Vučević: U reforme uz podršku građana
Odbornici Skupštine grada Novog Sada izabrali su većinom glasova Miloša Vučevića (SNS) na novi mandat na mestu gradonačelnika, Srđana Kruževića (JS)
za njegovog zamenika, a izabrano je i novo Gradsko veće od 11 članova.
Od ukupno 78 odbornika, za izbor gradonačelnika, njegovog zamenika i novog Gradskog veća glasalo je 52 odbornika koalicije Srpske napredne stranke, Lige socijaldemokrata Vojvodine, Socijalističke partije Srbije, Jedinstvene Srbije, Saveza vojvođanskih Mađara i Zelene stranke, dok je protiv bilo 22 odbornika Pokreta „Dosta je bilo“, Srpske radikalne stranke i Demokratske stranke. Na tajnom glasanju četiri listića bila su nevažeća.
Novo Gradsko veće zadržalo je pet članova iz prošlog mandata: Aleksandru Radak za finansije, Vladimira Stojkovića za komunalne delatnosti, Zoltana Horvata za zdravstvo, Vladimira Jelića za obrazovanje i Milana Đurića za upravu i propise. Novi članovi Gradskog veća su: Aleksandar Kravić (LSV) za saobraćaj, Ognjen Cvjetićanin (SNS) za omladinu i sport, Tihomir Nikolić (PUPS) za socijalna pitanja i brigu o porodici i deci, Mira Radenović (SNS) za urbanizam i zaštitu životne sredine, Milorad Radojević (SPS) za privredu i Dalibor Rožić (SNS) za kulturu.
I pored višesatne rasprave u kojoj su predstavnici opozicije objašnjavali zašto neće glasati za novu gradsku vlast, novoformirana skupštinska većina SNS–LSV–SPS–JS-a, koja je ozvaničena početkom nedelje, imala je ubedljivu većinu za izbor novog gradskog rukovodstva predvođenog Milošem Vučevićem.
U izjavi neposredno nakon izbora novosadski gradonačelnik Vučević rekao je da se njegov program sastoji od pet ključnih tačaka razvoja, koji podrazumeva i investicije, komunalni, privredni, ekonomski i kulturni razvoj grada, ali i odgovoran odnos i pomoć najmlađim, najstarijim, socijalno ugroženim grupama. On je naveo da je cilj da u naredne četiri godine Novi Sad bude grad za primer, na koji će se drugi gradovi ugledati, ističući da je posebno ponosan na činjenicu da je postignut politički dogovor različitih političkih subjekata o „borbenom programu za Novi Sad za više radnih mesta, za bolju infrastrukturu radi uređenijeg, bezbednijeg, zelenijeg, prijatnijeg i veselijeg Novog Sada“.
– Postigli smo dogovor o programu za Novi Sad kao Srpsku Atinu, kao Evropsku prestonicu kulture, Omladinsku prestonicu kulture – za Novi Sad kao multikulturni, multietnički, multikonfesionalni grad koji svi volimo i na koji smo ponosni neizmerno i za koji smo spremni da se borimo u narednom periodu – izjavio je novoizabrani novosadski gradonačelnik, koji je, uz Svetozara Miletića i Jovana Dejanovića, uspeo da veže dva mandata na tom mestu.
Od većih infrastrukturnih objekata koji će biti prioritet nove gradske vlasti, Vučević je najavio izgradnju mosta na Kanalu Dunav–Tisa–Dunav, pripremu planskih projekata i tehničke dokumentacije za nastavak izgradnje zapadne obilaznice grada i prečišćavanje Dunava, spajanje Novog Sada i Veternika preko Bulevara Jovana Dučića, odnosno Ulice Dragoslava Srejovića...
– Ima mnogo projekata, ali za mene je vrlo važno da idemo na ravnomeran razvoj svih delova grada. Za mene su Novosađani i moje komšije s Bulevara, ali i građani Kovilja, Stepanovićeva i Begeča, Ledinaca i Bukovca i Stare i Nove Detelinare, Limana… svi su mi bitni. I pokušavam da izbalansiram politiku da na najbolji mogući način organizujemo naš buyet, da se gradska briga za sve građane vidi jednako u svim delovima grada. Nije to jednostavno ni lako, ali smo u protekle četiri godine pokrenuli investicioni ciklus i nadam se da ćemo to nastaviti – naglasio je Miloš Vučević.
On se zahvalio odbornicima koji su glasali za njegov izbor, ali istovremeno i odbornicima koji su bili protiv jer, kako je kazao, to dokazuje da u Novom Sadu postoji visok stepen demokratije, konkurencija misli, sukob ideja, koji je poželjan u okviru parlamenta.
– Spreman sam da se u naredne četiri godine više borim za Novi Sad i Novosađane. Mnogo više znam danas nego 2012. godine. Video sam i šta sam radio dobro i šta nisam tako dobro. Spreman sam to i da korigujem, nemam problem da čujem kritiku, da ispravim ono što ne valja, nemam problem da saslušam ljude i druge političke subjekte koji različito misle o meni – rekao je Vučević, i naglasio da se u protekle četiri godine podigao nivo političke kulture u gradu.
Skupštinska rasprava pre izbora novog gradskog rukovodstva počela je izlaganjem Vučevićevog programa za Novi Sad, nakon čega su za govornicu istupili i šefovi triju opozicionih odborničkih grupa. Veljko Krstonošić je izjavio da će DS glasati protiv.
– To je kontinuitet vlasti koju obavljaju nestručni ljudi – rekao je Krstonošić i ipak čestitao izbor novom-starom gradonačelniku. – Nastavlja se feudalizacija javnih preduzeća. Zašto budući gradonačelnik te stvari iz ekspozea nije uradio u prethodnom mandatu? Izostali su novi i kapitalni projekti, dok je polovina novca za investicije prebacivana iz godine u godinu.
– Glasaćemo protiv predloga za gradonačelnika i bićemo žestoka opozicija novoj gradskoj vlasti – naveo je šef odborničke grupe SRS-a Đurađ Jakšić. – Očekivali smo od Miloša Vučevića program, a čuli smo fraze i opšta mesta, isto kao i pre četiri godine, a do sada ništa nije sprovedeno u delo. Sada SNS ima uz sebe LSV kao stranku utemeljenu u Novom Sadu i nadamo se da će vlast biti drugačija.
Šef odborničke grupe Pokreta „Dosta je bilo“ Aleksandar Bujić kritikovao je rad prethodne gradske vlade gde je „na čelu kulture bio astrolog, Kulturni centar kao da su vodili verski fanatici, a kruna svega bio je koncert osuđivanog kriminalca u centru grada“.
Usledila je višesatna rasprava u kojoj su opoziconi
odbornici kritikovali dosadašnji Vučevićev rad, da bi nakon toga kandidat za gradonačelnika ponovo izašao za govornicu.
– Smanjili smo dug „Stana“ s milijarde na 700 miliona dinara. Dimničarinu smo uveli kao vid širenja delatnosti „Stana“ da bismo pomogli preduzeću. Subvencije za privatne vrtiće smo prepolovili tokom jula i avgusta jer u istom periodu u „Radosno detinjstvo“ ide trećina prijavljene dece. Normalno je da se neke teme ponavljaju jer su i neki problemi stalni. To ne znači da ništa nije rađeno- rekao je Vučević.
On je odbacio spekulacije da je LSV ušao u gradsku vlast da bi se u Narodnoj skupštini obezbedila većina za izmenu Ustava, i kao primer naveo vladajuću koaliciju u Nišu. Vučević je rekao da je Novi Sad omogućio nastavak izlaženja Letopisa Matice srpske i da je grad toj ustanovi pomogao i preko svojih mogućnosti.
A. Savanović – S. Krstić
Foto: B. Lučić, F. Bakić
Novi odbornici
Sednica je počela izborom članova Gradske izborne komisije, a pre glasanja, šef odborničke grupe SRS-a Đurađ Jakšić zamerio je predlagačima da je sastav Komisije nepravičan jer ne poštuje zakonski propisanu propricoanlu zastupljenost članova u odnosu na veličinu odborničke grupe.
Nakon izbora 11 članova GIK-a, od kojih je pet iz koalicije oko SNS-a, usvojene su i ostavke tri odbornika zbog prelaska na novu funkciju, da bi zatim Skupština potvrdila mandate njihovim stranačkim kolegama. Tako je umesto Gorana Čabradija iz Zelene stranke u Skupštinu ušao Slobodan Cvetković, umesto Vladimira Jelića iz SPO-a odbornik je Slobodan Tanasić, Zoran Petković novi je odbornik SPS-a umesto dr Veselina Bojata, a Bogdan Kolarski predstavljaće LSV umesto Nenada Čanka.
Pošto je izabran gradonačelnik, njemu i još trojici odbornika prestao je mandat jer su prešli u izvršnu vlast. Tako je Skupština umesto Miloša Vučevića i Tihomira Nikolića, za odbornike dobila Milorada Reljića i Maricu Matijević, umesto Srđana Kruževića nova odbornica je bivša predsednica Skupštine grada Jelena Crnogorac iz Jedinstvene Srbije, a Kristina Meneši je zamenila kolegu iz LSV-a Aleksandra Kravića.
Baci petaka
Vučević je rekao da je nastojao da prisustvuje svim sednicama Skupštine grada, vodio dijalog i s građanima i s opozicijom, i da se nada da će u naredne četiri godine „to sve biti mnogo uspešnije“. Rekao je da je pred novom vlašću mnogo ciljeva, ali ih je on sveo u pet tačaka.
– Pet je odlična ocena. Danas je petak. U Novom Sadu se kaže „baci petaka“. To je dobar znak. Zato pet tačaka, a one će biti iz više segmenata. Zato molim za pomoć sve one koji žele da budu partneri. Želim pre svega podršku građana. Neće to uvek ići lako jer mere koje nas čekaju
nisu uvek dopadljive u prvom trenutku, ali su dugoročno
isplative za Novi Sad – zaključio je gradonačelnik
Novog Sada.
Privreda, nezaposlenost, deca...
– Slažem se s tim da Grad nije dobro upravljao imovinom i prihodima od nje. Povećali smo podršku malim i srednjim preduzećima i start-apima s 30 miliona dinara na 125 miliona. Slažemo se s tim da treba rasteretiti privredu, ali treba naći i način da se taj novac nadomesti. Broj nezaposlenih je s 29.619 u avgustu 2012. godine pao na 23.805 u maju ove godine. Grad izdvaja 11 odsto buyeta za „Radosno detinjstvo“, u koje će ove godine biti upisano 16.000 dece. Uz 2.000 dece koja idu u privatne vrtiće i oko 800 koja nisu upisana, Novi Sad se može pohvaliti da ima više dece uzrasta od jedne do šest godina nego neki gradovi stanovnika. Ubedljivo najviše od svih lokalnih samouprava izdvajamo novca za socijalu – 5,5 odsto iz budžeta. Za zdravstvo nikad nema dovoljno novca – rekao je Vučević, odgovarajući poslanicima opozicije. – Niko, osim DJB-a, nema pravo da napada izdvajanja za „Egzit“ jer su to radile sve ostale stranke u ovoj skupštini. Napadajte me za „Lir“ jer je meni to donelo poene, ali ne napadajte investitore, pošto nijednog niste doveli.