Veliko interesovanje za besplatan obilazak grada (Foto)
Da bi Novi Sad predstavila turistima, ali i samim Novosađanima, Turistička organizacija grada priredila je besplatne pešačke ture. Organizovane su dve osnovne ture, „Novi Sad za poneti” i „Petrovaradinska tvrđava”, kao i dve tematske, „Novi Sad iz ženskog ugla” i „Novi sad iz jevrejskog ugla”.
"Organizujemo četiri ture sedmično, i to ponedeljkom, sredom, petkom i subotom, s tim što su one sredom na srpskom jeziku, a ostale su na engleskom", rekla je portparolka Turističke organizacije Novog Sada (TONS) Danijela Jokanović.
Ture na srpskom se brzo popune, a u TONS-u kažu da se u obilascima mogu čuti priče koje ni mnogi Novosađani ne znaju. Najveće zanimanje je za „Novi Sad iz ženskog ugla” i, logično, najviše su zainteresovane pripadnice lepšeg pola.
"U našem gradu su živele i radile mnoge poznate i uspešne žene, tako da turisti, ali i sugrađani, tokom obilaska, osim o istoriji grada, mogu da saznaju više o njima i njihovim životima", naglasila je Danijela Jokanović, i dodala da su tu da informišu i sugrađane da bi najzanimljivije priče preneli svojim gostima.
Informacije je moguće dobiti i u Turističkom info-centru.
"Stariji turisti nas uglavnom zovu telefonom, tako da im izlazimo u susret i mi ih prijavljujemo za obilaske", rekla je Danijela Jokanović, i napomenula da se s jednog računara može prijaviti najviše četvoro zainteresovanih.
Zbog velikih vrućina ture su uglavnom organizovane u večernjim časovima, a eventualne promene u terminima zainteresovani mogu pratiti na sajtu ili na društvenim mrežama. Kako smo saznali, strani turisti se uglavnom unapred preko sajta informišu o obilascima, a kada su u pitanju obilasci na engleskom jeziku, u TONS-u kažu da su sarađivali s turistima iz Belgije, Nemačke, pa čak i iz Amerike.
Tura „Novi Sad iz jevrejskog ugla” podrazumeva obilazak jevrejskih znamenitosti, a ide se od Trga slobode, Jevrejskom ulicom, uz ulazak u Sinagogu. Tokom šetnje posetioci će saznati ponešto o istoriji grada, o istoriji i kulturi jevrejske zajednice u Novom Sadu i kompleksu Sinagoge.
Kroz priču o znamenitim Novosađankama i šetnju pokraj kuća u kojima su živele, turisti će upoznati istoriju grada, odnosno „Novi Sad iz ženskog ugla”, a ruta obuhvata obilazak Katoličke porte, Grčkoškolske ulice, Pašićeve, Dunavske, zatim kroz Dunavski park do Ulice Sonje Marinković.
Obilazak grada traje oko 70 minuta, a polasci svih tura su s Trga slobode, odnosno ispred Gradske kuće, osim za obilazak Petrovaradinske tvrđave.
U obilazak Petrovaradinske tvrđave kreće se s Trga vladike Nikolaja u Petrovaradinu, zatim se ide Štrosmajerovom, obilaze se samostan i crkva sv. Jurja, Leopoldova kapija, Gornji plato Petrovaradinske tvrđave, Mamulina kasarna, terasa s Oficirskim paviljonom, Sahat-kula, Duga kasarna, Kavalir.
Tokom obilaska vodič će govoriti o Tvrđavi, zašto je poznata kao „Gibraltar na Dunavu”, o utvrđenjima koja su prethodila današnjoj Tvrđavi i još o mnogo čemu.
J. Vukašinović