Stari Dunav biće eko-turistička oaza
Grupa od 17 volontera iz Srbije, Holandije, Italije, Španije i Koreje
peti dan krči pešačku stazu duž Starog Dunava u Sremskim Karlovcima u okviru 7. međunarodnog radnog volonterskog kampa „Sačuvajmo rit”. U tom poslu, za koji kažu da nije osobito težak i da im najveći problem predstavljaju zapravo komarci, pomažu im stručni radnici, koje je organizator kampa, Pokret gorana Vojvodine, angažovao za neke specifične radove.
Zadatak te grupe je da ukloni invazivne biljne vrste na području Koviljsko-petrovaradinskog rita i time omoguće nesmetan razvoj flore i faune i tako na posredan način doprinese unapređenju eko-turističke ponude Sremskih Karlovaca.
– Naše ambicije su da revitalizujemo i uredimo Stari Dunav, kao i Kurjačku gredu, koji su sastavni deo Specijalnog rezrvata prirode „Koviljsko-petrovaradinski rit” – kaže Marko Ljubičić iz Pokreta gorana Vojvodine. – Uređujemo obalu i krčimo staze da bismo ih približili lokalnom stanovništvu, ali i ljudima sa strane, ne bi li se uverili u prirodne lepote koje postoje na ovom prostoru. To je osnov za razvoj eko-turizma. Nama je želja da ljudi dolaze ovde i uživaju u ovom delu Karlovaca koji je, po našem mišljenju, nepravedno zapostavljen. Pokret gorana je u tu svrhu pripremio i stavio na raspolaganje onima koji žele da se otisnu u jednu takvu avanturu i otkriju čari Starog Dunava i rita, pet kanua, katamaran i čamac.
Ljubičić podseća na to da se takav prirodni potecijal i prirodne lepote, zaštićene primerke flore i faune ne mogu sresti na svakom koraku. Na tome će Pokret gorana, naglašava on, u saradnji s ostalim institucijama, raditi i narednih godina.
Sledeće sedmice ta grupa volontera seli se na suprotnu obalu Dunava, na potes Kurjačka greda, gde će, osim krčenja divljeg rastinja, postavljati informativne table namenjene obeležavanju biciklističkih i pešačkih staza. Osim toga, pomoći će da se na tom lokalitetu montira prvi zip-line.
Kamp ima i zabavni i edukativni karakter. Organizator je učesnicima omogućio da od stručnjaka saznaju osnove o prostoru u kojem rade, upoznaju se s njegovim vrednostima, lepotama i mogućnostima Dunava. Od dr Slobodana Puzovića i predsednika Pokreta gorana Vojvodine Alekse Jeftića mogli su da čuju o budućim planovima za revitalizaciju dunavskog toka i unapređenju eko-turizma. Do kraja svog boravka u Sremskim Karlovcima, 7. avgusta, imaće prilike da se upoznaju i s biljnim vrstama u ritu, organskom poljoprivrednom proizvodnjom i mnogim drugim temama.
U organizaciji kampa Pokretu gorana svesrdnu podršku pružili su Mladi istraživači Srbije, Ministarstvo omladine i sporta, Pokrajinski sekretarijat za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine, JP „Vojvodinašume”, sremskokarlovačka opština i Patrijaršija SPC.
Z. Milosavljević
Foto: R. Hadžić
Vožnja katamaranom
Programom kampa predviđen je obilazak Sremskih Karlovaca i Novog Sada, kao i niz radionica koje podstiču interkulturalnu razmenu. Osim toga, volonterima se pruža prilika da voze kanue, penju se na veštačku stenu na Stražilovu i plove katamaranom po Dunavu, koji je Pokret gorana nabavio upravo za potrebe razvoja eko-turizma.