Sređena Špilerova kuća u Petrovaradinu
U okviru projekta obnove graditeljskog nasleđa Petrovaradina i Novog Sada, obnovljene su fasade i krov na Špilerovoj kući u Petrovaradinu, potvrdio je za „Dnevnik“ direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture Siniša Jokić.
On je podsetio na to da je barokna kuća u Vladimira Gortana 8, određena za spomenik kulture Odlukom Vlade Republike Srbije (5. aprila 2013. godine), što podrazumeva da su za objekat i njegovu okolinu utvrđene mere zaštite.
Špilerova kuća od neprocenjivog je kulturno-istorijskog značaja, a Novosađane je pre nepune dve godine uznemirila vest da vlasnik namerno pušta da stambeni objekat propadne, kako bi na tom mestu izgradio višespratnicu. Vlasnik se potom, preko pravnog zastupnika oglasio u medijima i demantovao navode da planira rušenje kuće, te izrazio spremnost da objekat pokloni Gradu. U međuvremenu je Zavod za zaštitu spomenika kulture raspisao tender i odabrao izvođače za obnovu objekta.
- Građevinsko-zanatski i konzervatorsko-restauratorski radovi na stambenom objektu (Po P M), podrazumevali su zamenu oštećenih i degradiranih elemenata fasada i krova, restauraciju i konzervaciju malterske plastike, fasadne stolarije i bravarije, kao i trotoara od cigle starog formata - objasnio je direktor Jokić. - Tretiran je i pripadajući ogradni zid sa polukružnom zidanom ali i masivnom drvenom kapijom. Površine dotrajalog i oštećenog maltera na fasadama su obijene do zdrave podloge – opeke, a prsline sanirane injektiranjem. Sve fasadne površine malterisane su fabrički spravljenim krečnim malterima, koji su, po svom sastavu, tehničkim karakteristikama i svojstvima namenjeni renoviranju istorijskih objekata, dok je za kontaktne zone fasade i trotoara korišćen hidroizolacioni vodoodbojni malter. Površine sa vučenim profilima sanirane su sa mineralnim krečnim malterima za renoviranje armiranim vlaknima, visoke obradivosti, minimalnog naprezanja i dobre prionjivosti. Kompletna fasada je ofarbana paropropusnom silikatnom bojom u belom tonu, prema autentičnom rešenju.
Naš sagovornik napominje da je krov kompletno obnovljen, što je podrazumevalo popravku i zamenu oštećenih elemenata krovne i dela tavanske konstrukcije.
- Stari krovni pokrivač zamenjen je novim, postavljene su nove letve i folije, zamenjene stare olučne horizontale i vertikale, i urađena je konzervacija i restauracija nosača oluka od kovanog gvožđa - rekao je Jokić. - Obnavljeni su i karakteristični elementi krova sa ukrasnom profilisanom drvenom gredom, na mestu preloma krova, kao i autentična rešenja slemena i grbina od lima. Osim toga, obnovljene su i delom prezidane vertikale odžaka, postavljeni su snegobrani i ugrađena nova gromobranska instalacija.
Stolarija je restaurirana i zamenjeni su znatno oštećeni delovi te, po uzoru na originalne, ugrađeni novi delovi, koji su, po rečima našeg sagovornika, u ranijim intervencijama uklonjeni ili zamenjeni neadekvatnim.
- Zbog zastoja u nabavci adekvatnog materijala i potrebe za ručnom izradom pojedinih novih elemenata, po uzoru na uništene autentične elemente okova, ugradnja i završna obrada stolarije očekuje se u najskorije vreme - precizirao je direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Špilerova, jedna od najstarijih i najvrednijih stilskih kuća u Vojvodini nalazi se u naselju Stari Majur, nekada zvanom Ljudevit Dol (deo nekadašnjeg Petrovaradinskog majura koji je bio podeljen na Ljudevit Dol i Rokov Dol), teritoriji Petrovaradina van utvrđenja. Rani istorijat, po rečima direktora Zavoda za zaštitu spomenika kulture, za sada nije pouzdano utvrđen. Sačuvana je legenda da su kuću u prvoj polovini 18. veka izgradili petrovaradinski Jezuiti i da su je, navodno, koristili kao letnjikovac. Prvobitna osnova kuće ucrtana je na planu Petrovaradinske tvrđave iz 1750. godine (KAW sig. Inland c VII α PeterWardein Nr14) , što ukazuje na vreme njenog nastanka.
- Ovaj barokni objekat, tipa „kuće u prirodi“, nepoznatog autora i godine gradnje, sa jedinstveno rešenim eksterijerom, kome poseban pečat daje volumen mansardnog krova i masivna lučno završena kapija, sa jedinstveno primenjenim konceptom dekoracije u enterijeru, raritetan je primer stilskog arhitektonskog dela - ističe Jokić.
J. Vukašinović