Sremska Kamenica ODRŽANA MANIFESTACIJA „ZMAJEVO PROLEĆE”
Na manifestaciji „Zmajevo proleće”, održanoj u čast velikog pesnika i lekara Jovana Jovanovića Zmaja, deca i odrasli su kroz ples, poeziju, muziku i slikarstvo, slavili umetnost i lepotu stvaralaštva. Z
ahvaljujući tradiciji dugoj šest godina, Sremska Kamenica je bila stecište kulturnih sadržaja, a „Zmajev muzej” dobar domaćin za sve koji žele nakratko da se vrate korenima.
– Na mestu gde su ispisane najlepše ljubavne, rodoljubive i dečje pesme sabrali smo se da odamo hvalu i slavu neprolaznim rečima i lekovitim mislima čika Jove Zmaja – rekao je organizator i rukovodilac KUD-a „Sremac” Miroslav Lasica. – Zahvaljujući njemu, pre više od stotinu godina, Sremska Kamenica postala je kolevka preko 450 dečjih pesama. One su tu i dalje sa nama, množe se i rastu uz svako dete koje ih pročita. Tradicija prenošenja srpske poezije za decu nastavlja se danas u duhu druženja kroz igru, ples, umetnost, muziku. Upravo je to zajedništvo okosnica ove manifestacije. Trebalo bi da zajedno uzrastamo, da svoje korene gledamo u deci, da budućnost gledamo u deci i stvaramo prave ljude. Jer, davanje je radost.
Program su otvorili recitatori, učenici četvrtog razreda Osnovne škole „Jovan Jovanović Zmaj”, nakon čega se prisutnima obratio član Gradskog veća za kulturu Dalibor Rožić.
– Gradska uprava za kulturu i Grad Novi Sad podržavaju tradicionalne manifestacije, koje afirmišu karakteristike lokalnih zajednica i decentralizuju kulturu – izjavio je Rožić, objasnivši da je kultura polje koje povezuje ljude i jača osećaj pripadnosti određenoj grupaciji, u ovom slučaju Mesnoj zajednici Sremska Kamenica. – OŠ„Jovan Jovanović Zmaj”, Kulturno umetničkim društvo „Sremac”, „Dečje selo” i ostali učesnici i realizatori kulturnog programa kroz ovu manifestaciju promovišu nasleđe čika Jove Zmaja. Osim toga, nalazimo se u kući pesnika i lekara, značajnom objektu, koji je depadans Muzeja grada Novog Sada i deo srpske kulturne baštine. Rožić je dodao da je po istom principu pokrenuta mreža od devet kulturnih stanica, pomoću kojih su različiti sadržaji prisutni u svim delovima grada, te čine platformu za povezivanje civilnog i javnog u oblasti kulture.
U produžetku programa publika je imala priliku da uživa u nastupima Kulturno-umetničkog drušva „Sonja Marinković” iz Bukovca, štićenika „Dečjeg sela Dr Milorad Pavlović”, kao i poeziji Magdalene Milenković i Marije Gavrilov. Priredbu su svojim prisustvom upotpunili i članovi Udruženje likovnih umetnika LIKUM iz Novog Sada, čija su dela bila izložena u dvorištu muzeja, čineći jedinstvenu galeriju na otvorenom.
D. Klašnja