Uspeh malih Novosađana na brejnobrejn takmičenju
Učenici novosadske Školice mentalne aritmetike brejnobrejn „Školarko“ postigli su izuzetan uspeh na trećem Nacionalnom brejnobrejn takmičenju u Beogradu, vrativši se sa osam trofeja, tri zlatne i četiri srebrne medalje.
Petnaestoro malih Novosađana od sedam do 11 godina takmičilo se u brzom računanju i mentalnoj aritmetici na abakusu.
- Svi su se vratili s nekom nagradom – potvrdio je edukator Školice mentalne aritmetike brejnobrejn „Školarko“ Novak Stanišić. - Suština je bila da se za tri minuta uradi što više zadataka, a težina je zavisila od nastavnog nivoa do kojeg su učenici stigli. To je drugi put da Školica učestvuje na ovom takmičenju, ali sad smo se prvi put predstavili sa demo-prezentacijom. Učešće na takmičenju za sve nas je bilo jedno izuzetno lepo iskustvo, a od naših 15 takmičara, devetoro su debitanti, to im je prvo iskustvo takve vrste.
Za takmičenje su se spremali tri meseca.
- Od organizatora smo dobili primere zadataka i sa svim grupama su organizovana odgovarajuća vežbanja – objašnjava Novak Stanišić. - Deca su bila izuzetno motivisana, a pažnju smo posvetili i psihičkoj pripremi. Na takmičenje nismo išli u nekoj isključivoj želji za osvajanjem što više medalja, već smo razmišljali o tome da se trudimo, radimo i da će sve biti nagrađeno, što se na kraju isplatilo. Međutim, iako smo išli bez velikih očekivanja, moram da priznam da sam duboko u sebi znao da neki od njih imaju izuzetno veliki potencijal. Tokom priprema imali smo i pehove. Primera radi, jedan učenik je pred samo takmičenje povredio ruku, pa je nosio zavoj, ali njegova upornost je presudila i osvojio je trofej.
Program „Brejnobrejn“ nastao je 2003. godine u Indiji. Zastupljen je u 34 zemlje sveta, a u Srbiji se primenjuje od 2016. godine. U Školici mentalne aritmetike brejnobrejn „Školarko“ zastupljen je od 2017. godine. „Brejnobrejn“ omogućava razvitak različitih veština kod dece, utiče na fizički, intelektualni, moralni i estetski razvoj i rad, razvitak samopouzdanja, kritičkog mišljenja, brzine i, uopšteno, svih osobina koje deci omogućavaju bolje snalaženje u životu. U delu programa deca uče da rade na abakusu, a potom takozvanu mentalnu aritmetiku, gde pomoću prstiju mogu da koriste sve četiri računske operacije. Program obuhvata i neuro-lingvističko programiranje, koje omogućava razvoj veština u zavisnosti od nastavnog nivoa. Na časovima se sprovode i različite kreativne aktivnosti.
- Mnogo je dobrobiti „Brejnobrejn“ programa – ističe Novak Stanišić. - Deca brže razmišljaju, slobodnija su u izražavanju, a nakon njega mogu da učestvuju u drugim programima i da razvijaju sve svoje mogućnosti. Grupe u kojima radimo nisu velike, maksimalno do 12 dece, mada najčešće imamo po šestoro njih, podeljenih po godinama i nivoima. Upisujemo decu od pet do 11 godina, trenutno najmlađi polaznik ima sedam. Krajem maja ispraćamo prvu geneciju dece koja su prošla kroz ceo program, odnosno naša tri najupornija i najistrajnija diplomca. Pored učešća u „Brejnobrejn“ programu, karakteristična je činjenica da se sva trojica bave sportom, a dvojica idu i u muzičku školu. Svestrani su, a potpuno različiti.
B. Pavković
Foto: A. Stojanović