U prigradskim naseljima čak 10.000 nelegalnih priključaka
O tome svedoči i analiza koju nam je, u saradnji s odgovarajućim sektorima tog preduzeća, predočila Borislava Pejanović, zadužena za odnose s medijima.
– Kada je reč o nelegalnim priključcima i divljim mrežama, potraga za njima je neprestana – kaže naša sagovornica.- „Vodovod” do njih dolazi preko ekipa na terenu, ali i putem prijava građana koje dobijamo na broj telefona: 0800/333-021 i na mejl anonimnevikns.rs. Po našoj proceni, u Novom Sadu, a tu se pre svega misli na prigradske delove grada, ima oko 10.000 nelegalnih priključaka i nešto manje od 300 kilometara nelegalno sagrađene vodovodne mreže.
Ipak, po njenim rečima, zahvaljujući redovnim ulaganjima preduzeća u izgradnju vodovodne i kanalizacione mreže, ali i savesnosti građana, ta brojka se smanjuje.
– Većina nelegalnih priključaka je evidentirana i s njihovim korisnicima, a samim tim i potrošačima, potpisan je ugovor o privremenom korišćenju, te im se na taj način obračunava i naplaćuje utrošena voda – kaže Borislava Pejanović. – Na nelegalno izgrađenim vodovodnim mrežama pravimo evidenciju pod uslovom da postoji merač protoka na početku te mreže, gde kontrolišemo gubitke i potrošnju. Važno je i to da li je objekat koji je priključen u postupku legalizacije ili je legalizovan. Takođe, evidentiramo i objekte na kojima infrastruktura nije izgrađena, ali građani tamo ipak žive.
Kada je u pitanju nelegalno priključivanje na legalnu mrežu, a pod tim se podrazumeva mreža koju je izgradilo JKP „Vodovod i kanalizacija”, takvi priključci se odmah isključuju i Komunalna inspekcija podnosi prijavu protiv odgovornih.
Borislava Pejanović napominje da su u toku pripreme za letnju sezonu, što podrazumeva redovno čišćenje i održavanje aeratora.
– To je period kada beležimo povećanu potrošnju vode. Svake godine pred sam početak leta apelujemo na naše sugrađane da racionalnije troše vodu i da vodu iz gradskog vodovoda ne koriste za zalivanje betonskih i travnatih površina. Visoke temperature koje uslede u letnjim mesecima, po pravilu, povećavaju potrošnju vode 10 do 15 procenata – kaže ona, dodajući da se u sistem svake sekunde distribuira oko 1.500 litara vode, a dnevno grad i prigradska naselja troše oko 100 miliona litara.
S. Savić