ZBOG VELIKE PONUDE STANOVA Garsonjera i za 120 evra
Od uvođenja vanrednog stanja, broj slobodnih stanova za izdavanje u Novom Sadu je značajno porastao, a potražnje za njima ima vrlo malo, što je dovelo do trenda opadanja cena nekretnina, te trenutno mogu da se zakupe za mnogo manje novca nego pre više od mesec.
Kako saznajemo, u ponudi se ovih dana mogu naći stanovi različitih struktura i u raznim delovima grada po raznovrsnim cenama. U agencijama za nekretnine tvrde da se tržište praktično zamrzlo, posebno kada je reč o prodaji. Stanove, kako kažu u agencijama, iznajmljuju samo oni koji trenutno nemaju drugu opciju, pa je primetno da se oni izdaju u mnogo manjoj meri nego pre nego što su građani u Srbiji počeli da oboljevaju od koronavirusa.
U agenciji za nekretnine „Real House” kažu da je tržište oslabljeno i zbog ograničenog vremena kretanja građana i mera koje su uvedene da bi se sprečio kontakt ljudi, zbog čega ima dosta vlasnika stanova, ali i zakupaca, koji se plaše da pokazuju, odnosno razgledaju stanove.
– Neki stanodavci su oprostili kirije, pa od zakupaca traže samo da plate račune, te su na taj način zadržali stanove, a vlasnici su ostali neoštećeni – priča za „Dnevnik” vlasnik agencije „Real House” Vladimir Rafajlović. – Dešava se i da su zakupci samo izašli iz stana, otišli svojim kućama, pa su stanodavci ostali na cedilu. Stanovi su im prazni, a treba plaćati račune. Ima, doduše, i onih koji su ustupili svoje stanove medicinarima. Činjenica je, i najčešći slučaj, da su cene stanova za izdavanje pale ili su u padu. Do vanrednog stanja imali smo manjak stanova u gradu, što znači da je potražnja bila veća nego ponuda, i samim tim su cene bile vrlo visoke. Preko noći to se sve promenilo, čim je proglašeno vanredno stanje mnogi su otkazali stanove, a čak i oni koji su ih tražili su od toga odustali. Zbog toga sada imamo veliki broj stanova u ponudi s nižim cenama. Tako je, na primer, garsonjera koja se izdavala za 200 evra, pre deset dana snižena na 150, a danas na 120. To znači da sugrađani stanove idaju samo da bi ih izdali, da bi bilo šta dobili i da im stan ne bi bio prazan.
Rafajlović dodaje da se ne zna koliko će takvo stanje na tržištu potrajati, ali da veruje da će ono biti uslovljeno i situacijom u zemlji i celom svetu. Veruje da će se stanje na tržištu nekretnina normalizovati na jesen, kada studenti i školarci krenu u potragu za stanovima, premda, dodaje, ne zna se kakve cene tada možemo očekivati.
Budući da je veliki broj građana ostao bez posla ili im je usled novonastale situacije smanjena plata, nije zanemarljiv i broj onih koji su ostali bez stana ili im kirije nisu smanjene. Ipak ima i onih koji su se dogovorili s vlasnicima stanova, poput Novosađanina Stojana Ćutila, koji je do uvođenja vanrednog stanja plaćao 250 evra mesečno za polunamešten dvorišni stan na Telepu, a sada mu je najamnina prepolovljena.
– Sam sam rekao da ne mogu više da plaćam, ali s obzirom na to da oni imaju u svom vlasništvu sedam stanova, mislim da im to nije problem – kaže Stojan. – Dogovor je da se to mora posle ovog stanja nadomestiti u ratama jer njima kredit nije oprošten, samim tim ne mogu ni oni nama kiriju, ali će nam izaći u susret da pomere deo.
Iako ima i dosta onih koji nisu spustili cenu kirije, najviše je, čini se, onih stanodavaca koji su to učinili. Doduše, ima i vlasnika stanova koji su u potpunosti obustavili naplatu kirije svojim podstanarima, a među njima je i sugrađanka Nataša Radnović, koja svojoj stanarki traži samo da plaća račune tokom pandemije koronavirusa.
– Ona je i sama ostala na 60 odsto plate i nije mi u cilju da ode jer onda sama treba da platim račune – objašnjava Nataša. – Inače je skroz korektna i kulturna i nemam s njom nikakvih problema. U ovakvim situacijama mislim da je solidarnost više nego potrebna. Ja sam u mogućnosti, jer ipak za sada radim i primam platu. Mogu se strpiti nekoliko meseci. Ne znam kako bi mi bilo da sam ostala bez posla pa da nemam prihoda, ovako ipak se može.
V. Bijelić