U koviljskoj školi prvi Reciklažni park u Srbiji
Reciklažni park, prvi te vrste u Srbiji, koji su zajedno s nastavnicima osmislili i uredili učenici, otvoren je u OŠ „Laza Kostić” u Kovilju.
Uoči jubileja, 30 godina od usvajanja Konvencije o pravima deteta, u koviljskoj osmoletki organizovana su i „Otvorena vrata”, a đaci su pripremili prigodan program. Osim Parka, koji je deo projekta „Reciklaža nije blamaža”, u školskoj zgradi je predstavljen i „Eko-kutak”, čije sređivanje je povereno učenicima.
Uz malo mašte i truda, stare i odbačene stvari dobile su novu funkciju, a škola nov prostor za igru i uživanciju. Dvorište sad krase figure insekata i životinja, poput zebre i žirafe. Osim toga, spretne ruke vrednih đaka i učitelja od odbačenih drvenih paleta napravile su klupe za odmor, a uz dobre ideje i malko boje, automobilske gume postale su stolice i žardinjere za cveće.
– Krajem oktobra smo počeli da pravimo „Reciklažni park” i u rekordnom roku smo uspeli da ga završimo – rekla je direktorka OŠ „Laza Kostić” Slavica Grlić, i napomenula da je ideja za to potekla od Ljubice Srđanov, koja je prijatelj škole. – Deca su projekat oberučke prihvatila, a nije izostala ni pomoć roditelja, mesne zajednice i Gradske uprave za zaštitu životne sredine.
Direktorka ističe da su Park i „Eko-kutak” samo početak te da će se reciklaža u školi nastaviti. U susret zimskim praznicima, učenici će s nastavnicima praviti novogodišnju dekoraciju od starih stvari i materijala. Slavica Grlić nada se da će im, kad dođe proleće, Šumarija pomoći da u školskom dvorištu naprave voziće, ljuljaške, penjalice...
– Ne mora sav otpad da završi na deponiji i, još gore, na ulici, razbacan oko kontejnera, već se umesto toga može preraditi – poručio je Član gradskog veća za komunalne poslove Vladimir Stojković. – Odrasli, nažalost, često deci daju loš primer, a kroz ovakve i slične akcije pomažemo najmlađima da shvate važnost reciklaže, te da utiču na promene ponašanja starijih. Bolja, lepša i čistija životna sredina bi trebalo svima da bude cilj jer „reciklaža nije blamaža”, te će akcija započeta u osmoletki „Laza Kostić” zaživeti i proširiti se i na ostale škole.
Predsednica Udruženja za unapređenje obrazovanja „Obrazovni savetnik” Ljubica Srđanov, od koje je potekla ideja za „Reciklažni park”, kaže da ono što se proizvede može da se preradi, umesto da završi na otpadu, te da je to zapravo svrha projekta „Reciklaža nije blamaža”.
– Želja nam je da se i druge škole obrate „Obrazovnom savetniku” i da se ta naša ideja širi, kao i da se takmičimo u lepoti recikliranja – rekla je Ljubica Srđanov. – Što manje stvari bacamo, odnosno što ih više prerađujemo i nalazimo im novu namenu, bićemo bogatiji.
Da je reciklaža dobro prihvaćena dokaz su učenici koviljske škole, koji su zajedno s drugarima pravili kompost, za koji su nam prvaci Strahinja i Anđela ponosno objasnili da je ustvari lek za biljke koji im pomaže da bolje rastu. I dok su đaci prvog razreda bili zaduženi za kompostiranje, oni stariji bavili su se kreativnim poslovima, te pravili opremu za Reciklo-park.
J. Vukašinović
Foto: S. Šušnjević
Projekat „Prigradska naselja – Od osnivanja do budućnosti” je sufinansirao Grad Novi Sad, a stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio novac