NOVOSADSKI SAJAM Urbanističko, ekonomsko i ekološko unapređenje prostora
Kompleks Novosadskog sajma, koji obuhvata sajam, groblje i saobraćajnice i prostire se na ukupnoj površini od 28,36 hektara, čeka usklađivanje sa novim namenama i smernicama Generalnog urbanističkog plana, objavljeno je juče na sajtu Gradske uprave za urbanizam i građevinske poslove, u okviru Ranog javnog uvida u Konceptualni okvir plana generalne regulacije pomenutog kompleksa.
Cilj izrade Plana je da se stvore uslovi za programsko, urbanističko i arhitektonsko unapređenje prostora Novosadskog sajma, kao i da se omogući nova prostorna organizacija i formiranje savremenog, urbanog, socijalno, ekonomski i ekološki prihvatljivog dela grada, a sve to u skladu sa novim strateškim razvojem tog područja.
Gledano u globalu, Konceptom se zadržavaju namene sajma i Reformatorsko-evangelističkog groblja, ali je predviđena prenamena iz specijalizovanog u opštegradski centar, koji će biti komplementaran sadržajima sajma.
Kako je Novosadski sajam nezavisna celina (od 22,77 hektara), koja se sastoji od severnog i južnog dela, na svakom su predviđene određene izmene, poput rekonstrukcije postojećih izložbenih hala, ili pak rušenja i(li) izgradnje novih objekata (spratnosti VP-VP 1) ukoliko se za tim ukaže potreba. Takođe, planira se uklanjanje montažnih objekata, dok su za izložbe na otvorenom predviđene površine u centralnom delu kompleksa. U delu koji je orijentisan ka Bulevaru Evrope biće izgrađeni novi objekti, koji će imati funkciju izložbenog prostora za potrebe sajma, ali i sportskih, komercijalnih, kulturnih i sličnih aktivnosti mimo sajamskih manifestacija. Takođe, u planu je da se prostor manježa natkrije, dogradi u istočnom delu uz tribine i poveže toplom vezom sa postojećom halom. U okviru kompleksa predviđena je i izgradnja garaže, koja bi imala kapacitet od 400 parking mesta.
Reformatorsko-evangelističko groblje, koje je deo kompleksa Novosadskog sajma, predstavlja nepokretno kulturno dobro i ono se kao prostorna kulturno-istorijska celina zadržava na svojoj površini od 1,3 hektara. Međutim, prostor je potrebno dodatno ozeleniti i urediti, staze naglasiti dekorativnom vegetacijom, a po obodu formirati zaštitni zeleni pojas koji će imati i ulogu izolatora od okoline.
Kada je reč o ostalom ozelenjavanju kompleksa, ono će se u najvećoj meri sastojati od stabala visokog lišćarskog drveća i travnatih površina. Postojeći drvoredi će biti valorizovani i dopunjeni sadnicama iste vrste. Kako na slobodnim površinama dominira glavna pešačka komunikacija, ona će biti dekorisana parternom vegetacijom, ukrasnim travama, višegodišnjim biljkama nižeg rasta i dekorativnim šibljem, budući da ovo ozelenjavanje ne sme da utiče na izložbe tokom sajmskih manifestacija. Kako se u Uvidu navodi, predlaže se i uređenje krovnih vrtova i odabir biljaka u skladu sa uslovima te sredine.
Ozelenjavanjem obodnih delova kompleksa Novosadskog sajma obezbediće se zaštita od aerozagađenja, prašine i neprijatnih mirisa, kao i od buke.
Svi pomenuti objekti, izuzev multifunkcionalnog od P 8, ne smeju da nadvise Master centar, koji se nalazi na suprotnom kraju Novosadskog sajma, iliti na uglu ulica Braće Popović i Hajduk Veljkove. Izgradnja novog objekta predviđena je i uz Ulicu Hajduk Veljkovu, na parceli u okviru koje se nalazi Hotel „Sajam”. Tu će biti poslovni objekat spratnosti do P 10 s namenom opštegradskog centra, koji će služiti za poslovne sadržaje, a u cilju ekonomske revitalizacije i unapređenja ovog područja grada. Parkiranje vozila za planiranu namenu rešavaće se u okviru sopstvene parcele.
Kada je reč o saobraćajnici unutar Novosadskog sajma, ona treba da prihvati velike šlepere za snabdevanje sajamskih sadržaja, zbog čega mora biti dovoljno široka, dok ulazi i izlazi moraju da omoguće dobru komunikaciju i jednostavnu kontrolu ulaska pešaka i motornih vozila. Planom je predviđeno i spajanje Ulice Novosadskog sajma sa Bulevarom Evrope preko kompleksa Novosadskog sajma, izgradnjom kolovoza dugog 300 metara i širokom 12, sa četiri saobraćajne trake, obostranim trotoarima i biciklističkim stazama. Kada je reč o uličnom parkiranju, zadržaće se postojeće, dok novo nije planirano.
S druge strane, izvan Novosadskog sajma, ulice Braće Popović, Hajduk Veljkova i Novosadskog sajma biće deo primarne saobraćajne mreže grada, preko koje će se distribuirati najveći deo motorizovanog saobraćaja na gradsko i vangradsko područje. Ulica Branka Bajića povezivaće se sa ulicama Braće Popović i Novosadskog sajma, dok će se Prištinska i Ledinačka povezivati sa Ulicom Novosadskog sajma i Futoškom preko Ulice Veselina Masleše.
Rani javni uvid u Konceptualni okvir plana generalne regulacije kompleksa Novosadskog sajma u Novom Sadu trajaće do 12. septembra, a zainteresovana fizička i pravna lica mogu do tada dostaviti primedbe i sugestije svakog radnog dana od 9 do 14 časova u pisanoj formi Gradskoj upravi za urbanizam i građevinske poslove, Školska 3, Novi Sad, ili putem mejla na adresu planiranjeŽuprava.novisad.rs.
L. Radlovački