U Osnovnoj školi „Ivo Andrić” u Budisavi sve manje dece
Budisavska osnovna škola „Ivo Andrić” iz godine u godinu broji sve manje đaka, kako u srpskim, tako i mađarskim odeljenjima.
Trenutno ima oko 260 učenika, ali je početkom prošlog veka, tadašnja škola koja je bila pri crkvi, brojala svega 25 nemačke dece. Srbi i Mađari su počeli da se školuju u Budisavi tek između dva rata, a nakon Drugog, naziv škole bio je „Moša Pijade”, da bi odlukom nastavnog veća 1993. godine, preimenovana u „Ivo Andrić” brojeći 420 učenika.
- Kvalitet nastave nam je sigurno bolji baš zato što imamo manje dece u odeljenjima - kaže direktor škole Goran Srdić. - U mađarskim odeljenjima imamo do desetak učenika i tu nam je skoro individualni rad. Imamo i nekoliko dece u inkluziji i nastavnici više pažnje posvećuju njima, pa uspevaju sve da isprate u skladu sa svojim mogućnostima.
Kako nam se direktor hvali, ali i ponosi, đaci u njegovoj školi su mirni, skoncentrisani i zainteresovani za saradnju. Kako ume da se našali, možda su i previše mirni. Dokaz tome nam je i bila nestvarna tišina koja nas je dočekala pri ulasku u školu. A kada smo odlučili da zavirimo u jednu učionicu, imali smo šta i da vidimo - nekoliko đaka mirno sedi i čeka svoju učiteljicu da se vrati.
Zgrada osnovne škole „Ivo Andrić” počela je da se gradi 1965, a završena je godinu dana kasnije. Od tada se u nju ulaže u skladu s mogućnostima i potrebama, a kako nam je direktor Goran Srdić rekao, jedan od najvećih planova je da se u aprilu 2019. godine priključe na kanalizaciju koju je Budisava nedavno i dobila.
- Bilo bi dobro da obnovimo nameštaj u školi i da nabavimo odgovarajuću opremu za fiskulturnu salu - navodi naš sagovornik još neke od planova kako uložiti u školu.
- Kad odemo na ekskurzije, našu decu svi hvale. Naravno da su malo i nestašni, ali ne prave veće probleme. Znate, ovo je seoska sredina i očuvale su se neke stvari. Recimo, autoritet nastavnika se još uvek poštuje - kaže naš sagovornik i dodaje da je prednost tome možda i činjenica što imaju više muškog nastavnog kadra.
Hvaleći nastavnike koji su vredni i angažovni i mimo redovnih nastavnih aktivnosti, deca u Budisavi imaju mogućnost da treniraju odbojku, fudbal, košarku, karate, da idu na hor, dramsku sekciju, ekološke radionice, likovne kolonije. Škola ima i lepu saradnju sa lokalnim Ribolovačkim društvom „Lokvanj beli” te đaci idu na pecanje sa svojim starijim meštanima. Tako su i svi zajedno 26. oktobra proslavili dan škole i „100 velikih godina” u sportskoj hali, pripremivši priredbu i adekvatne kostime.
L. Radlovački
Foto: S. Šušnjević