U Begeču nedostaju dvorana s tribinama i atletska staza
Sportske aktivnosti u prigradskim naseljima uglavnom se svode na decu osnovnoškolskog uzrasta, a po prelasku u srednju školu, ona se ili prebacuju u gradske klubove ili prestaju da se bave sportom.
Takva sudbina nije mimoišla ni Begeč, mesto dvadesetak kilometara udaljeno od Novog Sada: jedini domicilni klub koji okuplja seniorski uzrast je Fudbalski klub „Bačka“.
„U našem mestu jedini matični klub je FK „Bačka” i, nažalost, on još ne radi s decom, tek sada ima u planu da formira mlađe kategorije“, rekao je predsednik Saveta mesne zajednice Begeč Đuro Tojagić.
„Do sada su se mališanima uglavnom bavile škole fudbala iz grada, koje su imale ispostave u Begeču. Imajući u vidu da je FK „Bačka” nosilac sporta u našem mestu i naša budućnost, intenzivno radimo na tome da zažive mlađe kategorije.“
Osim na fudbal, Begečani decu mogu da usmere u karate klub, koji ima zapažene rezultate, čija je perjanica evropska prvakinja Tijana Melih, kao i košarkaški klub iz Futoga, koji regrutuje mališane oba pola od prvog do osmog razreda. Devojčice okuplja i Odbojkaški klub „Futog Vest”. Nedavno su sa scene nestala dva kluba – Stonoteniski klub „Čarda kod Braše“ i rukometni klub, čiji su mališani osvojili prvo mesto u Gradskoj ligi u mini-rukometu. Oni najmlađi odnedavno imaju mogućnost da se uključe u školicu sporta, koju organizuju profesori fizičkog vaspitanja iz Novog Sada.
„U principu, trenutne sportske aktivnosti, u skladu s uslovima, zadovoljavaju potrebe Begečana. Jedan od najvećih problema je taj što jedino FK „Bačka” ima sedište u našem mestu. Deca po završetku osmoletke najčešće napuštaju sport, što je i razumljivo jer nemamo sportsku dvoranu. Ona školska je košarkaških dimenzija, tako da je nemoguće izvoditi treninge u određenim sportovima, poput odbojke, malog fudbala i rukometa, a nema ni tribine. A osim toga, u njoj mogu trenirati samo školska deca. Da bismo valjano organizovali sport u Begeču, neophodan nam je dodatni teren, bar balon-hala, koji bi imao i atletsku stazu. Sada kada naša deca treba da održe kros, moraju da idu do Dunava i da trče neravnim nasipom, čime je povećan rizik od povreda. Generalnim urbanističkim planom, koji je nedavno izmenjen, ostavljen je namenski prostor za izgradnju sporskog igrališta i parkovske površine. Ni veliki broj rekreativaca nema mogućnosti da se bavi sportom pa su prinuđeni na to da idu do grada“, rekao je Tojagić.
Begečku školu pohađa oko 300 mališana, a primera radi, u jednoj generaciji je od 12 do 18 dečaka.
„Bilo bi idealno kada bi se svi oni bavili samo jednim sportom, primera radi, fudbalom. Međutim, FK „Bačka” je prinuđena na to da od bar tri generacije formira jednu ekipu. Broj dece i uslovi su presudni za masovnije i organizovanije bavljenjem sportom“, naglasio je Đuro Tojagić.
J. Galić