Umetničke instalacije među brezama na Novom naselju
Festival „Dobrodošli na Naselje 7” ove godine je dobio novi oblik- s obzirom na nemogućnost okupljanja u većem broju, a ispunjavajući dosadašnju ideju predstavljanja nepoznatih mladih umetnika i njihovog svaralaštva, festival je tokom poslednje dve sedmice park među brezama na Novom naselju diskretno pretvorio u galeriju na otvorenom.
Šestoro studenata scenske arhitekture, tehnike i dizajna osmislili su umetničke instalacije, koje su, bez objave komšijama, postavljali u nameri da ih primeti ko god tuda prođe u svakodnevnoj šetnji. Na kraju decembra bilo ih je ukupno sedam, povodom sedam godina festivala „Dobrodošli na Naselje”.
– Želeli smo malo da razveselimo i ohrabrimo komšiluk usred cele situacije i već na početku reakcije su bile pozitivne – objasnila je organizatorka umetničkih programa Udruženja građana „Novo kulturno naselje” Tatjana Mateša. – Ideja je da promovišemo mlade umetnike, a njih podstaknemo da se otvore ka zajednici, tu prikažu svoje stvaralaštvo i privuku publiku. Želimo da shvate da za takve poduhvate ne moraju isključivo da apliciraju za galerijski prostor, nego mogu da izmisle svoj muzej na specifičnoj lokaciji, gde će doći upravo ta publika. Provodeći vreme na Novom naselju, ti mladi umetnici upoznali su ljude, arhitekturu i kulturu čuvene periferije našeg grada, te su svojim delima pokušali da odgovore na temu zajedništva u ovim teškim vremenima, koristeći ključne reči – solidarnost, mir, tolerancia i humanost u zajednici.
U parku među brezama prolaznike će dočekati nekolicina drvenih kuća za ptice na granama drveća, koje su delo Milice Surutke, potom mnoštvo papirnih aviona koje je napravio Nikola Stojadinović, dok su u malom letnjikovcu raspoređeni planovi, beleške i ilustracije Sare Agić, koja učestvuje u planiranju aktivnosti Udruženja građana „Novo kulturno naselje”, te je tom instalacijom prikazala šta sve prethodi umetničkom delu i događajima. Predrag Veljković je svoje delo nazvao „Transparentnost”, a u okviru njega je na dve pleksiglas-folije prikazao motive prošlosti i budućnosti „Novog kulturnog naselja”. Umetnička instalacija Jelene Ivančević prikazuje i kritikuje ekološku neosvešćenost, a poslednja postavljena instalacija je delo Sare Dedić – karakteristična novogodišnja jelka čiji su ukrasi kolaži fotografija na kojima je prikazana godina za nama.
Ideja je da promovišemo mlade umetnike, a njih podstaknemo da se otvore ka zajednici, tu prikažu svoje stvaralaštvo i privuku publiku (Tatjana Mateša)
– Moje delo predstavlja prvo sećanje na detinjstvo koje sam proveo na Novom naselju – otkriva Nikola Stojadinović. – Komšija me je učio da pravim aviončiće od papira, a oni su za mene simbol igre i detinjstva, zapravo, jednostavnosti koja je tada postojala. Ujedno sam bio inspirisan avionima koji svetle leteći tokom noći i koji me asociraju na zvezde padalice i zamišljene želje, pa na instalaciji koju sam napravio aviončići svetle. S obzirom na to da je reč o sećanju na detinjstvo, a u ovom kraju ima mnogo dece, papirne aviončiće mogu da uzmu i da se njima igraju, što mi je bilo jednako značajno.
Umetničke instalacije biće postavljene u parku među brezama i tokom januara, a u planu je i nastavak slične tematike.
B. Pavković