Sve više onih kojima treba pomoć „Srca“
Usamljenost, problemi u porodičnim i partnerskim odnosima, egzistencijalne poteškoće, duševni poremećaji, bolesti zavisnosti, problemi nasilja, želja za samoubistvom... samo su neki od razloga zbog kojih ljudi više od 27 godina zovu Centar za pružanje emotivne podrške i prevenciju samoubistva „Srce”.
Ta organizacija beleži sve veći broj poziva(ra), kako putem telefona, tako i na četu i mejlu. Međutim, trenutno najveća boljka „Srca” je to što je prostorija, u kojoj su volonteri na raspolaganju svakog dana od 17 do 23 časa, veličine svega 11 kvadrata!
– Taj neuslovni prosotr je u privatnom vlasništvu i „Srce” plaća zakup, bez obzira na činjenicu što nema stalan izvor prihoda – objašnjava volonterka Tanja Bokun. – To nam je peti prostor jer nijedan nije bio trajno rešenje. Ili su prostorije bile premale ili nismo mogli da ih finansiramo duži period. Pomoć od Grada je tražena u više navrata i oko 20 godina smo boravili u gradskom prostoru po povlašćenoj ceni, ali je i on bio neuslovan i mali, naročito kada se broj aktivnosti i obim razgovora povećao. I dalje šaljemo zahteve, ali za sada nema odgovora.
Broj poziva je u stalnom porastu, te ih je lane bilo oko 5.000, a kako kaže naša sagovornica, ove godine će ih sigurno biti više. Naročito se povećava broj kontakata putem interneta, odnosno mejla (vanjacentarsrce.org), budući da su telefonske (0800/300-303 i 021/6623-393) i čet linije (njnjnj.centarsrce.org) zauzete veći deo radnog vremena.
Aplikacija na „Plej Stor”-u
Nedavno je na „Plej Stor”-u postavljena android aplikacija „Centar Srce” koja pomaže osobama u trenucima krize, ali daje mogućnost i za izradu ličnog plana.
Reč je o aplikaciji koju je kreirala kompanija „Vega Soursing”, kao vid IT podrške „Srcu”. Na njoj se mogu pronaći informacije o Centru, fenomenu suicida, a može se i stupiti u kontakt s volonterima putem četa, mejla i telefona.
– Fondacija „Trag” je spremna da nam pomogne u rešavanju finansijskih problema i obavezala se na to da novac, koji „Srce” do jeseni samostalno sakupi, udvostruči – navodi Tanja Bokun, i najavljuje razne aktivnosti koje tu organizaciju čekaju u narednom periodu. – Organizovaćemo koncerte, audicije, edukacije... Prvi je trening o radu sa suicidnim osobama, a onda i koncert u Kulturnoj stanici „Eđšeg” 13. aprila, na kojem će nastupiti nekoliko domaćih horova sa specijalnim gostima iz Slovenije.
U Centru trenutno volontira oko 30 ljudi, a još njih petnaestak je na edukaciji. Otkako „Srce” postoji, od 1991. godine, tek 2017. je broj samoubistava u Srbiji bio ispod 1.000.
L. Radlovački
Foto: Privatna arhiva