Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

I NAFTAŠI ULAŽU U PROIZVODNJU ENERGIJE IZ OBNOVLJIVIH IZVORA U fabrici "Jazak" struju Sunce pravi 

18.07.2024. 09:59 10:02
Piše:
Izvor: NIS

Prema izveštaju Međunarodne agencije za energetiku velika većina zemalja u svetu nezaustavljivo se kreće ka prelasku na obnovljive izvore energije, Procenjeno je da će se godišnja potreba za energijom uvećati za 1,8 odsto do 2030. godine i više nego aktuelno pitanje je na koji način će moći da se podmire energetske potrebe koje se predviđaju,. Jedno od rešenja leži upravo u  obnovljivim izvorima energije.

I Srbija, kao i mnoge zemlje, pokušava da iskoristi potencijale obnovljivih izvora energije, te pored vode, najviše se ulaže u energiju vetra i sunca. Kako se najavljeno do kraja godine očekuje se u našoj zemlji očekuje povećanje kapaciteta obnovljivih izvora energije za gotovo 40 odsto, sa početnih 510 megavata. Drugi krug aukcija za tržišne premije i proizvođače obnovljivih izvora energije planiran je za jesen. Solarne elektrane su prvi put premašile 100 megavata, a do kraja godine očekuje se dostizanje oko 150 megavata.

Kako objašnjavaju stručnjaci, sunčeva energija koja normalno stiže do površine Zemlje može da se iskoristi za zagrevanje i hlađenje objekata (pasivni i aktivni sistem iskorišćavanja Sunčeve energije). Aktivni sistem solarnog zagrevanja podrazumeva korišćenje solarnih kolektora i dodatne električne energije za pokretanje pumpi i ventilatora koji raspoređuju Sunčevu energiju.

Tako se mogu zagrevati voda koja se koristi u domovima, zatim prostor unutar građevina, kao i bazeni. Sunčeva energija postaje mnogo korisnija kada se prevede u drugi oblik energije, kao što je električna energija. To je moguće postići na dva načina: uz pomoć solarnih ćelija koje direktno prevode svetlost u električnu energiju i korišćenjem solarne termalne tehnologije. Sve više kuća, stambenih zgada, poslovnih objekata, ali i fabrika ili velikih kompanija uvideo je potencijal, ali dobrobit koju donosi ulaganje u ovaj vid obnovljive energije. 

Ovogodišnji programski ciklus "Zajednici zajedno" NIS posvećuje projektima izgradnje solarnih elektrana na objektima od javnog značaja u 13 partnerskih gradova i opština za čije finansiranje je kompanija izdvojila 144,5 miliona dinara

Jedna od tih kompanija je i NIS, koja je iskoračila u oblast proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora. Pre dve godine, NIS je započeo izgradnju solarnih elektrana na objektima kompanije, prvenstveno na benzinskim stanicama, koje se nalaze širom Srbije. Do decembra 2023. godine, solarne elektrane postavljene su na čak 45 benzinskih stanica čime je obezbeđena prosečna godišnja ušteda u nabavci električne energije od 1.600 MWh tokom radnog veka od 25 godina, dok je procena da će se postići i značajno smanjenje emisija ugljen dioksida od čak 1.700 tona prosečno na godišnjem nivou. Ove godine kompanija NIS je u Pogonu za proizvodnju pijaće vode „Jazak“ uložila više od pola miliona evra u izgradnju solarne fotonaponske elektrane, ukupne snage 620 kWp koja je puštena u rad u junu ove godine. U pitanju je prva elektrana veće snage u NIS-u, a ujedno i prva kombinovana elektrana koja se sastoji od tri fotonaponska polja koja su raspoređena na tlu i na krovu fabrike. Vrednost projekta iznosi više od pola miliona evra. Na ovaj način fabrika „Jazak“ će dobijati električnu energiju na ekološki prihvatljiviji način – iz energije Sunca.

Električna energija proizvedena uz pomoć solarnih panela u fabrici „Jazak“ će se najvećim delom koristiti za potrebe samog Pogona, uz plasman povremenih viškova električne energije u distributivnu električnu mrežu s obzirom da Pogon ima status kupca-proizvođača. Ovom investicijom NIS potvrđuje da ostaje dosledan „zelenom pravcu“ u poslovanju čime kompanija jača svoju energetsku efikasnost i čini značajne korake u procesu energetske tranzicije i diverzifikacije biznisa. Ovakav pristup podrazumeva veća ulaganja u proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije, u cilju dostizanja ciljeva u oblasti zaštite životne sredine i smanjenja ugljeničkog otiska kompanije.

NIS će i u narednom periodu nastaviti sa investicijama u zelenu energiju, vodeći se principima održivog razvoja, pa je tako u narednoj fazi planirana i inastalacija solarnih panela na druge benzinske stanice, ali i strateške objekte kompanije, kao što su Rafinerija nafte Pančevo, zatim poslovni centri Beograd i Novi Sad, kao i skladište nafttnih derivata u Novom Sadu koje je trenutno najveći projekat u ovoj oblasti u kompaniji NIS. Uz izgrađeni kapacitet od 2 MWp na benzinskim pumpama i u pogonu Jazak, realizacijom ova četiri ugovorena projekta ukupna snaga solarnih elektrana dostići će 10 MWp krajem 2024. godine uz prosečnu godišnju proizvodnju od 11.500 MWh čime će se postići smanjenje emisija ugljen dioksida za 12.500 tona godišnje.

Električna energija proizvedena uz pomoć solarnih panela u fabrici „Jazak“ će se najvećim delom koristiti za potrebe samog Pogona, uz plasman povremenih viškova električne energije u distributivnu električnu mrežu s obzirom da Pogon ima status kupca-proizvođača

Kao jedna od vodećih energetskih kompanija i jedan od lidera u segmentu društveno odgovornog poslovanja u našoj zemlji, NIS prepoznaje i uvažava obavezu da u svom poslovanju podrži društvo u smeru održivosti. To ne čini samo kroz svoje biznis projekte, već i kroz društveno odgovorne inicijative, što uključuje i saradnju sa partnerskim lokalnim samoupravama u okviru programa “Zajednici zajedno”  koji je posvećen osnaživanju ključnih stubova društvenog razvoja. 

Imajući u vidu da povećanje proizvodnje iz obnovljivih izvora energije predstavlja jedan od nacionalnih prioriteta, uz Ministarstvo rudarstva i energetike i Ministarstvo zaštite životne sredine Republike Srbije kao institucionalne partnere, ovogodišnji programski ciklus programa “Zajednici zajedno” NIS posvećuje projektima izgradnje solarnih elektrana na objektima od javnog značaja u 13 partnerskih gradova i opština za čije finansiranje je kompanija izdvojila 144,5 miliona dinara. Kako navode, podrškom u realizaciji navedenih projekata žele da zajedno sa svojim partnerima, pruže podstrek javnim ustanovama koje posluju u oblastima koje se podržavaju u okviru Programa (javno zdravlje i socijalna zaštita, nauka i obrazovanje, zaštita životne sredine, kultura i sport) sa ciljem proizvodnje „zelene“ energije, čime će, pored odgovornog odnosa prema resursima, značajno doprineti unapređenju ekološke slike u partnerskim gradovima i opštinama. 

A.Brzak

foto:NIS 

Autor:
Pošaljite komentar