VELIKI PLANOVI DOMA ZDRAVLJA ZA GODINU PRED NAMA Obnova dve ambulante i izgradnja jedne nove
Za Dom zdravlja „Novi Sad“ prethodna 2023. godina, bila je uspešna i u njoj su pružili više od osam miliona zdravstvenih usluga.
Direktor najvećeg doma zdravlja u Srbiji prim. dr Veselin Bojat kaže za „Dnevnik“ kako se nadaju da će u 2024. godini uspeti da obnove dve velike ambulante, na Novom naselju i na Bulevaru Mihajla Pupina.
- Za rekonstrukciju objekta na Novom naselju napravljen je projekat pre korone i on je odobren, ali su cene počele da divljaju. Projekat je sada i dopunjen. Biće primenjene i neke inovacije, koje su urađene prilikom obnove ambulante na Limanu. Plan je da bude centralna ventilacija sa sterilizacijom vazduha u čekaonicama, čime se smanjuje mogućnost zaraze – ispričao je dr Bojat i dodao kako se brže dobija novac ukoliko su pribavljeni svi projekti i saglasnosti.
Po njegovim rečima, obnova ovog velikog objekta trebalo da traje od godinu do godinu i po. Dr Bojat ističe da je ova zgrada iz 1976, te da nikada u nju nije ulagano.
- Urađen je i projekat za ambulantu „Bulevar“, na Bulevaru Mihajla Pupina, te ćemo konkurisati i za taj objekat. Trebalo bi da se obnovom dobije i prostor za lift, koji ova stara zgrada nema. Tu gravitira dosta starijih ljudi i treba im omogućiti da dođu do lekara – istakao je dr Bojat.
Zaposlenje za još oftalmologa
„Dnevnik“ je već pisao o tome kako je veliki deficit očnih lekara u Domu zdravlja, jer su neki otišli u penziju, a neki u privatne ordinacije. Dr Bojat se nada da će u 2024. uspeti da angažuju još oftalmologa, kako bi se ova situacija popravila.
Kako navodi, Grad je zainteresovan da se pravi novi objekat u Veterniku. Dostavili su elaborat šta sve ambulanta treba da sadrži, na osnovu broj stanovnika.
- Veternik raste. Oni imaju jednu ambulantu, ali je ona mala za sve njih i treba im još jedna. Grad je zainteresovan da se nabavi novac. Postoje dve parcele koje bi mogle da dođu u obzir – otkriva nam dr Bojat.
– U ambulanti će biti pedijatar, ginekolog, stomatolog, opšta praksa,a dolaziće laboranti. Ka ovoj ambulanti gravitira oko 18.000 stanovnika – kazao je dr Bojat.
Osim obnove i izgradnji ambulanti, dr Bojat ističe kako bi voleo da se proširi broj i vrsta usluga na primarnom nivou, jer je to u interesu pacijenata. Tako navodi da bi dobro bilo kada bi se u Domu zdravlja radio projekat o osteoporozi, odnosno da se nabavi deksa aparat.
- Sada taj aparat postoji samo u Univerzitetskom kliničkom centru Vojvodine. Ukoliko bismo ga mi imali i da se dijagnoza osteoporoze postavi kod nas, lečenje pacijenata bi mesečno koštalo od 500 do 700 dinara, a kada neko ima komplikacije onda sledi i operacija , te se onda na lečenje potroši od 10 do 15 hiljada evra, a pri tome još pacijent treba da bude na bolovanju i ode u banju na oporavak. Ako ranije počne da se leči, a dođe do preloma, tkivo je bolje. Međutim, to nije usluga koju mi možemo da naplatimo od RFZO – istakao je dr Bojat.
Ljubica Petrović