U OKVIRU PROJEKTA „STOP SAMOĆI” ODRŽANO PREDAVANJE ZA PENZIONERE Protiv usamljenosti i nezdravih emocija
U okviru projekta „Stop samoći”, koji realizuje Udruženje „Asistent” juče je Milan Razić u Novom Sadu održao predavanje o prvoj pomoći protiv usamljenosti i nezdravih emocija u Društvu gradske organizacije penzionisanih radnika EPS-a u Vojvodini.
Predavanju su prisustvovali penzionisani radnici EPS-a iz Novog Sada i Zrenjanina. Reč je o projektu koji je podržan novcem Gradske uprave za socijalnu i dečju zaštitu.
Miodrag Radaković, predsednik komisije za fizičku kulturu Gradske organizacije penzionisanih radnika EPS-a u Vojvodini, pojasnio je za „Dnevnik” da se program sastoji od pružanja podrške osobama starijim od 65 godina, kod kojih postoji objektivna opasnost da se povuku ili su se već povukli u svoj svet samoće. To se, kako je dalje rekao, dešava iz više razloga.
- Ili su otišli nespremni u penzionerski život, ili su ostali sami posle smrti životnog partnera ili su ih deca zapostavila i prepušteni su sami sebi, ili zbog siromaštva i stanja depresije. Na ovom predavnju govorićemo o tome kako čovek sebi može pomoći u samoći. Takođe, biće reči i o samom penzionerskom životu i šta se sve od toga može očekivati, za one koji su tek završili radni vek – pojasnio je Radaković.
Proteklog leta su, kako je dalje rekao, bili na novosadskom Štrandu, gde su imali nekoliko aktivnosti. Tada je zaključeno da će se u okviru projekta održati predavanja.
- U narednom periodu, sa penzionerima ćemo razgovarati kako bi utvrdili šta ih još zanima, da bi organizovali predavanja na tražene teme. Danas je odziv dobar, što govori o tome da penzionere ova tema zanima i da im je potrebno da se o samoći govori. Cilj današnjeg druženja je da penzioneri prenesu drugima sve ono što čuju na predavanju – kazao je Radaković.
Program se, kako je pojašnjeno, odnosi i na podršku ovladavanja novim tehnologijama i tehnikama korišćenja digitalnih alata i socijalnih mreža i razvijanja zdravih navika (mentalnih, psihofizičkih, zdravstvenih i higijenskih, socijalizacije i uključivanja u zajednicu i slično), kao i bezbednosti na internetu.
Tekst i foto: S. Aničić Ilić