Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Шта предвиђа план детаљне регулације Чератског гробља са окружењем?

14.01.2020. 11:03 11:14
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

План детаљне регулације (ПДР) комплекса Чератског гробља с окружењем, усвојен на последњој прошлогодишњој седници локалног парламента, пружа основ за преко потребно проширење подручја за сахрањивање на том гробљу.

По речима руководиоца општинског Одељења за просторно планирање, урбанизам и грађевинарство Небојше Мркића, био је то основни разлог за израду плана, који на основу природних услова и теренских могућности, даје и правила уређења и грађења за проширење Чератског гробља.

За разлику од prеthodnog плана из 2008. године, који је такође предвиђао проширење Чератског гробља, овим се, по Мркићевим речима,

ударају темељи за организацију сахрањивања у наредних 30 година. Како се наводи у ПДР-у, у плану је проширење на површини од 4,25 хектара, а реализација ће се одвијати у три фазе.

– Проширење се сада планира западно и јужно од садашњег гробља, односно на парцели изнад њега, гледано од главног улаза и лево од дела где је оно већ проширено на основу прошлог ПДР-а – каже Небојша Мркић, и подсећа на то да је то од три карловачка гробља једино које се може ширити за ту намену. – Планским решењем биће омогућено формирање 3.505 гробних парцела и 23 гробне парцеле за заслужне грађане. Гробна места за заслужне грађане намењена су сахрањивању истакнутих личности из друштвено-политичког и културног живота  Карловаца. Дуж централне алеје предвиђена је изградња 144 розаријума за похрањивање урни с кремираним посмртним остацима. У југозападном делу будућег комплекса планирано је формирање спомен-гробља или места за заједничку гробницу, где би се, уколико се укаже потреба, пренели посмртни остаци покојника за које не постоје подаци о наследницима, као и места за споменике од историјске вредности за које се не зна чији су.

Мркић напомиње да су парцеле на којима се планира проширење у државној својини с правом коришћења које припада Земљорадничкој задрузи, те да су по усвајању тог плана обавештења упућена општинском  Одељењу за инвестиције, имовину и грађевинско земљиште и Правобранилаштву, који треба да покрену поступак експропријације. Када се тај поступак оконча уз неопходну сагласност Републичке дирекције за имовину, парцеле ће бити предате ЈКП „Белило”, које се стара о гробљима и обавља сахрањивања.

Укупна површина подручја обухваћеног планом износи око 15,06 хектара. Осим гробља, у границама обухвата плана су и зоне становања различитих типова. По речима Небојше Мркића, то је од великог значаја за власнике кућа, које су изграђене делом на гробљанској парцели, јер ће моћи да започну и доведу до краја поступак озакоњења. То пре свега важи за куће на северној страни Чератског гробља, односно у Балканској улици. Нова зона породичног становања протеже се на западу парцеле предвиђене за проширење гробља, а максимална спратност објеката је до П+1+Пк, у случају изградње сутерена до П+Пк.

На простору унутар граница плана предвиђају се туристички и угоститељски садржаји. Туристички објекти које је могуће реализовати на том простору су мањи породични хотели, пансиони, угоститељски објекти, етно-центри, конгресни центри, објекти за вински туризам.

Основ за катастар гробних места

Одлуком о утврђивању граница заштићене околине и мера заштите просторно-културно-историјске целине „Градско језгро Сремских Карловаца”, непокретног културног добра од изузетног значаја за споменике културе, између осталог, утврђена су за споменике културе два надгробна споменика на Чератском гробљу. То су надгробни споменик из прве половине 19. века, Петра и Софије Бурне, споменик на месту где је сахрањен историчар Димитрије Руварац, а тај статус има и капела породице Николић, саграђена 1903. године по пројекту архитекте Владимира Николића.

Небојша Мркић каже да ПДР комплекса Чератског гробља с окружењем пружа основ за предузимање радњи које су преко потребне на старом делу Чератског гробља. У првом реду мисли на израду катастра гробних места, о којем се дуго прича. Напомиње да има сазнања о томе да је започет попис гробних места, али тај посао свакако треба обавити тако да пружи све податке које такав катастар подразумева.

Зорица Милосављевић 

Пише:
Пошаљите коментар