Udruženje romskih studenata pomaže sunarodnicima
Pravnu, psiho-socijalnu, praktičnu i logističku pomoć i podršku dobila su 923 pripadnika romske zajednice u Novom Sadu tokom prethodne godine kroz projekat „Centar za romsku zajednicu” koji organizuje Udruženje romskih studenata.
Udruženje je u romskim naseljima Bangladeš i Veliki rit otvorilo kancelarije u kojima funkcionišu pravna i psihološka savetovališta, dok su radi sprečavanja osipanja dece iz obrazovnog sistema pružali podršku učenicima u osnovnim školama „Dušan Radović”, „Jožef Atila” i „Dositej Obradović”.
„U školama smo pomagali malim maturantima u učenju da bi ostvarili bolje rezultate na završnom ispitu i pružili im podršku u karijernom vođenju“, objašnjava koordinator projekta Nenad Vladisavljev.
„Pomagali smo i učenicima koji imaju poteškoće u učenju, a organizovali smo i radionice s decom koja imaju probleme u adaptiranju.“
Nešto više od 170 Roma dobilo je lična dokumenta, ostvarilo pravo na socijalnu pomoć, uspostavilo komunikaciju s instituacijama, uspelo da legalizuje objekte i slično. Kada je reč o psihološkoj podršci, ona je podrazumevala individualne sesije, grupne sesije savetovanja, podršku u učenju, ali i programe porodičnog savetovanja.
Široka lepeza akcija
„Centar za romsku zajednicu” ima zadatak i da promoviše unapređenje kvaliteta života Roma u naseljima u skladu s iskazanim potrebama. S gradonačenikom Milošem Vučevićem rade na osmišljavanju odgovarajućeg rešenja za registraciju sakupljača sekundarnih sirovina i zaustavljanje prakse kažnjavanja za uzimanje otpada iz javnih nadzemnih komunalnih kontejnera. S JKP „Zoohigijena i veterina” su realizovali odnošenje pasa lutalica iz naselja Bangladeš. Mladi Romi iz Velikog rita su uključeni u obuku „Infopolisa”, s organizacijom JAZAS su obezbeđeni besplatni kondomi za stanovnike Bangladeša, a s „Praksisom” i Ekumenskom humanitarnom organizacijom je dogovoreno da za korisnike Centra snose troškove administrativnih taksi radi izdavanja ličnih dokumenata.
„Centar jednom mesečno organizuje skup „Dan zajednice” kojim se teži povezivanju stanovnika naselja s institucijama“, kaže Vladisavljev. „Tokom 2017. godine smo organizovali deset takvih susreta, budući da je projekat počeo da se realizuje u aprilu. Na tim skupovima učestvovali su Gradska uprava za sport i omladinu, Trening-centar „Infopolis”, Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, predstavnici Skupštine AP Vojvodine i Kancelarija za inkluziju Roma APV, Služba za zapošljavanje, predstavnici JKP „Čistoća” i Doma zdravlja „Novi Sad”, Univerziteta u Novom Sadu, Srednje mašinske i Srednje ekonomske škole, Predškolske ustanove „Radosno detinjstvo” i Organizacije „Praksis”.“
Projekat traje do februara 2019. godine, a članovi Udruženja romskih studenata za sada su zadovoljni postignutim, iako smatraju da bi mogli ostvariti i bolje da ih ima više na tom projektu. U ovoj godini planiraju da otvore centar s istovetnim uslugama i u Beočinu, kao i da se fokusiraju na aktivnosti koje doprinose zapošljavanju Roma, a koje bi obuhvatale obuke, posredovanje u zapošljavanju i karijerno savetovanje. Projekat se realizuje u partnerstvu s Nemačkom organizacijom SODI i Forumom Roma Srbije, uz finansijsku podršku Federalnog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj Nemačke.
L. Radlovački