Za svadbeno veselje potrebno malo bogatstvo
Izreka kaže da ljubav nema cenu. Ipak, s tom tvrdnjom mnogi mladi bračni parovi ne bi se složili jer izdaci prilikom organizovanja svadbe nisu mali.
Najjeftinija opcija je intimna proslava u kućnoj varijanti, ali većina parova se odlučuje da ljubav kruniše pred mnoštvom zvanica u prigodnim lokalima.
Venčanju najčešće prisustvuje oko stotinak zvanica. U okolini Novog Sada mogu se naći specijalizovani lokali koji se bave isključivo iznajmljivanjem prostora za proslave, a priliku za zaradu su videli i mnogi gradski restorani.
Većina parova, nakon što napravi spisak gostiju, traži odgovarajuće mesto gde će se gosti dobro provesti, ali i gde će se dobro najesti. Cene rezervacije prostora za proslavu u okolini Novog Sada nisu se mnogo menjale u odnosu na prošlu jesen. Prosečna cena iznajmljivanja prostora uglavnom iznosi od 21 do 25 evra po osobi, u šta je uračunat kompletan meni s pređelom, glavnim jelom (obično je u ponudi pečenje), pićem i desertom. Naravno, ukoliko ima dodatnih zahteva, poput ukrašavanja lokala, to se posebno naplaćuje. Interesantno je da su neki lokali toliko „razradili“ posao da na svojim internet stranicama imaju čitavu rubriku posvećenu organizaciji venčanja sa savetima, a nude i svog fotografa, snimatelja, bend...
Svaka mlada se najviše raduje savršenoj venčanici u kojoj će izgledati bajkovito, međutim, takve umeju da budu i cene. Kako su nam objasnili prodavci u salonima venčanica, cenu kroji vrste tkanine, detalji ali i kolekcija. Za kupovinu haljine iz snova mlada će morati da izdvoji barem 500 evra, a ukoliko se odluči za iznajmljivanje, platiće oko 250 evra. Tu još, naravno, treba dodati cipele, nakit, šminku i odlazak kod frizera koji ukupno mogu koštati i iznad 100 evra.
Mladoženja će biti pravi „srećnik“ jer je za svečano odelo potreban mnogo manji buyet. Odelo, zajedno s košuljom, kaišem i cipelama, može se naći po 130 do 200 evra, u zavisnosti od brenda i tkanine.
Najbitniji detalj su svakako burme. Mladenci se obično odlučuju za zlatne, ali poslednjih godina sve su popularnije srebrne. Kako smo saznali u novosadskim zlatarama, cena zavisi od težine, širine, vrste dragog kamenja, a kreće se od 160 evra i preko vrtoglavih 1.000.
Osim romantičnih trenutaka zaljubljenog para, gostima će u sećanju ostati dobro veselje. Za muziku je potrebno „odrešiti kesu“ i izdvojiti barem 100 evra po sviraču, dok za fotografa, koji će se postarati da ne zaboravite značajne trenutke, treba platiti oko 110 evra. Tu je i torta, koja se može naručiti u većini novosadskih poslastičarnica, a koje traže oko 10 evra po kilogramu. Kićenje svatova košta oko 100 evra, dok je bidermajer 20.
Uz to, neki parovi pridržavaće se starih običaja, koji se porodično neguju, te će slavlje biti ulešano takozvanom kupovinom mlade, bacanjem pirinča na mladence posle ceromonije venčanja, tradicionalno darivanje mlade... a sve to može dodatno da optereti troškove.
Agencije za organizovanje venčanja su u svetu popularne već godinama, dok kod nas mladence uglavnom besparica sprečava da angažuju stručnjaka. Agencije usluge prosečno naplaćuju oko 500 evra, a što je više zahteva, raste i cena.
Ne treba zaboraviti ni taksu za venčanje kod matičara, koja staje 500 dinara, a ako se ceremonija organizuje u lokalu gde se održava proslava, potrebno je izdvojiti dodatnih 9.000 dinara.
Većina mladenaca, kada izvede računicu, razmišlja o podizanju kredita jer je za krunsanje ljubavi pred stotinak zvanica potrebno izdvojiti barem 5.000 evra. Međutim, mnogi parovi smatraju da na venčanju ne treba štedeti jer je to jedan od najlepših i najznačajnijih dana u životu.
S. Kovač