Укори нису одговарајућа казна
Поводом откривања случаја вишемесечног психичког и физичког злостављања двојице ученика шестог разреда ОШ „Бранко Радичевић”, за шта је оптужено четворо ученика осмог разреда исте школе,
заменик покрајинског секретара за образовање Александар Јовановић, заједно с помоћником секретара Војином Јованчевићем и две просветне инспекторке, посетио је ту школу ради утврђивања чињеничног стања.По речима Александара Јовановића, ако се пронађу докази за тачност тврдњи о бруталном насиљу које су два дечака трпела, укор није ни близу највећа мера која се може изрећи у тој ситуацији, као и да постоји низ правних и законских мера које се морају предузети да би се насиље спречило.
– У оквиру својих законских овлашћења, инспектори, као другостепени орган, дошли су да испитају шта се тачно десило и шта су директор, Школски одбор, стручне службе, односно педагог и психолог, као и разредни старешина, учинили као орган који руководи школом – рекао је Јовановић. – Школа законски има много мера које може предузети да би спречила такве догађаје.
Желимо пре свега да видимо шта су они урадили, да ли су обавештени родитељи злостављаних дечака, али и родитељи оних ученика који су малтретирали другу децу, да ли су информисани разредни старешина, али и Центар за социјални рад, и шта предузимају јер они и те како имају своје мере, као и полиција.Како је казао, ако се сада нешто не предузме, то значи врло јасан сигнал да је нормално бити насилан и малтретирати неког, што ће убрзо довести до ситуације где се то не може зауставити.– Наша деца почињу да бивају или жртве или насилници, што је у оба случаја погубно за наше друштво.
По ономе што смо до сада чули, ради се о крајње бљутавом, одвратном и шокантном инциденту. За сада још увек немамо никаквих материјалних доказа, али, наводно, постоји снимак. То је случај који захтева озбиљно укључивање полиције, и то на више нивоа – каже заменик покрајинског секретара.По Јовановићевим речима, важно је утврдити и да ли су постојала ранија сазнања о насиљу у тој школи и да ли су та деца-насилници и раније била окарактерисана као проблематична.
Он је нагласио да је чуо вест да је и раније било примедби родитеља у вези са случајевима насиља у ОШ „Бранко Радичевић”, а, како каже, када се тако нешто деси, постоје јасни докази ако су вођени разговори са стручним сужбама, и записи. Јовановић додаје и да би дугоочекивани „Алексин закон” свакако допринео томе да се такви догађаји смање јер би постојали одређени механизми и инструменти како да се реагује у тим ситуацијама.
Директор ОШ „Бранко Радичевић” Александар Малетин тврди да је школа учинила све у својој моћи и што закон предвиђа да би заштитила злостављану децу.– Прекинули смо насиље, одрадили дебрифинг с одељењима, ЧОС-ове, састанке тима за безбедност и сада је све то у нашим процедурама, што се тиче школе, док полиција већ има другу, своју процедуру, о којој немам податке – каже Малетин.
По његовим речима, одржани су састанци с родитељима, који су захтевали гаранцију да ће њихова деца моћи безбедно да похађају школу. Појачано дежурство, сандуче поверења и слична опција на веб-сајту, као и охрабрење деце да се поверавају родитељима и надлежнима у школи, неке су од мера које је он навео, а које је школа увела као превентиву за убудуће.
Д. Ристић