Učenje francuskog jezika i kulture
Umetnički projekat „Neobična putovanja” započeo je programom „Da se predstavim”, koji je organizovan u prostorijama „Zmajevih dečjih igara”.
Tokom interaktivne radionice, studenti Odseka za romanistiku Filozofskog fakulteta u Novom Sadu su učenicima Osnovne škole „Sonja Marinković” predstavili osnovne pojmovi fancuskog jezika i pisma.
– Program nosi naziv „Neobična putovanja” jer je naša ideja da putujemo kroz francuski jezik i kulturu i na taj način stignemo do nekih zanimljivih tačaka koje nas spajaju, kao i do nekih isključivo francuskih specifičnosti – objasnila je producentkinja projekta „Neobična putovanja” Milica Dondur Miškov. – Razgovaraćemo o francuskoj poeziji i prozi, umetnosti tišine, odnosno pantomimi koja je nastala u Francuskoj, a pokušaćemo da napravimo i jednu zanimljivu radionicu Teatra senki pri kojoj deca sama osmišljavaju pozorište u kući. Takođe ćemo izaći u prirodu i s decom u Dunavskom parku i Zmaj Jovinoj ulici, kao toponimima Novog Sada, razgovarati na francuskom jeziku da bismo ih inspirisali da shvate važnost očuvanja kulturne baštine, ali i jezika i umetnosti.
Projekat „Nebična putovanja” trajaće do oktobra, biće realizovan jednom mesečno, a uključiće mladu publiku od predškolaca do srednjoškolaca i omogućiće im da, pri upoznavanju s francuskom kulturom, umetnošću i jezikom, učestvuju u umetničkim aktivnostima. Svi programi su besplatni i realizovaće se dvojezično, na srpskom i francuskom jeziku.
– Decu smo za početak upoznali s nekim najjednostavnijim pojmovima na francuskom jeziku, poput životinja i boja, predstavljanja, potom i s karakterističnim motivima Francuske, kao što su Ajfelov toranj i glavni grad Pariz, a sve kroz crteže koje su bojili – navela je studentkinja francuskog jezika Milica Krpež. – Nakon toga, slušali su i jednu kratku, melodičnu francusku pesmu, čije su stihove pokušali da zapamte i otpevaju. Mora se priznati da ih sve to interesuje, zaista lepo sarađuju i uspešno su savladali prve korake, što nam je veoma drago jer je korisno da u što mlađem dobu nauče neki strani jezik.
U interaktivnoj radionici su učestvovali učenici trećeg razreda OŠ „Sonja Marinković”, koji su pre toga bili učesnici sličnih radionica italijanskog i španskog jezika, a većina njih, po rečima studenata, već zna engleski.
– Učili smo na francuskom kako da se predstavimo, životinje, boje, voće i slično, većinu toga sam zapamtio – rekao je jedan od malih učesnika radionice Luka Danijels. – Volim strane jezike, znam engleski jer mi je otac Englez, a sad učim i nemački. Učim ga privatno otkako sam na takmičenju iz čitanja u Gradskoj biblioteci dobio besplatni semestar nemačkog kao nagradu. Svidelo mi se, pa sam nastavio. Strane jezike je uvek zanimljivo učiti, a može biti i korisno, pogotovo ako ćeš putovati u zemlje u kojima se priča taj jezik.
Projekat „Neobična putovanja” organizuje Međunarodni centar književnosti za decu „Zmajeve dečje igre” u saradnji s Francuskim institutom u Srbiji.
Tekst i foto: B. Pavković