U Eđšegu održana obuka za učitelje i nastavnike u okviru projekta „SustainStudy”
U okviru projekta iz Erasmus + programa „Unapređenje znanja i veština povezanih sa ciljevima održivog razvoja, orijentisanih na temu vode, u kurikulumu za osnovne škole” („SustainStudy”), pre par dana je u Eđšegu održana obuka za učitelje, učiteljice, nastavnike, nastavnice i sve one ljude koji su edukatori u osnovnim i srednjim školama.
Edukacija je najviše fokusirana na problem otpada od hrane kao i na uticaj proizvodnje hrane na ostale prirodne resurse.
Prema rečima edukatorke Majde Adlešić iz firme „Ekokoncept pogon” koja je i idejni nosilac projekta, kroz vodu se najviše dotiču teme hrane i prirodne veze sa vodom, a sve je povezano sa održivim razvojem.
– Projekat je počeo još u martu, kada smo obavili protokolarne aktivnosti i održali prvi sastanak u Sloveniji i tada smo imali priliku da vidimo ono što Slovenci implementiraju već duži niz godina i što mi želimo da donesemo u Srbiju i Hrvatsku, a to je, između ostalog i organizovanje jednodnevne aktivnosti „Vodni dan” – istakla je Adlešić. – Kroz takvu manifestaciju, deca na različite načine obrađuju temu vode i ciljeve održivog razvoja, te se nadamo da ćemo u sledećoj školskoj godini uspeti u našoj misiji.
Osnovna škola „Duško Radović” iz Novog Sada jedna je od partnera u realizaciji projekta, a učiteljica Nada Prvulović kaže da će kroz projekat pokušati da podignu svest o tome koliko se hrane generalno baca i koliko to iznosi u dinarskoj protivvrednosti.
– Neke zemlje su počele da razmišljaju u tom pravcu, pa bi mi hteli da to pokrenemo takvo razmišljanje i kod nas, uz povezivanje sa gradivom koje se obrađuje u osnovnoj školi. Zato su nam potrebni učitelji i nastavnici koji će kroz saradnju sa decom podstaći najmlađe da razmišljaju u tom pravcu – istakla je Prvulović.
Kako kaže, tema je dosta opširna, a izneti su i relevantni podaci o samoj problematici bacanja hrane i trošenja resursa za njen razvojni put od zemlje do trpeze. A podaci nisu nimalo ohrabrujući.
– Ono što je najupečatljivije jeste činjenica da svaki stanovnik Srbije godišnje baci oko 83 kilograma hrane, što je za devet kilograma više od svetskog proseka – priča Majda Adlešić. – Kada to pretvorimo u novac, godišnje svaki stanovnik baci oko 40.000 dinara, što je nečije mesečno primanje i to je frapantan podatak, a s obzirom na to da su predviđanja da će nas na Zemlji do 2050. godine biti 10 milijardi, treba to nahraniti, ali zato svako od nas mora da radi na sebi, preispita se i promeni svoje navike.
I. Bakmaz