СВЕТСКИ ДАН БЕЗБЕДНОСТИ НА РАДУ ОБЕЛЕЖАВА СЕ 28. АПРИЛА Уз придржавање процедура и мера заштите – мање повреда на раду
Међународна организација рада – МОР од 2003. године установила је 28. април за Светски дан безбедности и здравља на раду, са циљем промоције глобалног спречавања повреда на раду и професионалних обољења, указујући истовремено и на потребу социјалног дијалога.
Овај дан се обележава и с намером да се укаже на неопходност примене мера заштите на радним местима на којима постоји велика опасност од повређивања.
То је и дан сећања на жртве несрећа на раду и професионалних обољења. Према статистичким подацима МОР-а сваке године у свету 2,3 милиона људи страда од последица насрећа на раду или последица професионалних обољења. Централна тема овог дана варира сваке године у зависности од „негативних трендова“, фокусирајући се на специфичне аспекте безбедности и здравља на радном месту, од менталног здравља до употребе нових технологија и њиховог утицаја на радну средину.
Различитим законима и стандардима подстичу се компаније да више пажње посвећују чувању здравља својих запослених као и права на достојанствен рад. Управо зато и један од циљева УН је усмерен на ову област – циљ 8 Достојанствен рад и економски раст. Национална култура безбедности и здравља на раду је она у којој се право на безбедно и здраво радно окружење поштује на свим нивоима, где владе, послодавци и радници активно учествују у обезбеђивању безбедног и здравог радног окружења кроз систем дефинисаних права, одговорности и дужности, и где се највиши приоритет даје принцупу превенције. Пуна национална и међународна сарадња и размена добре праксе, кључни су за развој ефикасних и интегрисаних стратегија безбедности и здравља на раду.
Како све то изгледа у пракси покушали смо да сазнамо у нашој највећој нафтној компанији – НИС-у. Нафтна индустрија спада у посебно интензивне, са великим бројем бизнис процеса и радом са опасним материјама, па у НИС-у кажу да велик значај придају безбедности и себи постављају најамбициознији циљ у овој области – без повреда на раду и без негативног утицаја на радну и животну средину. Због тога запослени НИС-а, као и сви извођачи, партнери и посетиоци на локацијама компаније морају да се придржавају прописаних безбедносних процедура. НИС је такође спреман да са својим партнерима имплементира најбоље светске праксе у овој области и на тај начин допринесе развоју културе безбедности на раду у Србији.
У НИС-у је имплементирано 6 „Златних ХСЕ правила“ којих морају да се придржавају сви запослени, као и остала лица док раде или бораве на локацијама НИС-а, у циљу повећања безбедности на раду, а систем ХСЕ (Health, Safety, Enviroment) део је сваког бизнис-процеса у компанији.
У овој компанији могу да се похвале и освојеним првим местом на такмичењу за доделу националних признања из области безбедности и здравља на раду у категорији Повеља „28. април“ у организацији Управе за безбедност и здравље на раду Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
ХСЕ обуке
У циљу смањења броја повреда на раду и унапређења ХСЕ културе у НИС-у је успостављен континуиран систем ХСЕ оспособљавања који омогућава запосленима стицање знања и вештина за управљање ризицима на својим радним местима као развој ХСЕ компетенција неопходних за ефикасно обављање посла и унапређење квалитета рада. ХСЕ обуке се усклађују са пословним потребама тако да едукативни садржај буде усмерен на развој знања и вештина за безбедно обављање радних активности али и на развој лидерских компетенција и подизање свести свих запослених о значају унапређења безбедносне културе и њиховој улози у том процесу, а обухватају све облике едукације и обучавања који не припадају домену стицања формалног образовања. Пратећи светске трендове, за потребе ХСЕ обука развијен је савремени електронски начин обучавања који приближава садржај на занимљив и интерактиван начин.
А.Б.