U „Merkatoru” obeležen Svetski dan bez duvanskog dima
Institut za javno zdravlje Vojvodine, u saradnji s Domom zdravlja „Novi Sad”, obeležio je Svetski dan bez duvanskog dima, 31. maj, u TC „Merkator”.
Zainteresovani su imali priliku da od 10 do 12 časova provere krvni pritisak, šećer u kapi krvi, težinu i BMI, kao i da prekontrolišu koncentraciju ugljen-monoksida u izdahu. U ovogodišnjoj kampanji, pod sloganom „Duvan slama srca” učestvali su i studenti osnovnih strukovnih studija Farmaceutskog fakulteta.
Dan bez duvanskog dima obeležava se svake godine, a u sklopu Preventivnog centra Doma zdravlja postoji i Savetovalište za odvikavanje od pušenja.
„Sugrađani u našem savetovalištu mogu za pet dana beslatno da ostave cigarete, a grupe se formiraju jednom mesečno“, objasnila je specijalista strukovna sestra javnog zdravlja i koordinatorka preventivnog centra Doma zdravlja „Novi Sad” Vesna Imbronjev.
Ona je napomenula da su građani u „Merkatoru” od stomatološke službe Doma zdravlja mogli dobiti informacije o tome kako da peru zube da bi uklonili naslage od pušenja.
U svetu od kardiovaskularnih bolesti umire više ljudi nego od bilo kojeg drugog oboljenja, a 12 odsto smrtnih slučajeva je upravo zbog duvana i izloženosti duvanskom dimu. Posle povišenog krvnog pritiska, duvan je drugi vodeći faktor rizika za kardiovaskularne bolesti. Od preko sedam miliona ljudi, koji godišnje umiru zbog duvana, 900.000 su nepušači. U svetu ima više od milijarde pušača, a od toga 80 odsto živi u zemljama s niskim i srednjim prihodima.
„Rizik za kardiovaskularna oboljenja postoji ne samo kod aktivnih pušača već i kod onih koji su duvanskom dimu izloženi“, rekla je dr Snežana Ukropina iz Instituta za javno zdravlje Vojvodine.
„Deca koja su tokom odrastanja izložena duvanskom dimu, čak i ako nikada ne zapale cigaretu, kad odrastu imaće povišen rizik za kardiovaskularne bolesti.“
Naša sagovornica naglašava da na sajtu Instituta za javno zdravlje Vojvodine postoji stranica o zadržanim česticama duvana, koje, ukoliko se u domaćinstvu puši, ostaju na nameštaju, zidovima, dečjim igračkama...
Nargile štetnije od cigareta
Dr Snežana Ukropina napominje da su novi duvanski proizvodi, poput elektronskih cigareta, ajkosa, ali i nargila, takođe duvanski proizvodi, samo se njihovom upotrebom smenjuju obrasci zavisnosti.
„Građanima posebno treba skrenuti pažnju na to da su nargile štetnije od cigareta i drugih duvanskih proizvoda jer sadrže 35 puta veću koncentraciju ugljen-monoksida, pet puta veću koncentraciju policikličnih aromatičnih ugljovodonika i aldehida, čak i tzv. čestica male molekulske mase, koje direktno iz alveola prodiru u krv“, naglasila je dr Snežana Ukropina. „Dokazano je i da se preko nargile prenose zarazne bolesti, od nekih banalnih, pa do infektivne mononukleoze, tuberkoloze i različitih oblika hepatitisa.“
Naša sagovornica napominje da je praksa je da se nargila koristi oko sata, što je po količini nikotina ekvivalentno deset kutija cigareta.
„Te čestice su veoma štetne, a naročito za decu koja se igraju na podu, ne samo zato što ih udišu već i zbog toga što mogu proći kroz kožu, kao i da se gutanjem unesu u organizam“, naglasila je dr Snežana Ukropina.
„Roditelji male dece nikako ne bi smeli da puše u domaćinstvu jer to može dovesti do akutnih respiratornih bolesti, astme, bronhitisa, alergije. U razvijenim zemljama se smatra da su duvan i duvanski dim, zajedno sa zadržanim česticama, odgovorni za nastanak tzv. iznenadne smrti odojčeta, odnosno smrti u kolevci.“
Dr Ukropina kaže da je u Srbiji najviše pušača od 20 do 40 godina i češće su to muškarci nego žene, a straživanja pokazuju da taj broj, nažalost, ne pada, ali ni ne raste.
J. Vukašinović