Све више оних којима треба помоћ „Срца“
Усамљеност, проблеми у породичним и партнерским односима, егзистенцијалне потешкоће, душевни поремећаји, болести зависности, проблеми насиља, жеља за самоубиством... само су неки од разлога због којих људи више од 27 година зову Центар за пружање емотивне подршке и превенцију самоубиства „Срце”.
Та организација бележи све већи број позива(ра), како путем телефона, тако и на чету и мејлу. Међутим, тренутно највећа бољка „Срца” је то што је просторија, у којој су волонтери на располагању сваког дана од 17 до 23 часа, величине свега 11 квадрата!
– Тај неусловни просотр је у приватном власништву и „Срце” плаћа закуп, без обзира на чињеницу што нема сталан извор прихода – објашњава волонтерка Тања Бокун. – То нам је пети простор јер ниједан није био трајно решење. Или су просторије биле премале или нисмо могли да их финансирамо дужи период. Помоћ од Града је тражена у више наврата и око 20 година смо боравили у градском простору по повлашћеној цени, али је и он био неуслован и мали, нарочито када се број активности и обим разговора повећао. И даље шаљемо захтеве, али за сада нема одговора.
Број позива је у сталном порасту, те их је лане било око 5.000, а како каже наша саговорница, ове године ће их сигурно бити више. Нарочито се повећава број контаката путем интернета, односно мејла (vanjacеntarsrcе.org), будући да су телефонске (0800/300-303 и 021/6623-393) и чет линије (njnjnj.cеntarsrcе.org) заузете већи део радног времена.
Апликација на „Плеј Стор”-у
Недавно је на „Плеј Стор”-у постављена андроид апликација „Центар Срце” која помаже особама у тренуцима кризе, али даје могућност и за израду личног плана.
Реч је о апликацији коју је креирала компанија „Вега Соурсинг”, као вид ИТ подршке „Срцу”. На њој се могу пронаћи информације о Центру, феномену суицида, а може се и ступити у контакт с волонтерима путем чета, мејла и телефона.
– Фондација „Траг” је спремна да нам помогне у решавању финансијских проблема и обавезала се на то да новац, који „Срце” до јесени самостално сакупи, удвостручи – наводи Тања Бокун, и најављује разне активности које ту организацију чекају у наредном периоду. – Организоваћемо концерте, аудиције, едукације... Први је тренинг о раду са суицидним особама, а онда и концерт у Културној станици „Еђшег” 13. априла, на којем ће наступити неколико домаћих хорова са специјалним гостима из Словеније.
У Центру тренутно волонтира око 30 људи, а још њих петнаестак је на едукацији. Откако „Срце” постоји, од 1991. године, тек 2017. је број самоубистава у Србији био испод 1.000.
Л. Радловачки
Фото: Приватна архива