Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

„Umetnici. Sad!”: Energija kulture protiv letargije i straha

23.08.2020. 13:09 13:16
Piše:
Izvor: Program u okviru projekta „Umetnici. Sad!” Foto: Dnevnik.rs

U okviru projekta „Umetnici. Sad!”, koji realizuje Fondacija „Novi Sad 2021 – Evropska prestonica kulture”, predstavilo se više od 100 lokalnih umetnika s različitim idejama i formama prezentacija, kojima su iskazali svoje umetničke sposobnosti.

Po rečima koordinatorke mreže kulturnih stanica iz Fondacije „Novi Sad 2021” Violete Đerković, kroz dve forme prijave (konkurs i poziv) odziv je bio više nego dobar, a s obzirom na to da su dela predstavljena na društvenim mrežama kulturnih stanica, imala su više od 34.000 pregleda.

– Forma poziva je bila namenjena samostalnim umetnicima, te su mogla aplicirati samo fizička lica, a odabrali smo 22 projekta, dok je konkurs bio namenjen organizacijama, i tu smo odobrili 42 umetnička dela – kazala je Violeta Đerković. – Fondacija „Novi Sad 2021 – Evropska prestonica kulture” je, u trenutku kada smo bili pod najjačim dejstvom korona-situacije, razumela da je potrebno da sektor kulture bude proaktivan i da kombinaciju letargije, straha i neizvesnosti prodrmamo i pružimo podršku našim lokalnim umetnicima. Nismo ciljali na pružanje finansijske podrške, već one koja je za njih same najprihvatljivija: podrške kroz rad. To im je u tom trenutku najviše nedostajalo, o čemu svedoče rezultati u odzivu, radu i realizaciji projekata.

Kako je navela, pretežno su se javljali mladi umetnici, ali su u strukturi izvođača imali i renomirane umetnike s naše scene, kojima je u tom trentutku bio potreban prostor za izvođenje. Sada, iz krajnje perspektive, kada su blizu završetka realizacije svih umetničkih prezentacija, može se zaključiti da je ideja bila pun pogodak, a gotovo svi umetnici su se složili da je poziv bio važan impuls za delovanje, u situaciji u kojoj smo svi bili pomalo izgubljeni i zbunjeni.


Tribina o književnoj sceni

Po rečima Violete Đerković, ostalo je da se realizuje još nekoliko projekata, a jedan od njih je tribina s osvrtom na književnu scenu Novog Sada, u kojoj će učestvovati Slobodan Tišma. To će biti deo platforme „Kaledioskopa”, koji počinje u septembru i relizovaće se u Kulturnoj stanici „Svilara”. Biće organizovani autoreferentni projekti Luke Kulića „75.000 vrednost umetničkog dela”.

– Umetnik direktno referiše na formulaciju poziva i pokušava kroz neki kritički osvrt da utvrdi kakve su trenutne okolnosti na našoj kulturnoj sceni, ali i drugim, i šta to definiše vrednost umetničkog dela i umetničkog rada – kaže naša sagovornica. – To će takođe biti održano u septembru u KS „Svilara”. Deo prezentacije činiće i aukcija, na kojoj će umetnik ponuditi svoje jedno delo i „in vivo” proveriti koja je vrednost umetničkog rada.


– Bilo je važno održati kontinuitet kulturnih aktivnosti tokom pandemije koronavirusa, možda istražiti neke nove mogućnosti delovanja i prezentacije kulturnih aktivnosti – priča naša sagovornica. – Ta dela su alternativni formati prezentacije umetničkog rada, kroz onlajn modele rada. Ne želimo da zamenimo nepo­sred­ni kontakt publike s umetni­čkim delom i izvođenjem. To je nemoguće. Jednostavno, bilo je potrebno dati priliku našim umetnicima da rade u tim teškim okolnostima. Kada se u realizaciju projekata uključi stotinak umetnika s lokalne scene i kada imate čitav tim ljudi s naše strane koji im u tome pruža produkcijsku i medijsku podršku, dobijate pokretanje ogromne energije u ostvarivanju koncepta kulture. Ako je negde trebalo da se pruži ta vrsta podrške kulturi, mislim da je to u Novom Sadu, kao Evropskoj prestonici kulture.

Po njenim rečima, važno je naglasiti da je projekat „Umetnici. Sad!” više bio namenjen samim umetnicima kao po­drška njihovom radu, nego publici, iako svi s nestrpljenjem iščekuju publiku u fizičkom smislu. Osim same prilike da rade, izvođačima je značilo to što je vidljivost onlajn sadržaja, prikazanih u vidu prezentacije, bila velika.

– Većinu projekata smo realizovali kroz teme koje nisu bile drugačije u odnosu na redovne okolnosti, kada nema pandemije, u vidu predstava, izložbi, koncerata... – kazala je Violeta  Đerković. – Imali smo i neke sadržaje koji su direktno referisali situaciju u kojoj smo zbog koronavirusa. Treba naglasiti da su poziv i konkurs izvođeni u prostorima kulturnih stanica, koje su jedan nov, fleksibilniji način delovanja u kulturi u odnosu na način rada u kulturnim institucijama. Nama je lakše da se prilagodimo promenama koje se dešavaju u trenutku. To je bilo ogromno iskustvo, iz kojeg smo svi, pa i mi, kao podrška umetnicima u produkciji i realizaciji, mnogo naučili, pre svega kako komunicirati s publikom u ovim okolnostima.


„Idea” podržala ideju

Kako nam je rekla Violeta Đerković, kompanija „Merkator-S”, nama poznatija kao „Idea”, podržala je ideju o pružanju podrške lokalnim umetnicima da uopšte dobiju priliku da rade u ovom trenutku koji je za njih težak. „Idea” je među prvima prepoznala vrednost onoga što sa sobom nosi delovanje u polju kulture.

– Još od kandidature Novog Sada za Evropsku prestonicu culture, „Idea” je podrška samom projektu jer verujemo da je to jedan od najlepših načina za promociju grada, umetnika koji ovde žive i kulturnih događaja koji se ovde organizuju – rekla je direktorka marketinga „Merkator-S” Nataša Pavlović. – Nismo samo sponzori Fondacije već smo promoteri vrednosti za koje se ona zalaže, što smo pokazali kreirajući kampanju za promociju projekta „Umetnici. Sad!” jer smo smatrali da i mi moramo da damo podršku, ne bi li što više Novosađana, naročito mlađe populacije, razumelo koliko je takav projekat važan za Novi Sad. Naša podrška razvoju lokalne umetničke scene će biti još konkretnija i značajnija, sve s ciljem da Novi Sad, i nakon godine titule Evropske prestonice kulture, to i ostane.


Odabrani su konceptualni projekti, vrlo inovativni i nebični, poput predstavljanja filozofskih koncepata kroz vizuelne formate u Kulturnoj stanici „Eđšeg”. Kreator je umetnik i filozof Nenad Lančuški. Osim toga, projekti su bili i vizuelne, multimedijalne prirode, realizovani u formi video-instalacija, performansa i slično.

– Dijapazon umetničkih izraza je bio vrlo širok i mislim da smo imali gotovo sve – iskrena je naša sagovornica. – Organizovali smo i tribine posvećene položaju mladih umetnika na sceni, a imale su i osvrt na ono što predstavlja uslove za rad pre svega mladih umetnika. Predstava „Papa Jovana”, koju su producirali i izveli mladi umetnici iz Novog Sada, imala je 8.000 pregleda, što u živom izvođenju verovatno nikada ne bi imali. Imali smo i izvođenje mladog umetnika s Akademije Andreja Hložana, koji se predstavio autorskom izložbom na Klisi. On je referisao na temu zajednica koje su malo udaljene od centra, kao i šta znači dovođenje kulture u takvu stranu i šta znači razvoj kulturne stanice u takvim okolnostima. Svi sadržaji koje smo radili su, inače, vidljivi na našim kanalima komunikacije poput društvenih mreža kulturnih stanica.

S druge strane, kako kaže, tu su bili i afirmisani umetnici, poput Irene Josifoske, koja se predstavila izvedbom koncerta, dok su glumica Emina Elor i njena ekipa u „Eđšegu” izlagale poeziju na mađarskom jeziku, što je važno u kontekstu interkulturalnosti.

I. Bakmaz

 

 

Autor:
Pošaljite komentar
Šarolik program projekta "Umetnici. Sad!"

Šarolik program projekta "Umetnici. Sad!"

10.08.2020. 13:40 13:42
„ Umetnici. Sad!” u Svilari i Eđšegu

„ Umetnici. Sad!” u Svilari i Eđšegu

21.07.2020. 11:24 11:35
„Umetnici. Sad!” za naš grad

„Umetnici. Sad!” za naš grad

25.06.2020. 21:29 21:44