Taksi udruženje SOS: Besplatno voze zdravstvene radnike
U vreme borbe protiv koronavirusa mnogi Novosađani, koji su u mogućnosti, odlučili su da pokažu svoju humanost, bilo volontiranjem ili kroz organizovanje raznih vrsta pomoći.
Želeći da se nađe upravo onima kojima je pomoć i podrška u ovim vremenima najpotrebnija – zdravstvenim radnicima, vlasnik novosadskog taksi SOS udruženja Goran Gogić odlučio je da pomogne u vanrednoj situaciji. Naime, to udruženje taksista besplatno prevozi zdravstvene radnike do posla i nazad do njihovih domova.
– Naša želja je da uslužimo sve zdravstvene radnike, ali naši kapaciteti nam to ne dozvoljavaju, budući da smo jedino taksi udruženje u Novom Sadu koje pruža usluge besplatne vožnje zdravstvenim radnicima – kaže Gogić. – Morali smo da napravimo neke prioritete, tako prednost imaju oni koji su, da tako kažem, u direktoj borbi protiv virusa COVID-19. Na prvom mestu su to zaposleni s Infektivne klinike u Novom Sadu, zatim medicinari iz Kliničkog centra Vojvodine, Instituta u Sremskoj Kamenici i iz Dečje bolnice. Trudimo se maksimalno da to ispoštujemo, budući da nam se telefon usijao od poziva jer u Novom Sadu i prigradskim naseljima živi veliki broj zdravstvenih radnika, tako da, nažalost, jednostavno ne možemo sve da postignemo.
Poziv kolegama
– Dan pre uvođenja vanrednog stanja imali smo sastanak unutar firme, po savetu epidemiologa napravili smo veliki broj maski od dečjih pelena, koje smo dali vozačima – ističe Goran Gogić. – Kupili smo sredstva za dezinfekciju i zaštitne rukavice, a do sada smo podelili više od sto maski strankama koje po ulasku u taksi nisu imale zaštitnu opremu.
Apelovao bih na ostala taksi udruženja i druge preduzetnike u Srbiji da pomognu građanima. Otkad smo počeli besplatno prevoženje medicinara, odradili smo više od četristo-petsto vožnji. Voleo bih da se i drugi taksisti pridruže akciji, spram svojih mogućnosti, da bi pomoć, bar u prevozu, bila moguća svim medicinarima kojima je sada neophodna.
Gogić navodi da je bilo i mnogo zloupotreba, te da su građani koristili usluge besplatnog taksija iz raznih razloga ili u svoje privatne svrhe. Stoga je vozačima udruženja naglašeno da na tabletima proveravaju da li zdravstveni radnici imaju legitimacije izdate od njihove zdravstvene komore.
– Reakcije na ovaj naš potez su pozitivne, uglavnom su dočekane raširenih ruku i svakodnevno dobijamo komentare da je to divno i svaka čast, međutim, ima i onih koji su nezadovoljni. Znamo da postoje ljudim koji se bave sličnim poslom te sebe smatraju zdravstvenim osobljem i ukoliko nisu ušli u našu grupu prioriteta, i mi zbog prenatrpanosti posla, nismo uspeli da ih prevezemo, te dolazi do raznih nepotrebnih komentara. Mi se trudimo da svoj posao obavimo maksimalno profesionalno i odgovorno, u onolikoj meri kako nam cela situacija dozvoljava, budući da nam je dozvoljeno da radimo samo do 17 sati – ističe Goran Gogić.
Naš sagovornik kaže da to nije prvi put da je Taksi SOS- Gogić tim pokazao humanost, da su i u drugim kriznim situacijama bili tu da pruže pomoć onima kojima je najpotrebnija, recimo, kao za vreme poplava 2014. godine. Gogić navodi da je tada sa svojim timom od četrdeset ljudi u Obrenovcu, Sremskoj Mitrovici i Šapcu tri dana punio i nosio džakove s peskom.
M. Ćirić