Ukori nisu odgovarajuća kazna
Povodom otkrivanja slučaja višemesečnog psihičkog i fizičkog zlostavljanja dvojice učenika šestog razreda OŠ „Branko Radičević”, za šta je optuženo četvoro učenika osmog razreda iste škole,
zamenik pokrajinskog sekretara za obrazovanje Aleksandar Jovanović, zajedno s pomoćnikom sekretara Vojinom Jovančevićem i dve prosvetne inspektorke, posetio je tu školu radi utvrđivanja činjeničnog stanja.Po rečima Aleksandara Jovanovića, ako se pronađu dokazi za tačnost tvrdnji o brutalnom nasilju koje su dva dečaka trpela, ukor nije ni blizu najveća mera koja se može izreći u toj situaciji, kao i da postoji niz pravnih i zakonskih mera koje se moraju preduzeti da bi se nasilje sprečilo.
– U okviru svojih zakonskih ovlašćenja, inspektori, kao drugostepeni organ, došli su da ispitaju šta se tačno desilo i šta su direktor, Školski odbor, stručne službe, odnosno pedagog i psiholog, kao i razredni starešina, učinili kao organ koji rukovodi školom – rekao je Jovanović. – Škola zakonski ima mnogo mera koje može preduzeti da bi sprečila takve događaje.
Želimo pre svega da vidimo šta su oni uradili, da li su obavešteni roditelji zlostavljanih dečaka, ali i roditelji onih učenika koji su maltretirali drugu decu, da li su informisani razredni starešina, ali i Centar za socijalni rad, i šta preduzimaju jer oni i te kako imaju svoje mere, kao i policija.Kako je kazao, ako se sada nešto ne preduzme, to znači vrlo jasan signal da je normalno biti nasilan i maltretirati nekog, što će ubrzo dovesti do situacije gde se to ne može zaustaviti.– Naša deca počinju da bivaju ili žrtve ili nasilnici, što je u oba slučaja pogubno za naše društvo.
Po onome što smo do sada čuli, radi se o krajnje bljutavom, odvratnom i šokantnom incidentu. Za sada još uvek nemamo nikakvih materijalnih dokaza, ali, navodno, postoji snimak. To je slučaj koji zahteva ozbiljno uključivanje policije, i to na više nivoa – kaže zamenik pokrajinskog sekretara.Po Jovanovićevim rečima, važno je utvrditi i da li su postojala ranija saznanja o nasilju u toj školi i da li su ta deca-nasilnici i ranije bila okarakterisana kao problematična.
On je naglasio da je čuo vest da je i ranije bilo primedbi roditelja u vezi sa slučajevima nasilja u OŠ „Branko Radičević”, a, kako kaže, kada se tako nešto desi, postoje jasni dokazi ako su vođeni razgovori sa stručnim sužbama, i zapisi. Jovanović dodaje i da bi dugoočekivani „Aleksin zakon” svakako doprineo tome da se takvi događaji smanje jer bi postojali određeni mehanizmi i instrumenti kako da se reaguje u tim situacijama.
Direktor OŠ „Branko Radičević” Aleksandar Maletin tvrdi da je škola učinila sve u svojoj moći i što zakon predviđa da bi zaštitila zlostavljanu decu.– Prekinuli smo nasilje, odradili debrifing s odeljenjima, ČOS-ove, sastanke tima za bezbednost i sada je sve to u našim procedurama, što se tiče škole, dok policija već ima drugu, svoju proceduru, o kojoj nemam podatke – kaže Maletin.
Po njegovim rečima, održani su sastanci s roditeljima, koji su zahtevali garanciju da će njihova deca moći bezbedno da pohađaju školu. Pojačano dežurstvo, sanduče poverenja i slična opcija na veb-sajtu, kao i ohrabrenje dece da se poveravaju roditeljima i nadležnima u školi, neke su od mera koje je on naveo, a koje je škola uvela kao preventivu za ubuduće.
D. Ristić