koje je “ preživeo ” u svim vladama, što se prikazao kao garant i američkih, engleskih, evropskih i ruskih interesa, podvlači Radun. Na pitanje koja ministarstva se traže za SPS, Radun primećuje da su u igri sva bitna ministarstva – finansije, privreda, odbrana, policija…
S. St.