U Muzeju Vojvodine stari egipatski i rimski nakit na fotografijama
Izložbom fotografija „Nakit iz starog Egipta i Rima” obeležava se Nedelja dizajna u okviru „Serbia Fashion Week“-a, koji je, u saradnji s ambasadom Arapske Republike Egipat i Muzejom Vojvodine u toj kulturnoj ustanovi i organizovao tu izložbu.
Postavka je izložena u Dunavskoj 35 do 10. decembra i može da se poseti svakog dana od 10 do 18 časova. Oni koji dođu da je pogledaju, moći će da vide fotografije s različitim primercima nakita iz starog Egipta, ali i rimskim srebrnim fibulama. Izložbu su, uz poštovanje epidemioloških mera, otvorili ambasador Arapske Republike Egipat Njegova ekselencija Amr Alguvejlija i direktorka Muzeja Vojvodine mr Tijana Stanković Pešterac.
Bitna je poruka
Nakon otvaranja izložbe održano je i predavanje „Nakit u kontekstu”, koje je uživo emitovano i još uvek se može pogledati na „Jutjub” kanalu Muzeja Vojvodine. Predavanje je održao egiptolog Nenad Marković, koji je rekao da nije bitan samo dizajn nakita, o kojem se danas uglavnom govori, već i koju poruku nosi. Na predavanju je, između ostalog objasnio i na koji način se egipatski nakit može „pročitati”, ali je govorio i o tome koliko se nakit menjao kroz različite periode ljudske istorije.
– Egipatski nakit je veoma specifičan jer nije samo dekorativan ili statusni detalj već je sastavljen i od elemenata koji mogu da se pročitaju, pa zapravo predstavlja i delove egipatskog pisma, koje je u različitim materijalima predstavljeno simbolički – objasnio je Marković. – Bitno je šta nakit simboliše i koju nam poruku šalje, ali i neki drugi kulturološki elementi koji se kroz taj način reflektuju.
– Ova izložba omogućava da se otkrije evolucija nakita kroz vekove i ona nam otkriva na koji način se on razvijao tokom različitih faza egipatske istorije, a s druge strane, pokazuje i razvoj same industrije nakita i način na koji su njegovi različiti elementi i segmenti korišćeni tokom godina – rekao je ambasador Alguvejlija, i dodao da je nakit, između ostalog, i refleksija ekonomije i umešnosti ljudi koji su se tim zanatom bavili i još uvek se bave. – Mislim da ova izložba vrlo dobro povezuje i „ Serbia Fashion Week” s umetnošću, a moram da napomenem i da je ambasada Egipta u Srbiji kao glavni cilj imala aktivnosti usmerene ka kulturi. To je bio glavni put uspostavljanja odnosa između dve zemlje jer za kulturu ne treba prevod. Poslednjih godina aktivnosti ambasade se usmeravaju ka regionu Vojvodine.
Direktorka Muzeja Vojvodine naglasila je da im je saradnja sa „ Serbia Fashion Week“-om i ambasadom Egipta omogućila da naprave dobru vezu između fotografija i egipatskog nakita i jednog komada nakita iz njihove arheološke zbirke.
– U pitanju je jedna srebrna kopča – fibula, koja je pronađena na lokalitetu Beška, u jednom grobu spaljene pokojnice, i ona je bila inspiracija modernom umetniku, fotografu Aleksandru Ramadanoviću, pre nekoliko godina da napravi set fotografija koje su poslužile kao veza nakita iz arheoloških zbirki Muzeja Vojvodine s egipatskim nakitom, iz različitog perioda od starog Egipta do kraja 18. veka – kazala je mr Tijana Stanković Pešterac. – Taj spoj je u pravom smislu u vezi s Nedeljom dizajna u Novom Sadu, koja se obeležava u toku ove sedmice, a Muzej Vojvodine je u modnom trendu jer je u toku i izložba „Ja nosim vas, vi nosite mene”, i to je postavka obuće iz etnološke zbirke Muzeja Vojvodine. Mi pokušavamo da naglasimo da kulturno nasleđe treba da bude interpretirano na moderan način i to postižemo kroz različite medije, a jedan od njih je upravo i fotografija.
V. Bijelić