SVETSKI DAN BEZBEDNOSTI NA RADU OBELEŽAVA SE 28. APRILA Uz pridržavanje procedura i mera zaštite – manje povreda na radu
Međunarodna organizacija rada – MOR od 2003. godine ustanovila je 28. april za Svetski dan bezbednosti i zdravlja na radu, sa ciljem promocije globalnog sprečavanja povreda na radu i profesionalnih oboljenja, ukazujući istovremeno i na potrebu socijalnog dijaloga.
Ovaj dan se obeležava i s namerom da se ukaže na neophodnost primene mera zaštite na radnim mestima na kojima postoji velika opasnost od povređivanja.
To je i dan sećanja na žrtve nesreća na radu i profesionalnih oboljenja. Prema statističkim podacima MOR-a svake godine u svetu 2,3 miliona ljudi strada od posledica nasreća na radu ili posledica profesionalnih oboljenja. Centralna tema ovog dana varira svake godine u zavisnosti od „negativnih trendova“, fokusirajući se na specifične aspekte bezbednosti i zdravlja na radnom mestu, od mentalnog zdravlja do upotrebe novih tehnologija i njihovog uticaja na radnu sredinu.
Različitim zakonima i standardima podstiču se kompanije da više pažnje posvećuju čuvanju zdravlja svojih zaposlenih kao i prava na dostojanstven rad. Upravo zato i jedan od ciljeva UN je usmeren na ovu oblast – cilj 8 Dostojanstven rad i ekonomski rast. Nacionalna kultura bezbednosti i zdravlja na radu je ona u kojoj se pravo na bezbedno i zdravo radno okruženje poštuje na svim nivoima, gde vlade, poslodavci i radnici aktivno učestvuju u obezbeđivanju bezbednog i zdravog radnog okruženja kroz sistem definisanih prava, odgovornosti i dužnosti, i gde se najviši prioritet daje princupu prevencije. Puna nacionalna i međunarodna saradnja i razmena dobre prakse, ključni su za razvoj efikasnih i integrisanih strategija bezbednosti i zdravlja na radu.
Kako sve to izgleda u praksi pokušali smo da saznamo u našoj najvećoj naftnoj kompaniji – NIS-u. Naftna industrija spada u posebno intenzivne, sa velikim brojem biznis procesa i radom sa opasnim materijama, pa u NIS-u kažu da velik značaj pridaju bezbednosti i sebi postavljaju najambiciozniji cilj u ovoj oblasti – bez povreda na radu i bez negativnog uticaja na radnu i životnu sredinu. Zbog toga zaposleni NIS-a, kao i svi izvođači, partneri i posetioci na lokacijama kompanije moraju da se pridržavaju propisanih bezbednosnih procedura. NIS je takođe spreman da sa svojim partnerima implementira najbolje svetske prakse u ovoj oblasti i na taj način doprinese razvoju kulture bezbednosti na radu u Srbiji.
U NIS-u je implementirano 6 „Zlatnih HSE pravila“ kojih moraju da se pridržavaju svi zaposleni, kao i ostala lica dok rade ili borave na lokacijama NIS-a, u cilju povećanja bezbednosti na radu, a sistem HSE (Health, Safety, Enviroment) deo je svakog biznis-procesa u kompaniji.
U ovoj kompaniji mogu da se pohvale i osvojenim prvim mestom na takmičenju za dodelu nacionalnih priznanja iz oblasti bezbednosti i zdravlja na radu u kategoriji Povelja „28. april“ u organizaciji Uprave za bezbednost i zdravlje na radu Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
HSE obuke
U cilju smanjenja broja povreda na radu i unapređenja HSE kulture u NIS-u je uspostavljen kontinuiran sistem HSE osposobljavanja koji omogućava zaposlenima sticanje znanja i veština za upravljanje rizicima na svojim radnim mestima kao razvoj HSE kompetencija neophodnih za efikasno obavljanje posla i unapređenje kvaliteta rada. HSE obuke se usklađuju sa poslovnim potrebama tako da edukativni sadržaj bude usmeren na razvoj znanja i veština za bezbedno obavljanje radnih aktivnosti ali i na razvoj liderskih kompetencija i podizanje svesti svih zaposlenih o značaju unapređenja bezbednosne kulture i njihovoj ulozi u tom procesu, a obuhvataju sve oblike edukacije i obučavanja koji ne pripadaju domenu sticanja formalnog obrazovanja. Prateći svetske trendove, za potrebe HSE obuka razvijen je savremeni elektronski način obučavanja koji približava sadržaj na zanimljiv i interaktivan način.
A.B.