Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Šta predviđa plan detaljne regulacije Čeratskog groblja sa okruženjem?

14.01.2020. 11:03 11:14
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Plan detaljne regulacije (PDR) kompleksa Čeratskog groblja s okruženjem, usvojen na poslednjoj prošlogodišnjoj sednici lokalnog parlamenta, pruža osnov za preko potrebno proširenje područja za sahranjivanje na tom groblju.

Po rečima rukovodioca opštinskog Odeljenja za prostorno planiranje, urbanizam i građevinarstvo Nebojše Mrkića, bio je to osnovni razlog za izradu plana, koji na osnovu prirodnih uslova i terenskih mogućnosti, daje i pravila uređenja i građenja za proširenje Čeratskog groblja.

Za razliku od prethodnog plana iz 2008. godine, koji je takođe predviđao proširenje Čeratskog groblja, ovim se, po Mrkićevim rečima,

udaraju temelji za organizaciju sahranjivanja u narednih 30 godina. Kako se navodi u PDR-u, u planu je proširenje na površini od 4,25 hektara, a realizacija će se odvijati u tri faze.

– Proširenje se sada planira zapadno i južno od sadašnjeg groblja, odnosno na parceli iznad njega, gledano od glavnog ulaza i levo od dela gde je ono već prošireno na osnovu prošlog PDR-a – kaže Nebojša Mrkić, i podseća na to da je to od tri karlovačka groblja jedino koje se može širiti za tu namenu. – Planskim rešenjem biće omogućeno formiranje 3.505 grobnih parcela i 23 grobne parcele za zaslužne građane. Grobna mesta za zaslužne građane namenjena su sahranjivanju istaknutih ličnosti iz društveno-političkog i kulturnog života  Karlovaca. Duž centralne aleje predviđena je izgradnja 144 rozarijuma za pohranjivanje urni s kremiranim posmrtnim ostacima. U jugozapadnom delu budućeg kompleksa planirano je formiranje spomen-groblja ili mesta za zajedničku grobnicu, gde bi se, ukoliko se ukaže potreba, preneli posmrtni ostaci pokojnika za koje ne postoje podaci o naslednicima, kao i mesta za spomenike od istorijske vrednosti za koje se ne zna čiji su.

Mrkić napominje da su parcele na kojima se planira proširenje u državnoj svojini s pravom korišćenja koje pripada Zemljoradničkoj zadruzi, te da su po usvajanju tog plana obaveštenja upućena opštinskom  Odeljenju za investicije, imovinu i građevinsko zemljište i Pravobranilaštvu, koji treba da pokrenu postupak eksproprijacije. Kada se taj postupak okonča uz neophodnu saglasnost Republičke direkcije za imovinu, parcele će biti predate JKP „Belilo”, koje se stara o grobljima i obavlja sahranjivanja.

Ukupna površina područja obuhvaćenog planom iznosi oko 15,06 hektara. Osim groblja, u granicama obuhvata plana su i zone stanovanja različitih tipova. Po rečima Nebojše Mrkića, to je od velikog značaja za vlasnike kuća, koje su izgrađene delom na grobljanskoj parceli, jer će moći da započnu i dovedu do kraja postupak ozakonjenja. To pre svega važi za kuće na severnoj strani Čeratskog groblja, odnosno u Balkanskoj ulici. Nova zona porodičnog stanovanja proteže se na zapadu parcele predviđene za proširenje groblja, a maksimalna spratnost objekata je do P 1 Pk, u slučaju izgradnje suterena do P Pk.

Na prostoru unutar granica plana predviđaju se turistički i ugostiteljski sadržaji. Turistički objekti koje je moguće realizovati na tom prostoru su manji porodični hoteli, pansioni, ugostiteljski objekti, etno-centri, kongresni centri, objekti za vinski turizam.

Osnov za katastar grobnih mesta

Odlukom o utvrđivanju granica zaštićene okoline i mera zaštite prostorno-kulturno-istorijske celine „Gradsko jezgro Sremskih Karlovaca”, nepokretnog kulturnog dobra od izuzetnog značaja za spomenike kulture, između ostalog, utvrđena su za spomenike kulture dva nadgrobna spomenika na Čeratskom groblju. To su nadgrobni spomenik iz prve polovine 19. veka, Petra i Sofije Burne, spomenik na mestu gde je sahranjen istoričar Dimitrije Ruvarac, a taj status ima i kapela porodice Nikolić, sagrađena 1903. godine po projektu arhitekte Vladimira Nikolića.

Nebojša Mrkić kaže da PDR kompleksa Čeratskog groblja s okruženjem pruža osnov za preduzimanje radnji koje su preko potrebne na starom delu Čeratskog groblja. U prvom redu misli na izradu katastra grobnih mesta, o kojem se dugo priča. Napominje da ima saznanja o tome da je započet popis grobnih mesta, ali taj posao svakako treba obaviti tako da pruži sve podatke koje takav katastar podrazumeva.

Zorica Milosavljević 

Piše:
Pošaljite komentar