Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Skupština grada usvojila predlog reorganizacije JKP „Stan“

20.11.2018. 18:47 18:50
Piše:
Foto: Dnevnik/ S. Šušnjević

Novosadska skupština usvojila je većinom glasova dokument o JKP "Stan" kojim se nalaže ulazak ovog preduzeća u stečajni postupak uz novi Unapred pripremljen plan reorganizacije (UPPR), nakon čega bi, kako je predstavljeno, Novi Sad ponovo tražio privatnog partnera svom javnom preduzeću.

Ujedno, odbornicima je predstavljen, a potom i usvojen, izveštaj o izvršenju gradskog budžeta u prvih devet meseci ove godine po kojem su prihodi gradske kase ostvareni 79 odsto u odnosu na godišnji plan i da iznose 21.996.780.477,35 dinara, računajući tu i neutrošen novac iz prethodnih godina. Ta suma iznosi 98,8 odsto plana za prvih devet meseci. Rashodi u pomenutom periodu iznose 49,6 odsto godišnjeg, odnosno 62,1 odsto devetomesečnog plana, a utrošeno je ukupno 13.806.444.858,99 dinara.

I dok su se za izveštaj o trošenju budžeta iz opozicionih klupa čule uobičajene kritike o slabo iskorišćenom, a odlično prikupljenom novcu, prava rasprava povela se oko sudbine "Stana" i njegovih 219 zaposlenih. Naime, iznoseći retrospektivu, novi UPPR i krajnji cilj procesa u kojem se "Stan" nalazi skoro tri godine, pomoćnica gradonačelnika Adrijana Mesarović navela je da zakon propisuje ili bankrot ili stečaj "Stana".

 U prvom slučaju, prodajom imovine preduzeća namirilo bi se svega osam odsto duga i izgubila sva radna mesta, dok će stečajnim postpukom "Stan" nstaviti da radi i servisira svoje dugove. Cilj je, kako je navela Mesarović, izbeći stečaj, a sam UPPR će se sprovoditi pet godina.


Vučević o „Promenadi“ i Sentandrejskom mostu

Da će Tržni centar "Promenada" narednu godinu raditi u probnom režimu, te da je nađeno rešenje za podzemne vode, izjavio je gradonačelnik Miloš Vučević pred jučerašnje zasedanje gradske skupštine.

„Oni imaju tehnički prijem sa zahtevom da se omogući probni rad u narednih godinu dana, što nije ništa neuobičajeno i u skladu je sa Zakonom o planiranju i izgradnji. Nažalost, mi u gradu imamo puno objekata koji nisu nikada dobili upotrebnu dozvolu. Na primer, Varadinska duga i uglavnom sve policijske stanice nemaju upotrebnu dozvolu i u postupku su ozakonjenja. Da ne bude samo da je TC Promenada neki presedan, ali to apsolutno ne znači da ne moraju da pribave upotrebnu dozvolu“, rekao je Vučević, dodavši:

„Imaju godinu dana da urade dodatne radove. Trenutno je rešeno odvođenje podzemnih voda, ali će grad zahtevati da finansiraju dodatne radove kako bi to tehničko rešenje podiglo na prihvatljiviji nivo za "Vodovod i kanalizaciju". Finansiraće separatni prečistač i moraju da ispuštaju tehnički ispravnu vodu, čistu vodu. Moraće da finansiraju gradu povećane kapacitete za odvođenje podzemnih voda. Voda neće ići direktno u Dunav, a ni u kanalizaciju.“

Vučević je naveo i da u gradu nisu "najzadovoljniji" brzinom rekonstrukcije Sentandrejskog mosta, i najavio za narednu godinu veća izdvajanja za putnu infrastrukturu u gradu.

„Činjenica je da nismo najzadovoljniji kako "Mostogradnja" izvodi radove na Sentandrejskom mostu i primedbe smo izneli ministarstvu građevine. Taj projekat finansiraju zajednički Grad i Republika, a oni tvrde da će završiti u najkraćem mogućem roku. Nakon naših primedbi pojačali su intezitet radova. Nama sledi rešavanje imovinsko-pravnih odnosa i priprema projektno-tehničke dokumentacije za izgradnju mosta pored njega“, napomenuo je gradonačelnik Miloš Vučević.


Predsednik odborničke grupe "Dosta je bilo" Aleksandar Bujić, podsetio je da je opozicija upozoravala na privatnog partnera iz Litvanije, s kojim je grad potpisao, pa raskinuo ugovor o javno-privatnom partnerstvu  sa "Stanom", nakon što firma "Busto Valda" nije uplatila ugovorenih 162,5 miliona dinara. Iz Demokratske stranke su se takođe pridružili kritikama upućenim  predlogu da se zaposleni u "Stanu" odreknu polovine potraživanja od preduzeća i celokupne kamate na te dugove.                             

Pomoćnica gradonačelnika je na ove primedbe odgovorila da je sve rađeno u skladu sa zakonom, da je i nesuđeni privatni partner imao odgovarajuće refernce i preporuke te nije bilo prepreka za zaključivanje ugovra, a da je gradska vlast zaštitila interese zaposlenih  "Stana" i svih građana Novog Sada time što je raskinula ugovor čim suma, namenjena isplati zaotalih plata nije uplaćena u roku od pet dana.

I predsednica odborničke grupe SNS-a Dina Vučinić stala je u odbranu predloženog plana za "Stan" potvrđujući da je vreme izgubljeno, ali da nisu oštećeni ni radnici "Stana" niti Novi Sad. Ona je iznela podatke da su od 2008. do 2011. godine u "Stanu" uzimani krediti i sa tek nekoliko dana razlike, a ukupne vrednosti 3,2 miliona evra. U izveštaju o poslovanju u prošloj godini, koji je takođe usvojen većinom glasova, navodi se da „Stan“ posluje u tržišnim uslovima bez budžetskih subvencija, te da je zabeležio gubitak od oko 30 miliona dinara.

Skupština grada usvojila je i odluku da se krene u proceduru izmene Statuta grada, kako bi se on uskladio sa izmenama Zakona o lokalnoj samoupravi.

Usvojene su i izmene programa poslovanja "Puta", "Novosadske toplane" i JGSP-a. "Put" je iz budžetske rezerve dobio 35 miliona dinara za održavanje puteva i signalizacije, dok je Toplana odluku menjala zbog smanjenja cena grejanja. I dok je opozicija bila protiv prve, pojedine odborničke grupe podržale su izmene planova Toplane.


Kriterijumi za umanjenje računa za komunalije

Usvojen je i novi pravilnik kojim se utvrđuju kriterijumi za umanjenje računa za komunalije porodicama sa više dece u 2019. godini, i produžuju važeće odluke da se računi Informatike umanje za 30 odsto porodicama sa troje dece, četvoro i petoro dece, za 40 odsto za šestoro, sedmoro i osmoro dece, i za 50 odsto porodicama devetoro i više dece.


Na dnevnom redu bio je i zahtev  JGSP "Novi Sad", pretočen u predlog odluke, u kojem je preduzeće tražilo izmenu plana poslovanja kako bi zaposlilo 85 vozača i da bi neutrošenih 100 miliona dinara, planiranih za kupovinu pet solo autobusa, prebacilo na otkup lizinga sedam zglobnih autobusa iz 2016. godine. Tokom skupštinske rasprave opozicija je kritikovala ovaj potez i pored toga što bi se prevremenom otplatom lizinga uštedelo 4,4 miliona dinara od kamata, jer je po njima bilo bolje da se za taj novac kupe autobusi od nekog drugog proizvođača, pošto ove godine GSP neće kupiti ni jedan novi autobus.

Skupština grada usvojila je i predlog odluke o visini naknade za prinudno postavljene upravnike zgrada, koja propisuje cene, određene po stanu, od 220 do 308 dinara mesečno, u odnosu na kategoriju zgrade. Glasovima većine usvojen je i plan kvaliteta vazduha u Aglomeraciji "Novi Sad" od 2017 do 2021. godine, koji predviđa 24 mere neophodne za smanjenje emisije štetnih gasova i bolji kvalitet vazduha.

Gradski parlament usvojio je i predloge za postavljanje spomen ploče Ignjatu Pavlasu i podizanje spomen obeležja "Šajka" na Petrovaradinskoj tvrđavi.

S. Kr.

Piše:
Pošaljite komentar