У ковиљској школи први Рециклажни парк у Србији
Рециклажни парк, први те врсте у Србији, који су заједно с наставницима осмислили и уредили ученици, отворен је у ОШ „Лаза Костић” у Ковиљу.
Уочи јубилеја, 30 година од усвајања Конвенције о правима детета, у ковиљској осмолетки организована су и „Отворена врата”, а ђаци су припремили пригодан програм. Осим Парка, који је део пројекта „Рециклажа није бламажа”, у школској згради је представљен и „Еко-кутак”, чије сређивање је поверено ученицима.
Уз мало маште и труда, старе и одбачене ствари добиле су нову функцију, а школа нов простор за игру и уживанцију. Двориште сад красе фигуре инсеката и животиња, попут зебре и жирафе. Осим тога, спретне руке вредних ђака и учитеља од одбачених дрвених палета направиле су клупе за одмор, а уз добре идеје и малко боје, аутомобилске гуме постале су столице и жардињере за цвеће.
– Крајем октобра смо почели да правимо „Рециклажни парк” и у рекордном року смо успели да га завршимо – рекла је директорка ОШ „Лаза Костић” Славица Грлић, и напоменула да је идеја за то потекла од Љубице Срђанов, која је пријатељ школе. – Деца су пројекат оберучке прихватила, а није изостала ни помоћ родитеља, месне заједнице и Градске управе за заштиту животне средине.
Директорка истиче да су Парк и „Еко-кутак” само почетак те да ће се рециклажа у школи наставити. У сусрет зимским празницима, ученици ће с наставницима правити новогодишњу декорацију од старих ствари и материјала. Славица Грлић нада се да ће им, кад дође пролеће, Шумарија помоћи да у школском дворишту направе возиће, љуљашке, пењалице...
– Не мора сав отпад да заврши на депонији и, још горе, на улици, разбацан око контејнера, већ се уместо тога може прерадити – поручио је Члан градског већа за комуналне послове Владимир Стојковић. – Одрасли, нажалост, често деци дају лош пример, а кроз овакве и сличне акције помажемо најмлађима да схвате важност рециклаже, те да утичу на промене понашања старијих. Боља, лепша и чистија животна средина би требало свима да буде циљ јер „рециклажа није бламажа”, те ће акција започета у осмолетки „Лаза Костић” заживети и проширити се и на остале школе.
Председница Удружења за унапређење образовања „Образовни саветник” Љубица Срђанов, од које је потекла идеја за „Рециклажни парк”, каже да оно што се произведе може да се преради, уместо да заврши на отпаду, те да је то заправо сврха пројекта „Рециклажа није бламажа”.
– Жеља нам је да се и друге школе обрате „Образовном саветнику” и да се та наша идеја шири, као и да се такмичимо у лепоти рециклирања – рекла је Љубица Срђанов. – Што мање ствари бацамо, односно што их више прерађујемо и налазимо им нову намену, бићемо богатији.
Да је рециклажа добро прихваћена доказ су ученици ковиљске школе, који су заједно с другарима правили компост, за који су нам прваци Страхиња и Анђела поносно објаснили да је уствари лек за биљке који им помаже да боље расту. И док су ђаци првог разреда били задужени за компостирање, они старији бавили су се креативним пословима, те правили опрему за Рецикло-парк.
Ј. Вукашиновић
Фото: С. Шушњевић
Пројекат „Приградска насеља – Од оснивања до будућности” је суфинансирао Град Нови Сад, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио новац