Umetnička dela viđena očima dece iz autističnog spektra
Izložba „Galerija i autizam – naša priča, Dela iz Poklon-zbirke Rajka Mamuzića viđena očima dece iz autističnog spektra” može se pogledati do 6. jula u Galeriji likovne umetnosti Poklon-zbirka Rajka Mamuzića.
Nastala kao rezultat radionica Društva za podršku osobama s autizmom, u saradnji s Poklon-zbirkom Rajka Mamuzića i kolekcionara slika Nikole Bogdanovića iz Sremske Mitrovice u okviru projekta „Galerija i autizam – naša priča”, ta izložba treba da posvedoči o efektima kreativnog rada osoba s autizmom i najširu javnost upozna s njihovim stvaralačkim potencijalom.
Akademska slikarka i terapeutkinja koja vodi radionice Maja Stojanović kaže da se neretko može čuti da osobe s autizmom mogu stvarati slike samo iz svoje glave i da nemaju razvijenu likovnu svest da bi mogli raditi po nekom predlošku.
„Likovni vid izražavanja je važan kod svakog od nas, još od malih nogu, samo je razlika u tome što je tipična populacija suviše svesna realnosti i pazi da ne pogreši, a kod osoba s autizmom je drugačije, one prenose sve što vide, nemaju strah, imaju lep i širok potez, a percepcija okoline je složena“, zaključuje slikarka, objašnjavajući da je njihov problem u organizaciji jer ne znaju da rasporede aktivnosti, ali i te kako mogu da rade po uzoru. Uloga terapeuta je da ih usmeravaju ka svakom sledećem koraku.
Predsednica Upravnog odbora Društva za podršku osobama s autizmom Mara Bošnjak zadovoljna je promenom prostora i tokom odvijanja kreativnih radionica.
Humanitarna izložba
Izložba je donatorskog karaktera i prikupljen novac biće usmeren isključivo za decu, mlade i osobe s autizmom za nastavak art-terapije, kao i za podizanje kapaciteta udruženja. Donacije se uplaćuju na tekući račun Udruženja, a za svaku donaciju veću od 20.000 dinara donator će moći da izabere poklon-sliku. U elektronskom katalogu Društva za podršku osobama s autizmom nalazi se 95 radova koji se mogu pogledati na veb-sajtu www.autizamns.org.rs/katalog. Novac za realizaciju izložbe i radionica obezbedili su Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama AP Vojvodine i Gradska uprava za kulturu Novog Sada.
„Inkluzija je obostrani proces prilibližavanja tipične i atipične populacije, kojoj pripadaju osobe s autizmom, i zato je važno da im se omogući bolja socijalizacija jer autizam nije bolest nego je stanje“, tvrdi Mara Bošnjak, ističući Novi Sad kao empatičan grad velikog i otvorenog srca prema toj populaciji.
Društvo za podršku osobama s autizmom grada Novog Sada (DPOSA) od 2012. godine aktivno realizuje likovne za decu s autizmom, na kojima se ispoljavaju sposobnosti komunikacije vizuelnim sredstvima, te njihovo usavršavanje i likovno opismenjavanje, individualizam i jasan rukopis svakog pojedinca.
Značaj realizacije projekta ne odnosi se samo na osobe s autizmom već i na širu lokalnu zajednicu, koja će imati priliku da se upozna s njihovim navikama i mogućnostima, da upozna minimalnost razlika i tako se obostrano smanji nivo stresa prilikom susreta.
Kako kažu iz Društva, celokupnim događajem daju skroman doprinos i podršku u promociji Novog Sada kao Omladinske prestonice Evrope 2019. i Evropske prestonice kulture 2021.
M. Rašić