Završena letnja škola crkvenog pojanja u Sremskim Karlovcima
Letnja škola crkvenog pojanja “Korneliju u spomen” ove godine obeležava 30 godina trajanja, a tokom ove sedmice “Društvo za negovanje tradicija i razvoj Sremskih Karlovaca” priredilo je bogat program za više od 30 polaznika koji su pristigli iz Novog Sada, Beograda, Rume, Smedereva, Kragujevca, Beča, Sremske Mitrovice i dr. Kao i prethodnih godina koncepcija rada ostala je ista.
Organizovane su tri radionice koje predvode priznati dirigenti kao što su Mila Radonić (radionica za mešoviti hor), msr Jovan Stojanović (pojačka radionica) i Nataša Đuragić (dečji hor). Polaznici su svakodnevno učestvovali na probama i pripremali se za završni koncert koji je održan sinoć u dvorištu Karlovačke gimnazije.
- Osnovna ideja ove škole je da mladim ljudima bude pružena prilika da upoznaju tradicionalno srpsko crkveno pojanje - istakla je autor programa škole dr Nataša Marjanović. - Između muzičkih aktivnosti, kroz niz različitih predavanja iz oblasti muzikologije, teologije i psihologije, polaznici mogu da steknu više saznanja o kulturnoj i društvenoj istoriji našeg naroda.
Zamisao o osnivanju ove letnje škole potekla je davne 1993. kada je “Društvo za negovanje tradicija i razvoj Sremskih Karlovaca” po prvi put pod vođstvom muzikologa dr Danice Petrović okupilo mlade ljude koji neguju ljubav prema crkvenom pojanju.
- Smatramo da ove godine treba da sumiramo utiske i dosadašnje rezultate rada. - rekla je Marjanović. - Svesni smo da je istorijski trenutak i da su prilike drugačije nakon 30 godina trajanju, pa u tom pogledu razmišljamo o eventualnim manjim promenama, novitetima i kako bismo dalje mogli nastaviti sa radom. Osluškujemo potrebe svih naših polaznika pogotovo onih koji su već dugi niz godina s nama. Istovremeno, pozivamo i sve one koji su se prvi put prijavili da iznesu svoje utiske, ideje i predloge.
Pored glavnog kulturno-obrazovnog programa za sve pojce je priređen i jednodnevni izlet, pa su tako svi zainteresovani imali priliku da posete manastir Bođani, kao i tvrđavu u Baču.
- Ranije smo najčešće obliazili manastire po Fruškoj gori, a pre nekoliko godina bili smo u poseti Temišvarskoj eparhiji, gde su polaznici mogli da vide i druge interesantne lokacije. Kompletan program pokazuje da smo decenijama čuvari tradicije, naročito zbog istrajnosti našeg društva koje pored raznih okolnosti nije prestajalo s radom - navela je predsednica “Društva za negovanje tradicija i razvoj Sremskih Karlovaca” Draginja Kalinić.
Letnju školu pomogli su Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, Fond za nauku Republike Srbije, Bogoslovija “Sv. Arsenije”, Eparhija Sremska, Opština Sremski Karlovci, a donatori su Muzej pčelarstva i vinska kuća Živanović i Podrum “Bajilo”.
A. Čegar